22% dorosłych Bułgarów, czyli 1,2 miliona osób, udaje się odłożyć i zaoszczędzić środki . Spośród tych osób 37% odkłada pieniądze co miesiąc. 39% oszczędza do 10% swoich dochodów, 35% od 10% do 20%, a tylko 4% Bułgarów oszczędza ponad 30%.
A na czym najczęściej oszczędza Bułgar? Rezerwuje się go głównie na „czarne dni” – sytuacje awaryjne i wypadki, po których następują wycieczki i wakacje. Na trzecim miejscu znajdują się remonty, 6% respondentów oszczędza, aby inwestować w planie długoterminowym.
Dane pochodzą z badania przeprowadzonego wśród 810 respondentów powyżej 18. roku życia w okresie 2-10 czerwca br. w drodze półstandardowego wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez agencję socjologiczną „Trend” i zaprezentowanego przy udziale EKIP i TAVEX na konferencji prasowej dzisiejsza konferencja w BTA.
Z badania wynika także, że 63% Bułgarów jest gotowych zrezygnować z dóbr luksusowych, takich jak sprzęt AGD i samochody, na rzecz oszczędzania pieniędzy . Przeciwko nim jest 16%, które nie chcą rezygnować z przyjemności, takich jak jedzenie w restauracjach, wakacje, wycieczki i sport.
Bułgarzy preferują lokaty bankowe jako sposób oszczędzania – taki sposób oszczędzania preferuje 84% osób. Najmniej preferowaną metodą wśród respondentów są elektroniczne fundusze złota.
Badanie ma na celu zbadanie i opisanie osób oszczędzających w naszym kraju i jest częścią kampanii „Jak Bułgarzy oszczędzają”.
Bułgarzy mają zbyt przestarzałą wiedzę na temat instrumentów inwestycyjnych , uważa Max Baklayan, ekspert ds. inwestycji i dyrektor generalny TAVEX. Ludzie trzymają swoje oszczędności na lokatach bankowych i inwestują w obcą walutę, co w przeciwieństwie do lat 90. nie chroni przed inflacją, która uszczupliła fundusze 73% bułgarskich oszczędzających.
Zdaniem pośrednika inwestycyjnego Bułgarzy, choć zdają sobie sprawę z negatywnego wpływu inflacji na ich oszczędności, to jednak niewystarczająco wiedzą o sposobach zabezpieczenia się przed dewaluacją pieniądza.
Stoyan Panchev z EKIP i Max Baklayan poprosili o skupienie się na kulturze finansowej i umiejętności czytania i pisania wśród osób w każdym wieku. Uświadomienie sobie potrzeby osobistej kontroli nad swoją przyszłością finansową i ważnym krokiem do oszczędzania jest nabycie umiejętności śledzenia i kontrolowania własnego budżetu.