Aresztowania i sankcje w następstwie najważniejszego śledztwa brytyjsko-amerykańskiego „Operacja: Destabilizacja”

Środki podjęte przez władze bułgarskie w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy w dalszym ciągu nie działają. Podczas gdy rząd tymczasowy stara się donosić, że czyni postępy w usuwaniu Bułgarii z szarej listy FATF dotyczącej prania pieniędzy , służby zagraniczne przedstawiają rzeczywiste przypadki zerwania sieci międzynarodowych, które często okazują się mieć powiązania z Bułgarią. Podobnie jest w przypadku zakrojonego na szeroką skalę międzynarodowego śledztwa „ Operacja: Destabilizacja ” prowadzonego przez brytyjską Narodową Agencję ds. Przestępczości (NCA), którego wyniki ogłoszono w środę . Ujawnia firmę zarejestrowaną w Sofii, a jedna z kluczowych firm w ujawnionej sieci jest reklamowana jako działająca w 11 krajach, w tym w Bułgarii, jak wykazała kontrola Mediapool.

Londyn: To największa od lat operacja mająca na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy 

Brytyjskie służby oświadczyły, że przeprowadziły „najważniejszą operację przeciwdziałającą praniu pieniędzy”, jaką podjęła w ciągu ostatnich kilku lat. W sprawę zaangażowani byli także OFAC Departamentu Skarbu USA, Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych, Centralna Dyrekcja Policji Sądowej we Francji oraz irlandzka policja Garda. Do operacji włączyły się także władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Osoby rzekomo stojące za wielomiliardową rosyjską siecią prania pieniędzy, z której korzystają handlarze narkotyków, przestępcy finansowi i zagraniczni szpiedzy, zostały w tej sprawie ukarane i aresztowane. Śledczy twierdzą, że rozbili dwie sieci, znane jako Smart i TGR, których działalność związana z praniem pieniędzy obejmowała 30 krajów. Zakłada się, że ułatwiły one obejście sankcji nałożonych na Federację Rosyjską na rzecz rosyjskich elit.

Równolegle z doniesieniami brytyjskiego biura 
Departament Finansów USA (OFAC) nałożył sankcje na główne zaangażowane osoby. Z dochodzenia wynika, że ​​siecią Smart kierowała Ekaterina Żdanowa, która w zeszłym roku została ukarana sankcjami OFAC za pomaganie grupom ściągającym haracze w zdobywaniu i praniu nielegalnych funduszy. Mówi się, że współpracowała z szefem TGR Georgem Rossim (alias Yuri Maksakov ) , którego miejsce pobytu jest nieznane. Drugą po Rossim w hierarchii jest Elena Chirkinyan, a na czele wielu spółek sieci TGR Group stoi Andrejs Bradens – mężczyzna posiadający obywatelstwo łotewskie, posiadający 
firmę zarejestrowaną w Sofii, jak wynika z wzmianki Mediapool w Rejestrze Handlowym. 

Bułgarski ślad 

Bułgarski ślad można odnaleźć w dwóch liniach.

Po pierwsze, jedna z głównych firm sieci TGR – „TGR Partners”, która jest usankcjonowana przez OFAC, reklamuje na swojej stronie internetowej  tgr.partners , że działa w kilku krajach, w tym w Bułgarii. Reszta to USA, Kanada, Wielka Brytania, Łotwa, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Singapur.

Na Bałkanach TGR Partners działa nie tylko w Bułgarii, ale także w Czarnogórze, Turcji i na Cyprze, jak podaje strona internetowa firmy. Według niego świadczy elitarne usługi finansowe, zarządzanie projektami, usługi inwestycyjne i prawne dla osób fizycznych i korporacji na całym świecie.

Zrzut ekranu strony internetowej „TGR Partners”, 
wskazanej przez OFAC , na której widnieje informacja, że ​​firma działa również na terenie Bułgarii. 

Według OFAC George Rossi jest założycielem TGR Partners, którego  partnerem jest Elena Chirkinian.

