Rząd tymczasowy wniesie projekt do parlamentu w przyszłym tygodniu z 3% deficytem
Rząd tymczasowy przedstawi Zgromadzeniu Narodowemu budżet państwa na 2025 rok. z 3% deficytem w przyszłym tygodniu.
Podstawowe stawki podatkowe nie wzrosną. Nie będzie też podwyżki świadczeń dla pracowników, a zgodnie z obietnicami wzrosną pensje policji, wojska i nauczycieli.
Przewiduje się jednak podatek od nadmiernych zysków banków, podatek od majątku podziemnego, podwyżkę akcyzy na papierosy i alkohol oraz zniesienie części obniżonych stawek.
Dodatek Covid do emerytur również pozostanie w przyszłym roku.
Podjęta zostanie kolejna próba wprowadzenia jednolitej agencji skarbowej. Plan połączenia Krajowej Agencji Skarbowej i Agencji Celnej w jeden urząd skarbowy realizowany jest od 15 lat, ale nie został jeszcze zrealizowany.
Stało się to jasne po przemówieniach pełniącego obowiązki premiera Dymitara Gławczowa oraz pełniącego obowiązki wicepremiera i minister finansów Ludmiły Petkowej po posiedzeniu Rady Ministrów.
Wprowadzenie Budżetu 2025
W poniedziałek tymczasowy premier odrzucił swoje błędnie zinterpretowane uwagi na temat złożenia budżetu państwa na 2025 rok. w Zgromadzeniu Narodowym i zapowiedział, że rząd wypełni swoje obowiązki wynikające z ustawy.
„Nie wiem, dlaczego politycy mieliby wzywać nas i niezależnych ekspertów partii politycznych do przedstawienia budżetu. Nigdy nie mówiłem, że nie będziemy przedstawiać budżetu. Na poprzednim zgromadzeniu byliśmy nawet gotowi go przedstawić ” – powiedział Gławczow.
„Ministerstwo Finansów przedstawiło siłom politycznym przewidywane w budżecie działania mające na celu utrzymanie 3% deficytu, który jest dla nas punktem odniesienia, abyśmy mogli aplikować i wejść do strefy euro. Cel ten pozostaje niezmieniony. obecnej sytuacji – najpierw nie ma gdzie złożyć budżetu, a potem, jeśli będzie rząd regularny, najlepiej zgłosić budżet na przyszły rok, jeśli nie będzie, to będzie sytuacja przedwyborcza i tak będzie być niezwykle ryzykowne przedstawia budżet. Jesteśmy gotowi na wszelkie opcje i czekamy na rozwój sytuacji ” – powiedział dwa dni temu Dimitar Gławczow.
Powiedział dzisiaj, że rząd tymczasowy przedstawił już 51. Zgromadzeniu Narodowemu 12 projektów ustaw, z czego cztery dotyczą przepisów podatkowych.
Każdy, kto zajmuje się budżetem, wie, że w pierwszej kolejności uchwala się przepisy podatkowe, na których opiera się uchwalenie budżetu – zauważył Gławczow.
„Wypełnimy nasze zobowiązania i przedstawimy budżet z 3% deficytem, abyśmy mogli kontynuować prace zgodnie z planem i wejść do strefy euro ” – dodał tymczasowy premier, nie określając, kiedy projekt ustawy zostanie złożony.
Po posiedzeniu rządu jego słowa powtórzyła pełniąca obowiązki wicepremiera i minister finansów Ludmiła Petkowa. „Ustawa budżetowa na 2025 rok będzie miała deficyt w granicach 3%, tyle samo, co ustawa o finansach publicznych ” – powiedziała.
Ludmiła Petkowa zauważyła, że odbywają się spotkania z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi oraz Krajowym Stowarzyszeniem Gmin Republiki Bułgarii (NSORB), a także z niektórymi partiami politycznymi 51. Zgromadzenia Narodowego w związku z budżetem.
„Dla oficjalnego rządu najważniejsza jest stabilność finansowa państwa. W związku z tym dołożyliśmy wszelkich starań, aby zaproponować budżet zapewniający stabilność kraju ” – zapewniła Ludmiła Petkowa.
„Planowane są działania mające na celu wyeliminowanie dziury budżetowej, która powstała od zeszłego roku. Realizujemy budżet przyjęty przez poprzedni rząd wraz z ministrem finansów Asenem Wasilowem ” – powiedział Gławczow.
” Analiza dochodów i wydatków na kolejny rok kalendarzowy wykazała „dziurę” w budżecie na poziomie 18 miliardów BGN . Różnica pomiędzy dochodami i wydatkami została oszacowana na podstawie obowiązującego ustawodawstwa, bieżącej polityki oraz prognozy makroekonomicznej na 2025 rok. zaproponowane przez nas środki opiewają na kwotę 12 miliardów BGN, tak aby deficyt wyniósł 3%, czyli 6 miliardów BGN ” – powiedziała pełniąca obowiązki wicepremier Petkova.
