Pytanie: Czy pracodawca może legalnie obciąć moją pensję bez mojej wiedzy i zgody?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 66, ust. 1 pkt 1 Kodeksu pracy (kp), umowa o pracę zawiera informacje o stronach oraz określa wynagrodzenie zasadnicze i dodatkowe o charakterze stałym oraz okresowość ich wypłaty. Na podstawie przytoczonego przepisu pracodawca przy nawiązaniu stosunku pracy jest obowiązany ustalić zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i wynagrodzenie dodatkowe o charakterze stałym.

Przepis art. 119 Kodeksu karnego stanowi, że zmiana stosunku pracy jest dopuszczalna w drodze pisemnego porozumienia stron. Oznacza to, że za dodatkową pisemną umową na podstawie art. 119 Kodeksu cywilnego strony mogą dokonać zmiany dowolnego elementu treści istniejącej między nimi umowy o pracę (godziny pracy, stanowisko, czas trwania, wynagrodzenie itp.) na czas określony lub nieokreślony, co powinno być odnotowane w księdze porozumienie. Zmieniane klauzule są wyraźnie określone w umowie dodatkowej do umowy o pracę.

Jeżeli pracownik lub pracownica nie zgodzi się z proponowaną przez pracodawcę zmianą warunków umowy o pracę i nie podpisze umowy dodatkowej, nie rodzi to konsekwencji prawnych. Postanowienia umowy o pracę podpisanej przez obie strony lub dodatkowej umowy do niej pozostają w mocy.

Zgodnie z art. 272, ust. 1 Kodeksu pracy bez zgody pracownika lub pracownika, z jego wynagrodzenia nie można dokonywać żadnych potrąceń, z wyjątkiem: 1. otrzymanych zaliczek; 2. kwoty przekroczone w wyniku błędów technicznych; 3. podatki, które zgodnie z przepisami szczególnymi mogą być potrącane z wynagrodzenia za pracę; 4. składki na ubezpieczenie, które pokrywane są przez pracownika lub pracownika ubezpieczonego we wszystkich przypadkach ubezpieczeniowych; 5. zastawy ustanowione zgodnie z właściwym postanowieniem; 6. Odliczenia w przypadku z art. 210, ust. 4 przy realizacji ograniczonej odpowiedzialności majątkowej.

Dr Todor Kapitanov, prawnik, wiceprezes KNSB, konsultant i specjalista ds. wykładów publicznych z zakresu zagadnień pracowniczych i społecznych, komunikacji i sektora publicznego

Źródło: trud.bg