Bułgarska spółka drugiej głównej osoby uczestniczącej w programie – Łotysza  Andrejsa Bradensa –  nosi nazwę „Group One International” EOOD (przemianowana z „Global One International”). Powstała w 2018 roku, a jej przedmiotem działalności jest pośrednictwo w zakresie obrotu maszynami, urządzeniami przemysłowymi, komponentami elektrycznymi, statkami i samolotami, a także organizacja podróży służbowych itp. Od początku jedynym właścicielem firmy jest Andrejs Tsarenoks, co według brytyjskiej Narodowej Agencji Kryminalnej (NCA) jest drugą nazwą, pod którą stoi ta sama osoba, Andrejs Bradens. W bułgarskich rejestrach obydwa nazwiska wpisane są pod tym samym numerem cudzoziemca.

W październiku 2023 r Firma biznesmena wpisana jest do rejestru nieściągalnych dłużników KOR z niespłaconym długiem na kwotę 1,3 mln. BGN

Mediapool skontaktował się z byłym bułgarskim księgowym „Group One International”. „Tak, byli z nami. Ale wkrótce potem odmówiliśmy im obsługi i nie są już naszymi klientami” – powiedziała kobieta, prosząc o anonimowość. Według niepotwierdzonych informacji Mediapool odmowa wynikała z podejrzeń, że z firmą dzieje się coś złego. Pieniądze otrzymano bez faktur i dokumentów za realną działalność np. dokumentów transportowych itp. Ostatecznie jednak „Group One” do dziś funkcjonuje jako spółka bułgarska i nie figuruje na liście sankcyjnej OFAC.

Bradens, występujący również pod pseudonimem Andrejs Carenoks, został w środę ukarany sankcjami Departamentu Skarbu USA za rolę w szajce zajmującej się praniem brudnych pieniędzy, która według brytyjskiej Narodowej Agencji Kryminalnej była wykorzystywana do „finansowania rosyjskich operacji szpiegowskich”, a także do wspierania europejskich królów kokainy ” – skomentował „Financial Times” w czwartkowej publikacji .

Z ukraińskich danych, przeglądanych przez „Financial Times”, wynika, że ​​turecka spółka należąca do Bradensa (Altair Lojistik Ve Ticaret) podpisała kontrakt za 23,4 mln dolarów. w marcu tego roku z „Ukrhydroenergo” – największą spółką hydroenergetyczną na Ukrainie. Przedmiotem umowy była dostawa kabli i innego sprzętu do budowy podziemnych mechanizmów zabezpieczających elektrownię wodną Dniepr przed atakami rosyjskiego lotnictwa – podał w czwartek „Financial Times”.

Bradens nie odpowiedział na zapytanie brytyjskiej gazety. Mediapool skontaktował się z biznesmenem za pomocą telefonu komórkowego jego bułgarskiej firmy, ale był on wyłączony.

Na początku działalności „Grupy Pierwszej” przez krótki czas menadżerem firmy (do czerwca 2019 r.) wpisany był do Rejestru Handlowego jako obywatel Rosji Maksim Wiktorowicz Burmitski, obecnie zaangażowany w kilka bułgarskich spółek. Jednym z nich jest „Green Light Business Consult”, który oferuje „pełny zakres usług prawnych”, w tym w zakresie relokacji zagranicznych przedsiębiorstw do Bułgarii. Jak wynika z niedawnej wiadomości zamieszczonej na stronie internetowej firmy, bułgarskie paszporty znajdują się wśród 15 najbardziej pożądanych na świecie .  

Zatrzymano 84 osoby 


„Grupa TGR, posiadająca lokalizacje na całym świecie, stanowi rozległą sieć zajmującą się uchylaniem się od sankcji i praniem pieniędzy, której zadaniem jest ukrywanie nielegalnych działań swoich klientów, w tym poprzez wykorzystanie zasobów cyfrowych, takich jak Tether” – stwierdził OFAC.

W sumie operacja Destabilizacja pozwoliła zidentyfikować rzekomych przywódców sieci zajmujących się praniem pieniędzy i doprowadziła do aresztowania 84 osób, a także zajęcia ponad 20 milionów osób. funtów w gotówce i kryptowalutach – powiedzieli przedstawiciele brytyjskiej agencji do walki z przestępczością, cytowanej przez Guardiana. 

Źródło: https://www.mediapool.bg/razkritata-globalna-mrezha-za-prane-na-pari-se-reklamira-che-raboti-i-ot-bulgaria-news365849.html