Permakultura to koncepcja oparta na idei współpracy z naturą, która czerpie inspiracje z jej harmonijnych procesów. Permakultura to nie tylko metoda projektowania krajobrazów, ale także duch i filozofia życia, zakorzeniona w trzech prostych zasadach: troszcz się o ziemię, o ludzi i dziel się nadmiarem.
Zapraszamy na weekendowe warsztaty podczas których poznasz podstawowe zasady permakultury. Dowiesz się jak zaprojektować i w zrównoważony sposób, niskobudżetowo zapewnić sobie wszystko, co do godnego życia niezbędne: pożywienie, naturalne schronienie, ciepło, niemalże całkowitą bezrachunkowość, samowystarczalność energetyczną i możliwość realizacji pasji.

ZAKRES WIEDZY:
• Wprowadzenie do permakultury, jej zasad i procesu projektowania
• Deszczówka – zbieranie, filtracja, magazynowanie
• Żyzność – kompostowanie, wermikompostowanie, budowa i obsługa kompostowników i wermikompostowników
• Toalety kompostowe – budowa, działanie i obsługa
• Dzika kuchnia – podstawy zbieractwa jadalnych roślin i dzikiego odżywiania
• Ogrodnictwo – krótko, od technicznej strony (budowa grządek, utrzymywanie żyzności, planowanie siewu, pielęgnacja roślin, zbiór plonów i nasion)
• Suszarnia słoneczna – lokalizacja, budowa, zasada działania, zbiór i suszenie roślin, grzybów, warzyw i owoców
• Tanie budownictwo naturalne – opowiem jak zbudowałem chatkę leśną za 3 000 zł., z lokalnych materiałów: gliny, słomy, wapna, gałęzi, żerdzi, stempli budowlanych, kamieni, plandek powyborczych i innych potencjalnie bezużytecznych odpadów itp.
• Piwnice ziemne – jak zbudować z cegieł małą piwniczkę
• Zduństwo rakietowe – jak tanio budować i użytkować najprostszy piec rakietowy
• Piece chlebowe – budowa i obsługa tradycyjnych glinianych pieców chlebowych
• Fotowoltaika “off-grid” – budowa i działanie małej instalacji fotowoltaicznej

CZĘŚCI PRAKTYCZNE (*jeśli dopisze pogoda)
CHWASTING – wybierzemy się na spacer po siedlisku by zbierać lokalnie występujące jadalne rośliny. Przyrządzimy z nich sałatkę a nadmiar trafi do kociołka.
MIKRORETENCJA – pokaz zasady działania kroczaka (aka. A-Rama, Cyrkiel lub A-Frame Level) za pomocą którego wyznacza się poziomy (linie konturowe, warstwice, izohipsy).
GLINA jako materiał budowlany – jej pozyskiwanie, mieszanie, testowanie i przygotowanie do celów budowlanych.

PROGRAM WARSZTATÓW: Zaczynamy w Piątek o godzinie 17:00 wspólnym wegetariańskim półdzikim kociołkiem. Potem zrobimy krąg zapoznawczy. Sobota i niedziela zlecą bardzo szybko, bo w planie tematów jest dużo. Rozpoczniemy śniadaniem, po czym płynnie przejdziemy do wykładów lub spaceru po siedlisku i okolicy. Kiedy zgłodniejemy, uraczymy się wegetariańską strawą. A po sjeście przejdziemy do kolejnych zagadnień programu. Temat permakultury jest bardzo obszerny, więc weźcie grube notatniki i przygotujcie się na grubą perma-pigułę. Wszystkie trzy dni organizacyjnie będą wyglądać podobnie. W niedzielę około godziny 14:00 zakończymy weekend obiadem, podsumowaniem i pożegnaniem.
Cały program jest elastyczny i będziemy go kształtować i dopracowywać na bieżąco. O miejscu wykładów i działaniach praktycznych zadecyduje pogoda.

ZAKWATEROWANIE. Warsztaty odbywają się w miejscu, które jest w trakcie tworzenia, więc warunki są skromne. Toaleta kompostowa, prysznic na zewnątrz. Noclegi we własnym namiocie. Bardziej wymagających uczestników zachęcam do zarezerwowania noclegu w okolicy (Gabrovo, Sevliewo).

WYŻYWIENIE. Będziemy jeść półdziko i wegetariańsko. Prosimy o wcześniejsze poinformowanie o ewentualnych alergiach pokarmowych czy dietach.

PROWADZĄCY: Marcin Krzeszewski. Jest certyfikowanym projektantem permakulturowym i praktykiem z wieloletnim stażem. Z wielką pasją przekazuje wiedzę z zakresu dziedziny projektowania regeneratywnych systemów ludzkich (w zgodzie z naturą). Jego misją jest inspirowanie i edukowanie do etycznych działań dla Ziemi i Jej Mieszkańców oraz przekazywanie wiedzy o permakulturze, naturalnym budownictwie, zduństwie, kompostowaniu, ogrodnictwie i wszelkich działaniach człowieka, zmierzających do przemyślanego reorganizowania lokalnych zasobów.
Od 2019 roku konsultuje projekty małych i dużych siedlisk oraz ekowiosek. Od 2015 roku w duchu „zrób to sam”, ekstremalnie niskobudżetowo tworzy i udoskonala elementy Permakulturowego Siedliska Pokazowego Kalpapāda, tj. system zbierania, filtracji i magazynowania wody deszczowej, chatkę leśną z kostek słomy i gliny, akumulacyjny piec rakietowy, toaletę kompostującą, wermikompostowniki, instalację fotowoltaiczną „off-grid” (bez podłączenia do sieci energetycznej), słoneczny prysznic, słoneczną suszarnię, kuchnię letnią z glinianym piecem chlebowym, półdziki ogród, piwniczkę z cegieł wypalanych itp.
Skromne życie skierowało go na drogę zero waste oraz ku kreatywnemu dostrzeganiu lokalnych zasobów, myśleniu energiami, minimalizacji rachunków i śladu węglowego. Prowadzi blog Kalpapāda, stronę na Facebooku oraz warsztaty o różnorodnej tematyce, na których demonstruje budowę i działanie poszczególnych elementów własnego siedliska.
Pozytywnym podejściem, postawą „DA SIĘ” oraz pasją do permakultury, wolności i leśnego życia, dzieli się również w przepastnej przestrzeni Internetu.
https://permaprojekt.pl
https://www.facebook.com/kalpapada
https://www.youtube.com/@kalpapada

CENA: 350 lev. 15% zniżki dla par. Z uwagi na limit miejsc, w celu rezerwacji prosimy o przedpłatę 150 lev.
DATA: 25-27.07.2025
Prosimy o zgłaszanie udziału wysyłając e-mail na adres megaemila@gmail.com zawierając w nim swoje imię i nazwisko. Rezerwacje przyjmujemy do 30.06. W przypadku rezygnacji po tym terminie przedpłata jest nierefundowana.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1257933935692645/?acontext=%7B%22source%22%3A%2229%22%2C%22ref_notif_type%22%3A%22plan_user_invited%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D&notif_id=1746510892739322&notif_t=plan_user_invited&ref=notif