W całym kraju wzrosną podatki i opłaty lokalne. W porządku posiedzeń wielu rad gmin znalazły się już zmiany związane z opłatami. Tymczasem władze samorządowe ponownie podnoszą kwestię konieczności aktualizacji wymiarów podatku od nieruchomości, co zwiększyłoby ich dochody i wzmocniło budżety.  

W Dobriczu nastąpi podwyżka najbardziej wrażliwych podatków – od nieruchomości i samochodów. Stawka podatku od budynków w przyszłym roku niemal się podwoi – z 1,3 do 2,5 promila w zależności od wymiaru podatku od nieruchomości.

A w Chaskowie podatek ten ma zostać podniesiony, ale nie tak drastycznie – z 2 do 2,5 tys. Ponadto planowana jest podwyżka stawki podatku od obrotu nieruchomościami – z 2,6 tys. obecnie do 3 tys. w przyszłym roku. Przy zamianie nieruchomości podatek zostanie naliczony od droższej nieruchomości.

W Dupnicy dyskutuje się o podniesieniu podatku „od budynków” z 2,5 do 3,5 tys. (podnosząc, że nie był „aktualizowany” od 5 lat), a także o podwyżce podatku od śmieci – z 4,5 do 5,9 tys. wymiaru podatku od nieruchomości. Podwyższy się także podatek patentowy i podatek dla taksówkarzy.

Władze Łowecza zorganizowały specjalną konferencję prasową, na której wyjaśniły, jak konieczna jest podwyżka podatków i opłat gminnych – w związku ze wzrostem płacy minimalnej i kosztów ogólnych. Z analiz i obliczeń wynika, że ​​podatek „od budynków” i podatek od śmieci należy podnieść o 30–50 proc. (dla nieruchomości konkretnie proponuje się podwyżkę z 1,9 do 2,5 tys.), a dla pojazdów – o 10 proc.

„Podatek od nieruchomości nie był podnoszony od 2016 roku, a warunki polityczne, gospodarcze i globalne zmieniają się z dnia na dzień. Poza wymogami prawnymi dotyczącymi wprowadzenia euro w Bułgarii, ceny i opłaty za usługi na terenie gminy nie zmieniają się od wielu lat. Podwyżka jest minimalna, co nie spowoduje szczególnego obciążenia obywateli” – wyjaśnił Urząd Miasta Łowecz. W rzeczywistości nie jest ona taka „minimalna” – przy przewidywanych wpływach na ten rok na poziomie 1,27 mln BGN, co daje 440 tys. dodatkowego dochodu. można się spodziewać po przyszłorocznym podwyżce.

Argumenty pozostałych gmin są podobne – od dawna nie podnosi się stawek, jest inflacja, podnosi się płacę minimalną i tak dalej.  

A w Kazanłyku muszą walczyć o wyższe stawki. Planuje się, że podatek od nieruchomości wyniesie 2,5 tys. (obecnie wynosi 1,5 tys.). Inne zmiany dotkną sektor usług – restauratorów, hotelarzy, taksówkarzy itp., a trzecią grupą, która również będzie płacić wyższe stawki, są właściciele pojazdów, statków czy samolotów. Najpoważniejsze będą podwyżki podatku turystycznego i patentowego. Proponowane są także zmiany w podatkach od spadków i transakcji majątkowych.

Wyższe stawki za nieruchomości obowiązują także w gminie Nowa Zagora. Pod dyskusję publiczną proponuje się podwyżkę podatku budowlanego – z 3,8 do 4,5 za tysiąc w przypadku mieszkań i z 3 do 4 za tysiąc w przypadku nieruchomości niemieszkalnych – pisze pariteni.

Podatek od nieruchomości ma zostać podniesiony z 3 do 3,5 tys., podatek od pojazdów – o prawie 35%; podatku patentowego – o 30%, przewiduje projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie ustalania wysokości podatków lokalnych, opublikowanym na stronie internetowej gminy Botevgrad.

Burmistrz Iwan Gawaliugow przed lokalnymi mediami wskazał główne przyczyny podwyżek – nieaktualne stawki podatkowe i inflację.

„Podstawowy podatek lokalny od nieruchomości powiązany jest z wymiarem podatku, który nie uległ zmianie od 2008 roku. Zatem jedyną opcją gmin jest aktualizacja poprzez zmianę stawki, co osobiście uważam za nieprawidłowe i nie tylko ja. Zaplanowaliśmy, poprzez zmianę stawki, zrekompensowanie wszelkich podwyżek cen, zarówno dla obywateli, jak i gmin, za usługi, dostawy, budownictwo itp. Z tego powodu aktualizujemy podatek od nieruchomości z 3 do 3,5 tysiąca na podstawie wymiaru podatku, który pochodzi z 2008 roku” – wyjaśnił Gavalyugov.

Burmistrz Botevgradu powiedział także, że wymiar podatku powinien być okresowo aktualizowany i powinien istnieć jasny mechanizm odzwierciedlający nie tylko inflację, ale rynek nieruchomości w kraju i w poszczególnych regionach – tak, aby nie było wielkich „nożyc” pomiędzy wymiar podatku i wycena rynkowa nieruchomości. I ilustruje sytuację przykładem: „Dom kosztuje 100 000 BGN (rzeczywista cena rynkowa), ale wymiar podatku wynosi około 10 000 BGN. Podatki są płacone od wymiaru podatku, a nie od ceny rynkowej. Przy 3 za tysiąc, podatek wynosi obecnie 30 BGN rocznie, a po aktualizacji do 3,5 za tysiąc będzie to 35 BGN.”

Źródło:  https://www.dnes.bg