Święty był rzymskim żołnierzem, który służył w regionie Kapadocji w Azji Mniejszej za czasów rzymskiego cesarza Dioklecjana.

Obchodzimy wspomnienie Świętego Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięskiego. Był rzymskim żołnierzem, który służył w regionie Kapadocji w Azji Mniejszej za czasów rzymskiego cesarza Dioklecjana (284–305 n.e.). 

Jako młody człowiek Jerzy wstąpił do służby w armii rzymskiej. Był silny i inteligentny, a także odważnym i zdolnym młodym człowiekiem, który wyróżnił się w bitwach i został dobrym dowódcą. Dlatego też bardzo szybko awansował na wysoką rangę w swoim legionie – trybuna wojskowego. 

Gdy jednak rozpoczęły się kolejne prześladowania chrześcijan, okazało się, że trybun Jerzy również był chrześcijaninem. Tymczasem, z litości, uwolnił niewolników ze swego domu i rozdał wszystkie swoje dobra ubogim. Przygotował się więc do czynu, którego dokonał w imię Jezusa Chrystusa. Pojawił się samotnie w pałacu cesarskim w mieście Nikomedia (dzisiejszy Izmit nad brzegiem Morza Marmara), wschodniej stolicy imperium i odważnie bronił wiary chrześcijańskiej. 

Na próżno namawiali go, by wyparł się Chrystusa. Ze względu na swoją wiarę chrześcijańską był poddawany okrutnym torturom. Jednakże dzielny wojownik wysoko cenił swoją wiarę i znosił tortury z wielką cierpliwością. Pewnej nocy ukazał mu się sam Pan Jezus, dotknął jego ran i je uzdrowił. Na nowe tortury stosowane przez oprawców George odważnie odpowiedział: „Prędzej ty znudzisz się torturowaniem mnie, niż ja zniosę tortury”.

Wielu żołnierzy i innych osób obecnych przy torturach, widząc męki, jakie Jerzy znosił z powodu swojej wiary, również wierzyło w Chrystusa. Jerzy został skazany na śmierć i z godnością udał się na miejsce egzekucji. Tam spokojnie pochylił głowę pod mieczem kata i został ścięty 23 kwietnia 303 roku.

Od średniowiecza święty Jerzy jest czczony wśród ludów chrześcijańskich jako opiekun armii, dlatego też nazywany jest zwycięzcą. Jest patronem wielu miast i krajów na całym świecie o tradycjach chrześcijańskich. Święty wojownik jest również czczony przez muzułmanów.

Źródło: https://www.vesti.bg/lyubopitno/chestit-gergiovden-deniat-v-kojto-pochitame-hrabrostta-i-proletta-6197854