Celem jest poprawa jakości powietrza

Razvata przekazuje bezpłatnie 706 mln BGN na zakup klimatyzatorów dla gospodarstw domowych. Warunkiem jest zwrot starego pieca na drewno. Celem jest poprawa jakości powietrza. W latach 2014-2020 przekazano już 104 mln BGN, za które wymieniono piece w 22 tys. gospodarstw domowych. Za resztę pieniędzy do łącznej kwoty zostanie zakupionych co najmniej 77 000 klimatyzatorów. Oczekiwanym efektem jest oszczędność 2872 ton drobnych cząstek pyłu rocznie.

Temat czystości powietrza wysunął się na pierwszy plan w zeszłym tygodniu po twierdzeniach, że stacje pomiarowe zostały przeniesione w czystsze miejsca, zniekształcając w ten sposób część danych.

Powodem, dla którego EkoMinisterstwo i Agencja Wykonawcza ds. Środowiska zgromadziły dziś media, jest raport NOVA z zeszłego tygodnia. Chodzi o stację pomiaru powietrza w Płowdiwie. Zdaniem obywateli nie jest on mierzony prawidłowo, gdyż wokół niego posadzono drzewa. Instytucje zaprzeczyły, że kłamią z danymi i dodały, że jakość powietrza w ostatnich latach uległa poprawie. Było to również spowodowane programami niższych emisji, w tym bardziej ekologicznym transportem i usunięciem pieców na drewno.

Jeśli zobaczysz czarny dym w Sofii, pożar prawie zawsze pojawia się w dzielnicy „Hristo Botev”. Pożary są prawie zawsze zamierzone i prawie zawsze podpalane są opony. W sprzeczności z tym prawie wszyscy wyrzucili stare piece na drewno, aby otrzymać od państwa bezpłatną klimatyzację i oddychać czystszym powietrzem. 

„70-80%. Wszyscy, którzy zgłosili się z normalnymi dokumentami – aktem własności i zapłacili podatki – wszyscy to dostali” – mówi Evgeni Lazarov.

706 milionów podzielone przez 1500 BGN na klimatyzator to około 470 000 klimatyzatorów.

„Ta liczba dotyczy okresu od 2012 r. i obejmuje inwestycje, które znajdują się także w bieżącym okresie programowym, który będzie realizowany do 2027 r.” – powiedziała Reneta Koleva, wiceminister środowiska i wody.

Nierozwiązywalny problem celowych pożarów w Sofii pochodzi od nowych osadników w okolicy.

„Nie wiem, dlaczego policja śpi, wiedzą, ale nie wiem, dlaczego nie podejmuje działań” – skomentował Evgeni Lazarov.

A kto na bieżąco śledzi to, co dzieje się w Sofii – regionalna inspekcja sanitarna odpowiedziała:  

„Organem odpowiedzialnym jest gmina i odpowiednie władze regionalne” – powiedziała Irena Petkova, dyrektor RISW.

Według Ministerstwa Środowiska i Wody powietrze w naszym kraju jest coraz czystsze.

„Na terenie kraju, z wyjątkiem stacji w Płowdiwie, nie przekraczamy standardów” – powiedziała Reneta Koleva, wiceminister środowiska i wody.

A to, że dane te są zniekształcone, wątpiło stowarzyszenie „Dla Ziemi”. Podstawa – miejsce umieszczenia stacji. 

Jedną ze stacji, która wywołała kontrowersje, jest stacja w „Pawłowie”. Powodem niezadowolenia jest to, że znajduje się on w większej niż dozwolona odległości od jezdni.

„Wymagania te są spełnione, biorąc pod uwagę udostępnienie terenu przez gminę oraz wpływ takich czynników jak zasilanie, komunikacja, dostępność, bezpieczeństwo ludności i wreszcie – wymogi związane z planowaniem przestrzennym” – stwierdziła Rosalina Indjieva, pełniąca obowiązki Dyrektor. Agencji Wykonawczej ds. Środowiska. 

Źródło: vesti.bg