Dotychczas obowiązujące prawo przewidywało, że członkowie komisji antykorupcyjnej będą wybierani przez Zgromadzenie Narodowe większością dwóch trzecich głosów wszystkich członków parlamentu.
Parlament przyjął poprawki do ustawy antykorupcyjnej w drugim czytaniu. Przyjęte teksty eliminują wymóg kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów posłów Zgromadzenia Narodowego w głosowaniu nad wyborem członków Komisji Antykorupcyjnej (ACC).
Obowiązujące prawo przewiduje, że członkowie Komisji Antykorupcyjnej są wybierani przez Zgromadzenie Narodowe większością dwóch trzecich głosów wszystkich deputowanych. Poprawki przewidują również, że Komisja Nominacyjna może zbierać się i podejmować decyzje głosami co najmniej czterech swoich członków. Poprawki do ustawy antykorupcyjnej zostały złożone przez Rayę Nazaryan (GERB-SDF) i zostały przyjęte w drugim czytaniu na wczorajszym posiedzeniu Komisji ds. Konstytucyjnych i Prawnych.
Zmiany wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na każde wybory członków Komisji powoływana jest specjalna komisja nominacyjna złożona z pięciu członków niezależnych – po jednym członku na osobę, zgłaszanych przez Sąd Najwyższy, Naczelną Radę Adwokacką, Ministerstwo Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Obywatelskich i Izbę Obrachunkową.
Dziś po południu, na posiedzeniu parlamentarnej komisji liniowej, posłowie mają zatwierdzić regulamin pracy Komisji Nominacyjnej, która zgodnie z ustawą antykorupcyjną rozpatruje uzasadnione propozycje kandydatów na członków komisji antykorupcyjnej i dokonuje wyboru kandydatów do pełnienia obowiązków.