Podatki
Nie będzie podwyżki podstawowych stawek podatkowych w podstawowych ustaw podatkowych, powiedział Dimitar Glavchev.
Dodał, że zgodnie z obietnicami oczekuje się wzrostu dochodów. W Ministerstwie Obrony Narodowej i w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych to, co obiecujemy, stanie się, ponieważ spełnimy nasze obietnice – powiedział tymczasowy premier.
Według niego dodatek covidowy będzie nadal wliczany do emerytur, które będą aktualizowane zgodnie z przepisami szwajcarskimi.
„Najważniejsze dla nas jest to, aby nie doszło do podwyżki głównych podatków – VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ubezpieczeń , ponieważ mają one bezpośredni wpływ albo na inflację, albo na rozwój gospodarczy. To znaczy dlaczego proponujemy te działania, które mają największy – niewielki negatywny wpływ na gospodarkę kraju” – minister finansów wyjaśnił filozofię propozycji.
W zakresie wydatków podwyżki dla policji, wojska i nauczycieli w 2025 roku zostaną przewidziane w wysokości i w sposób uchwalony przez Zgromadzenie Narodowe – obiecał wicepremier. Dodał, że będzie też „nowa polityka dochodowa w wysokości podwyżki o 10 proc.”.
„Część środków dochodowych, po dyskusji z pracodawcami, związkami zawodowymi i partiami parlamentarnymi, nie zostanie wprowadzona ” – powiedziała Ludmila Petkova. Na przykład nie zostanie zaproponowany środek zwiększający ubezpieczenie , wskazała.
Jako środki po stronie dochodów zaproponowane zostaną podatek od nadmiernych zysków banków, podatek od majątku podziemnego oraz dwie amnestie podatkowe – jedna związana z deklaracją zaległych podatków i ubezpieczeń, druga – od niezadeklarowanych dochodów – powiedział minister finansów .
Przewiduje się podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe, wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe, a także pewne propozycje związane z obniżką stawek podatku VAT – poinformowała Petkova. Jej zdaniem rząd zaproponuje podniesienie akcyzy na alkohol o 10-15 proc.
Program kapitałowy
Ministerstwo Finansów dokonało kompleksowej analizy projektów w ramach programu kapitałowego, tak aby można było zabezpieczyć środki z budżetu na 2025 rok na tę część projektów, które rozpoczęły się i nie zostaną zakończone w 2024 roku.
Program kapitałowy oprócz środków potrzebnych na realizację projektów od 2024 r. obejmie także nowe projekty – wyjaśnił minister finansów.
Program kapitałowy będzie zorganizowany w trzech głównych kierunkach. Pierwsza związana jest z administracyjnymi kosztami kapitałowymi, np. na remonty bieżące i czynności niezbędne, bez których dana instytucja nie może funkcjonować.
Drugi kierunek związany jest z systemami informatycznymi, gdyż ogólna cyfryzacja jest konieczna zarówno dla administracji, jak i gospodarki.
Trzecim kierunkiem będą wydatki na krajowe projekty strategiczne.
Trwa Zgromadzenie Narodowe
Pełniący obowiązki premiera Dymitar Gławczow przypomniał, że w Zgromadzeniu Narodowym trwa głosowanie nad ostateczną wersją ustawy budżetowej i istnieje ryzyko wycofania jej przez autora projektu.
Jeśli zobaczymy, że ramy 3-procentowego deficytu są zagrożone, podejmiemy działania mające na celu wycofanie budżetu, powiedział tymczasowy premier.
Ludmiła Petkowa wyjaśniła, że projekt ustawy o budżecie państwa na rok 2025 zostanie omówiony w Krajowej Radzie ds. Trójstronnej Współpracy z Partnerami Społecznymi i zgodnie z tym zostanie przyjęty przez Radę Ministrów i przedłożony Zgromadzeniu Narodowemu w przyszłym tygodniu.
„Do projektu ustawy w przepisach przejściowych i końcowych zostaną uwzględnione wszelkie propozycje zmian w odpowiednich ustawach, w odniesieniu do których odnoszą się one odpowiednio do miar dochodowych i wydatkowych. Zostaną także uwzględnione propozycje w związku z projektem utworzenia ujednoliconą agencję skarbową” – powiedziała Petkova.
Oficjalny gabinet nadal pracuje – oznajmił Gławczow i wezwał do rozpoczęcia prac także Zgromadzenie Narodowe.