11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Ten układ potwierdzono później jako traktat wersalski. Stworzyło to możliwości odrodzenia państwa polskiego – po 123 latach zaborów. Upamiętnienie tego dnia stało się dniem świętowania odzyskania niepodległości przez Polskę.

W 1937 r. uroczystościom nadano rangę święta państwowego, a do tego czasu było to święto o charakterze typowo wojskowym. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swą rangę w 1989 r. Od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.

Marsz Niepodległości to jedno z wydarzeń odbywających się w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorzy spodziewają się ok. 100 tys. uczestników. Marsz wyruszy o godz. 14 z Ronda Dmowskiego.

Źródło: gov.pl oraz rp.pl