Nowy raport zaleca, że ​​mieszkańcy Unii Europejskiej powinni zaopatrzyć się w zapasy awaryjne na wypadek wojny lub innej poważnej sytuacji nadzwyczajnej.

Opublikowany w środę raport na temat gotowości cywilnej i wojskowej Europy został napisany przez byłego prezydenta Finlandii Sauli Niinistö, pełniącego funkcję specjalnego doradcy przewodniczącego Komisji Europejskiej.

W raporcie zauważono, że UE nie była przygotowana ani na pandemię Covid-19, ani na agresję Rosji na Ukrainę i że powinna przejść „od reakcji do gotowości proaktywnej” – pisze „Trud”. 

W raporcie stwierdzono, że w ramach tej strategii UE powinna doradzić gospodarstwom domowym, aby były przygotowane na samoobronę przez co najmniej 72 godziny w przypadku zagrożenia.

Radzi państwom członkowskim, aby zapewniły swoim obywatelom między innymi wytyczne dotyczące przechowywania, ewakuacji i dostępu do służb ratunkowych.

W badaniu cytowanym w raporcie wskazano różne niezbędne artykuły, które gospodarstwa domowe powinny mieć w razie sytuacji awaryjnej, w tym zapasy żywności, napojów i lekarstw, latarkę i radio na baterie.

Rada ma na celu przygotowanie obywateli UE na sytuacje nadzwyczajne, począwszy od nowej pandemii po ekstremalne warunki pogodowe lub agresję zbrojną.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że ​​ludzie na całym świecie nagle zaczęli kupować towary w celu uzupełnienia zapasów, co skutkuje niedoborami niektórych artykułów.

Choć w raporcie nie wymienia się rosyjskiej agresji jako jedynego możliwego zagrożenia, wymienia się je jako główne.

„Nie mamy jasnego planu, co UE zrobi w przypadku zbrojnej agresji na państwo członkowskie. Groźba wojny, jaką Rosja stwarza dla bezpieczeństwa europejskiego, zmusza nas do uznania tego za główny element naszej gotowości, a także przygotowania się na inne poważne zagrożenia” – czytamy w raporcie.

W raporcie zauważono, że choć zagrożenie rosyjską agresją najbardziej odczuwają jej najbliżsi sąsiedzi, wszelkie działania Rosji przeciwko państwu członkowskiemu UE dotknęłyby wszystkie 27 krajów bloku.

„Integralność terytorialna i niezależność polityczna każdego państwa członkowskiego są nierozerwalnie powiązane z integralnością innych państw członkowskich i UE jako całości” – stwierdzono w raporcie.

W raporcie stwierdza się, że wzmocnienie pozycji obywateli powinno stanowić „sedno” kompleksowej strategii gotowości oraz że blok powinien podnosić świadomość i promować samodzielność wśród swoich obywateli.

Proponuje także inne ogólnoeuropejskie środki, w ramach których co najmniej 20 procent całkowitego budżetu bloku zostanie przeznaczone na zwiększenie bezpieczeństwa i przygotowanie na wypadek kryzysu. Proponuje także plan szerszej wymiany informacji wywiadowczych między krajami UE.

165-stronicowy raport został zaprezentowany przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Źródło: petel.bg