Wiele firm prowadzi sprzedaż internetową w krajach UE, korzystając z magazynów w innych krajach członkowskich. Dlatego też w rubryce „Konsultacje podatkowe” „Wiadomości Pracy” prezentujemy stanowisko Krajowego Urzędu Skarbowego w sprawie sposobu rozliczania podatku VAT i raportowania sprzedaży w takich przypadkach.

Firma jest zarejestrowana jako płatnik podatku VAT i zamierza prowadzić sprzedaż internetową na terenie krajów UE poprzez własny sklep elektroniczny zarejestrowany w Bułgarii. Towar zostanie wysłany do magazynu w Niemczech, skąd w imieniu „X” Ltd. zostanie wysłany do klientów w Niemczech i innych krajach. Firma zakupi towar od bułgarskiej firmy “Y”, która w imieniu i na koszt firmy “X” wyśle ​​go z Bułgarii do magazynu w Niemczech. Towary z krajów trzecich można importować do Niemiec, jak również towary można kupować w Niemczech. Zadano pytania:

1. Jakie dokumenty są potrzebne, aby przewieźć towar z Bułgarii do Niemiec?

2. Jakie są procedury importu towarów lub zakupu od firm zarejestrowanych jako płatnicy VAT w UE, skoro towary dotrą bezpośrednio do Niemiec?

3. W przypadku sprzedaży z Niemiec osobom niebędącym podatnikami, jaki numer VAT pojawi się na fakturze – bułgarski czy niemiecki?

4. Czy sprzedaż z Niemiec do firm zarejestrowanych jako VAT w Niemczech i innych krajach będzie uwzględniona w niemieckim dzienniku sprzedaży?

5. Jakie są zasady składania pliku audytu sprzedaży?

Na pierwsze pytanie:

Z pytania nie wynika jednoznacznie, czy bułgarska spółka „X” posiada rejestrację VAT w Niemczech. Zgodnie z art. 7 ust. 4 VAT za odpłatną wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest także wysłanie lub przewóz towarów wyprodukowanych, zakupionych lub importowanych na terytorium kraju przez osobę zarejestrowaną do celów VAT w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. działalność, gdy towar jest wysyłany lub transportowany z lub w jego imieniu z kraju do innego państwa członkowskiego, w którym dana osoba jest zarejestrowana dla celów podatku VAT.

Jeżeli bułgarska firma posiada rejestrację VAT w Niemczech, wysyłając towar w jej imieniu lub na jej koszt do magazynu w Niemczech, nastąpi dostawa wewnątrzwspólnotowa zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o podatku VAT. Podstawą opodatkowania dostawy według niniejszego zamówienia jest podstawa opodatkowania zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, podwyższona zgodnie z postanowieniem art. 26 ust. 3 tejże ustawy. Obowiązuje zerowa stawka podatku VAT.

Jeżeli spółka nie jest zarejestrowana do celów podatku VAT w Niemczech, należy zastosować art. 6 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Wysyłka lub transport towarów wyprodukowanych, zakupionych lub importowanych na terytorium kraju przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, gdy towary te są wysyłane lub transportowane przez lub na jego rachunek z kraju do innego państwa członkowskiego, w którym dana osoba nie jest zarejestrowana do celów podatku VAT, uznaje się ją za świadczenie odpłatne. Podstawę opodatkowania tego świadczenia ustala się zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy. Obowiązuje stawka 20%.

W obu powyższych scenariuszach, wysyłając towar z kraju do Niemiec, firma powinna wystawić protokół na podstawie art. 117 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, który powinien znaleźć odzwierciedlenie w dzienniku sprzedaży oraz metryce- deklaracja.
Odzwierciedlenie dokumentów pod numerem identyfikacyjnym VAT nadanym przez inne państwo członkowskie odbywa się zgodnie z ustawodawstwem tego państwa (w tym przypadku Niemiec).

Na drugie pytanie:

Przy nabywaniu towarów importowanych na terytorium innego państwa członkowskiego (Niemcy) stosuje się ustawodawstwo tego innego państwa.

Na potrzeby traktowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium Niemiec, dokonywanego pod numerem VAT firmy wydanym w Niemczech, należy zapoznać się z ustawodawstwem tego kraju.

