Parlament głosował za przedłużeniem negocjacji w sprawie porozumienia nuklearnego z Ukrainą o kolejne pół roku. Władze Bułgarii i Ukrainy negocjują sprzedaż reaktorów zawieszonego projektu elektrowni jądrowej Belene, jednak transakcja nie spotyka się z niezbędną akceptacją ukraińskiego parlamentu.

W związku z tym GERB-SDS i DPS Delyana Peevskiego zaproponowały przedłużenie okresu negocjacji o 180 dni. „Za” głosowało 107 posłów – z GERB-SDS, PP-DB, DPS Delyana Peevskiego i pięciu niezależnych. Przeciwko było 65 posłów – z Vazrazdane, BSP i 14 deputowanych niezależnych – a ITN wstrzymało się od głosu.

Ukraina prowadzi negocjacje z Bułgarią w sprawie nabycia rosyjskich reaktorów jądrowych, które zostały zakupione wiele lat temu na potrzeby budowy wstrzymanej obecnie elektrowni jądrowej w Belene, i zainstalowania ich w elektrowni jądrowej Chmielnicki, gdzie od 1987 r. pracują dwa reaktory WWER-1000 – potwierdziła . dni temu Minister Energii Ukrainy Herman Haluszczenko.

Propozycja spotkała się z  krytyką  ze strony prawodawców, nawet ze strony partii rządzącej Zełenskiego, która uważa, że ​​istnieją szybsze sposoby pomocy w utrzymaniu sieci energetycznej mocno dotkniętej rosyjskimi bombardowaniami.

„Nasz system energetyczny wytrzymuje tę presję przede wszystkim dzięki energii jądrowej” – odpowiedział Galuszczenko. Powiedział, że rząd przekona przeciwników i popchnie projekt do przodu.

„Kontynuujemy współpracę z parlamentem nad przyjęciem tej ustawy, ponieważ jest to dla nas bardzo ważny projekt” – powiedział. – „Mam pewność, że parlament uchwali ustawę”.

Bułgaria kupiła reaktory jądrowe od Rosji, ale rząd zrezygnował z budowy elektrowni jądrowej w Belene. Zamiast tego podpisała umowę z amerykańskim „Westinghouse” na budowę dwóch nowych bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Kozłoduj.

Źróło: https://obektivno.bg/