Rozpoczyna się budowa ponad 4 nowych fabryk
Minęło zaledwie 5 lat, odkąd kilka krajów bałkańskich, w tym Bułgaria, zrobiło wszystko, aby wygrać przetarg na budowę nowej fabryki Volkswagena.
Największy europejski producent samochodów przeżywa obecnie jeden z największych kryzysów i zwraca uwagę na sprzęt dla niemieckiej armii, w ramach wysiłków zmierzających do przezbrojenia Europy.
Oferty budowy fabryk samochodów już napływają z Chin.
Producenci samochodów w Europie gorączkowo szukają miejsc, w których mogliby budować fabryki, aby uniknąć ceł i być bliżej lokalnych klientów. Po tym, jak BYD rozpoczęło budowę na Węgrzech, SAIC i Chery również starały się o kontrakt z Europejczykami.
SAIC, jeden z największych producentów samochodów w Chinach, do którego należy marka MG, już poszukuje odpowiedniego terenu pod inwestycję w fabrykę samochodów w Europie, podaje Profit.ro. Serwis Automotive News twierdzi, że oficjalne ogłoszenie nastąpi latem, ale władze już teraz zbierają oferty.
SAIC reorganizuje produkcję, ponieważ po wprowadzeniu nowych taryf ich samochody stały się niekonkurencyjne w Europie. Dlatego ekspansja grupy na rynek europejski jest na porządku dziennym.
Według nieoficjalnych informacji mówi się o fabryce o wydajności około 100 tys. aut rocznie, co oznacza, że nie będzie ona bardzo duża (fabryka Dacii ma wydajność 350 tys. aut rocznie, VW ma fabryki o wydajności ponad 500 tys. aut rocznie). Jednak plany zakładają późniejszą budowę drugiego zakładu w tym regionie, który w zrównoważony sposób obejmie terytorium UE.
Firma BYD, która rozpoczęła budowę swojego pierwszego zakładu w Europie na Węgrzech, w Segedynie, ogłosiła, że w Turcji powstanie drugi zakład, w którym dla chińskiej marki powstanie centrum obsługujące kilka regionów, w tym Azję. Mówi się, że rozważana jest budowa trzeciej fabryki w regionie.
Chery, największy chiński eksporter samochodów, kupił dawną fabrykę Nissana niedaleko Barcelony w Hiszpanii, aby zaspokoić swoje początkowe potrzeby związane z wejściem na rynek europejski. Przedstawiciele firmy poinformowali jednak, że rozważają budowę drugiej fabryki w Europie. Punktem kulminacyjnym swojej polityki było ogłoszenie przez Chery, że od lipca firma zamierza wejść na rynki Europy Wschodniej, wprowadzając tam swoje samochody.
Xpeng, jedna z firm, które przyspieszyły wejście na rynek europejski, w której udziałowcem jest grupa Volkswagen, poinformowała, że jest zainteresowana znalezieniem odpowiedniej lokalizacji pod fabrykę, w której mogłaby produkować samochody na rynek europejski. Dyrektor generalny Xpenga powiedział, że szuka kraju, w którym ryzyko dla pracowników jest mniejsze, co najprawdopodobniej oznacza, że potrzebna jest mu stabilność płac.
Jednak chiński rząd doradził producentom samochodów, aby unikali krajów, które poparły ustawodawstwo mające na celu zwiększenie ceł na import samochodów elektrycznych do UE przez firmy samochodowe. Oznacza to, że kraje Europy Zachodniej, takie jak Hiszpania i Francja, a także niektóre kraje Europy Wschodniej, takie jak Polska, nie będą mogły skorzystać z tej oferty.
Warunki, jakich oczekują inwestorzy z branży motoryzacyjnej, są związane z kosztami przejęcia, dostępem do infrastruktury transportowej, która jest kluczowa, wynagrodzeniami pracowników i poziomem ich przeszkolenia.
Źródło: https://www.standartnews.com/biznes/tragva-golyama-bitka-v-evropa-za-kitayski-avtomobili-594301.html