„Historycznie istnieją dwie drogi do państwowości w dzisiejszej Republice Macedonii Północnej. Jedna jest bułgarska – wymazana, ograniczona, obsesyjna. Druga droga jest obca. Jej prawdziwa rola jest przemilczana, a nacisk kładziony jest na jej domniemaną własną rolę. Głównymi źródłami tej drogi są Belgrad i Moskwa”.

To jest to co powiedział prof. Angel Dimitrov – historyk i dyplomata, były ambasador w Skopje, według Bułgarskiego Radia Narodowego. Kilka dni temu zaprezentował swoją książkę „Bułgaria i Republika Macedonii Północnej – spotkanie historii z polityką”.

Jego zdaniem nacjonalizm obecny w doktrynie macedońskiej przesądza o trwałej warstwie nacjonalizmu w dzisiejszym młodym państwie Republiki Macedonii. Zapytany, jak to możliwe, że doktryna macedońska przetrwała do dziś, historyk zauważył, że jest w niej logika, choć trudno ją poddać poważnej analizie.

„Sama ucieczka, ten strach przed samym wspomnieniem nazwy Bułgarii – premier Mickoski mówi o „wschodnim sąsiedzie”, to jest pewien rodzaj postawy. Prawda jest taka, że ​​ten strach ujawnia się sam. Nie może być de-bulgaryzacji, ponieważ istnieją geny pamięci”.

W XXI wieku, a zwłaszcza po podpisaniu Traktatu o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie, osoby o bułgarskiej tożsamości zaczęto zachęcać do tworzenia własnych stowarzyszeń w celu upominania się o swoje prawa. Jak skomentował prof. Dimitrow, to właśnie jest powodem największych obaw de-bulgaryzatorów.

Katharsis musi nastąpić na polu nauki, a zatem i polityki oraz postaw społecznych. To jest nieuniknione. Macedonia Północna stoi przed poważnym dylematem – czy podążać za tradycją konfrontacji zakorzenioną w jej przeszłości, która uczyniła z niej niestabilną część Europy Wschodniej i obiekt zewnętrznych interesów, czy uwolnić się od tego historycznego ciężaru, który wiąże ją z jej nieudaną przeszłością, powiedział prof. Angel Dimitrov.

Uznając młodą republikę, Bułgaria pokazała, że ​​uwalnia się od dyktatu bezwładności w polityce zagranicznej okresu komunistycznego – uważa.

Źródło: https://trud.bg/a/articles/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D0%BB-