Planowanych jest utworzenie 11 ośrodków opiekuńczo-wychowawczych dla osób chorych psychicznie z ulicy.
Władze metropolitalne i Bułgarska Akademia Nauk (BAS) będą współpracować przy opracowywaniu statystyk dotyczących liczby osób bezdomnych w Sofii, ponieważ jak dotąd nie ma oficjalnych danych na temat tego problemu publicznego.
„Nie ma statystyk dotyczących osób bezdomnych w Sofii. Rozmawialiśmy już z Narodową Akademią Nauk, z którą przeprowadzimy spis ludności bezdomnych w Sofii. Aktualny obraz będziemy mieli jesienią 2025 r., bo migracja do stolicy jest bardzo poważna Statystyki będą dotyczyć liczby bezdomnych, osób z problemami psychicznymi, osób uzależnionych.
Celem jest uzyskanie pełnego obrazu. problemu, bo teraz pracujemy na ślepo, uwzględnimy także bezdomnych, którzy mają majątek, ale zdecydowali się mieszkać na zewnątrz. Zostanie opisane, czy mają krewnych, choroby czy inne trudności ” – zastępca burmistrza ds. socjalnych poinformowała w środę dziennikarzy Sofia Nadieżda Bacheva.

Komentowała ten temat po wspólnym spotkaniu władz miejskich z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, struktur pogotowia ratunkowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Metropolitalnej Dyrekcji Spraw Wewnętrznych (SDVR ), Funduszu „Ochrona Socjalna” oraz czołowych psychiatrów zajmujących się problemem osób bezdomnych, zwłaszcza chorych psychicznie.
Jej zdaniem dyskutowano o działaniach, które pomogą w kompleksowym rozwiązaniu problemu, m.in. o zmianach legislacyjnych i poszerzeniu oferowanych usług.
11 nowych ośrodków dla chorych psychicznie
Jedną z omawianych możliwości jest utworzenie 11 nowych ośrodków opieki stacjonarnej, które zostaną wybudowane w Sofii w nadchodzących latach. Będą przeznaczone dla osób chorych psychicznie lub upośledzonych umysłowo i będą mogły zamieszkać w nich na stałe pod opieką specjalistów, na wzór ośrodka w Podgumerze.
W drodze zamówień publicznych powstaną nowe budynki, np. ośrodek opieki społecznej w Górnej Bani i rejonie Witoszy.
W ośrodkach będą pracować pracownicy socjalni, psycholodzy i personel medyczny, ale zdaniem Bachevy będą poważne trudności z rekrutacją personelu. W każdym z ośrodków zakwaterowanych zostanie do 12 osób, a ich łączna pojemność wyniesie aż 150 miejsc.
Przyjmą także osoby, które nie są same, ale których rodzina nie jest w stanie się nimi zaopiekować. Koszty opieki pokrywa Ministerstwo Spraw Społecznych.
Jednocześnie osobę chorą psychicznie można umieścić w takim ośrodku wyłącznie za jej zgodą lub na podstawie postanowienia sądu w przypadku braku porozumienia, jeśli dana osoba jest niebezpieczna.
Bardziej tolerancyjne społeczeństwo
Planowana jest także społeczna kampania informacyjna na ten temat.
„To od nas, jako społeczeństwa, zależy, czy staniemy się bardziej tolerancyjni i zaakceptujemy odmienność ” – stwierdziła Bacheva.
Obecnie w ośrodkach tymczasowego zakwaterowania jest 510 miejsc, z czego nie wszystkie są zajęte, istnieje też możliwość zapewnienia dodatkowych miejsc w razie potrzeby – zaznaczył wiceburmistrz.
Ludzie mogą przebywać w nich od dwóch do sześciu miesięcy i w tym okresie mają znaleźć pracę. Jeżeli tak się nie stanie, dana osoba może wrócić do ośrodka tymczasowego zakwaterowania po ponownej ocenie społecznej.
Według Bachevy osoby, które chcą, znajdują pracę, ponieważ instytucje rekomendują określony rodzaj pracy.
Jednocześnie od wtorku Gmina Metropolitalna rozpoczęła codzienne dostarczanie żywności osobom bezdomnym i społecznie słabym w godzinach 11:00-14:00 na dziedzińcu „Św. Paraskewy” przy ulicy „Georgi Rakovski” nr 58. Żywność dla potrzebujących będzie przekazywana do końca marca, a obecnie oprócz żywności potrzebujący otrzymują czapki i szaliki.
Źródło: https://www.mediapool.bg/shte-se-pravi-registar-na-bezdomnite-hora-v-sofiya-news366301.html