W Bułgarii brakuje programu wczesnego wykrywania jednego z najpoważniejszych powikłań cukrzycy – retinopatii cukrzycowej. Jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób chorych na cukrzycę w wieku produkcyjnym.
Cukrzycowa choroba oczu pojawia się bezpośrednio na skutek chronicznie wysokiego poziomu cukru we krwi, powodując zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich części oka. Spektrum cukrzycowych chorób oczu obejmuje retinopatię cukrzycową, cukrzycowy obrzęk plamki, zaćmę cukrzycową, jaskrę związaną z cukrzycą, cukrzycowe zapalenie błony naczyniowej oka, keratopatię cukrzycową i zespół suchego oka związany z cukrzycą. Schorzenia te nie wykluczają się wzajemnie, a u osoby chorej na cukrzycę może rozwinąć się jedna lub wiele z tych chorób oczu.
Czas trwania cukrzycy jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju retinopatii cukrzycowej, dlatego ryzyko wzrasta wraz ze starzeniem się populacji chorych na cukrzycę. Wielu pacjentów z cukrzycową chorobą oczu może nie odczuwać żadnych objawów wizualnych aż do późniejszych stadiów choroby, kiedy uszkodzenia mogą być nieodwracalne nawet po leczeniu.
Stowarzyszenie Retina Bułgaria – obywatelska organizacja zrzeszająca osoby cierpiące na choroby siatkówki oraz członków ich rodzin, wyraża poważne zaniepokojenie brakiem ujednoliconych, systematycznych badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej w Bułgarii.
„Zalecenia Międzynarodowej Rady Okulistycznej i Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, a także przyjęte deklaracje środowisk zawodowych dotyczące badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej, zostały wzięte pod uwagę w wielu krajach na świecie, które wprowadziły programy wczesnego wykrywania choroby.
W naszym kraju wśród okulistów od lat panuje zgoda co do konieczności uregulowanego normatywnie podejścia do wczesnego wykrywania retinopatii cukrzycowej lub wprowadzenia programu badań przesiewowych. Niestety, taki program nie znajduje się wśród programów omawianych pomiędzy specjalistami medycznymi a władzami odpowiedzialnymi za opiekę zdrowotną, co jest niezwykle niepokojące ” – stwierdziła dr Petya Stratieva, prezes stowarzyszenia Retina Bulgaria.
Wzrost liczby osób chorych na cukrzycę predysponuje do wzrostu ryzyka retinopatii cukrzycowej i utraty wzroku u wielu osób.
„Mamy nadzieję, że okuliści i specjaliści w dziedzinie cukrzycy w Bułgarii w drodze profesjonalnego dialogu jak najszybciej podejmą właściwą decyzję o wprowadzeniu zorganizowanych badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej” – dodała Stratieva.