W przypadku gdy nabycie wewnątrzwspólnotowe następuje pod bułgarskim numerem VAT i towar nie dotrze na terytorium kraju, miejscem dokonania tego nabycia jest terytorium kraju (art. 62 ust. 2 podatku VAT). W takim przypadku spółka powinna dokonać zgłoszenia na podstawie art. 117 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i naliczyć podatek jako nabywca. W przypadku, gdy spółka posiada dowód, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru jest opodatkowane w państwie członkowskim, do którego towar przybywa, osoba koryguje skutek zastosowania art. 62 ust. 2 VAT zgodnie z art 10, ust. 1 i 2 Regulaminu wdrożeniowego ustawy o VAT.

W trzecim pytaniu:

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość na terytorium UE to dostawa towarów, dla której występują jednocześnie przesłanki z art. 14 ust. 1 VAT, a mianowicie:

1. Towary są wysyłane lub transportowane przez dostawcę lub na jego zlecenie z terytorium państwa członkowskiego innego niż to, w którym kończy się ich wysyłka lub transport;

2. Odbiorca jest osobą zwolnioną z podatku;

3. Towary zostały wyprodukowane na terenie UE lub dopuszczone do swobodnego obrotu, z wyjątkiem pojazdów nowych, towarów, które są montowane i/lub instalowane przez dostawcę lub w jego imieniu lub są towarami, które podlegają specjalnemu zarządzeniu w zakresie opodatkowania marżą cena towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 VAT miejscem wykonania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość jest miejsce, w którym towar się znajduje w chwili zakończenia jego wysyłki lub transportu, jeżeli przedsiębiorstwo dokonuje wewnątrzwspólnotowej sprzedaży. wspólnotowa sprzedaż towarów na odległość z innego państwa członkowskiego – Niemiec (z magazynu), miejscem realizacji tych dostaw jest miejsce zakończenia wysyłki lub transportu towaru.

Dokonując wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów wysyłanych z Niemiec, firma ma obowiązek zarejestrować się w państwach członkowskich, w których jest ona wykonywana lub przy pierwszej dostawie, może skorzystać z prawa do rejestracji w celu stosowania reżimu w Unii na terytorium kraju zgodnie z art. 156 VAT. W przypadku dostaw należny jest podatek państwa członkowskiego odbiorców – osób niebędących podatnikami.

Na podstawie art. 158 VAT dokumentacja dostaw objętych reżimem unijnym odbywa się zgodnie z przepisami prawa państwa członkowskiego dotyczącymi identyfikacji. Dostawy z miejscem wykonania na terytorium innego państwa członkowskiego towarów na warunkach sprzedaży na odległość, dla których obowiązują szczególne zasady określone w art. 152 ust. 2, 3 i 5 VAT, są udokumentowane na podstawie ustawodawstwa tego innego państwa.

W czwartym pytaniu:

Przy dostawie towarów od bułgarskiej firmy z Niemiec (z magazynu), które wysyłane są do klientów – podatników w Niemczech lub w innych krajach, miejscem spełnienia świadczenia jest terytorium Niemiec (skąd rozpoczyna się transport). Do dokumentowania dostaw stosuje się prawo niemieckie.

W piątym pytaniu:

Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 17 rozporządzenia nr H-18/2006, zobowiązane są do zgłaszania każdej sprzedaży towarów lub usług dokonanej zaocznie kartą kredytową lub debetową poprzez wystawienie dokumentu rejestrującego sprzedaż, który musi zawierać wymagania określone w art. Art. 52o ust. 1 rozporządzenia nr H-18. W przypadku wystawienia faktury na sprzedaż dopuszcza się niewystawienie dokumentu na podstawie art. 52o ust. 1 rozporządzenia nr H-18, jeżeli faktura zawiera dane określone w art. 52o ust. 1 pkt 3-6 rozporządzenia rozporządzenie.
Osoba ta jest zobowiązana do złożenia w KAS jednolitego pliku audytu za każdy miesiąc, zawierającego informację o zamówieniach złożonych w sklepie elektronicznym, według których towar został dostarczony w ciągu danego miesiąca. Wszystkie kwoty są podawane w BGN.

Dimitrina Zaharinova jest partnerem zarządzającym w firmie audytorskiej Zaharinova Nexia OOD (www.ZaharinovaNexia.com). Firma jest częścią dziewiątej na świecie międzynarodowej sieci audytorskiej Nexia International. Jest nauczycielem w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Finansów w Sofii. Była dyrektorem Krajowej Agencji Skarbowej w Sofii, doradcą w Krajowej Służbie Skarbowej, a także dyrektorem dyrekcji Agencji Państwowej Kontroli Finansowej. Biegły rewident i doradca podatkowy. Ma dwóch synów, wnuka i dwie wnuczki.

Źródło: trud.bg