W świadomości, przynajmniej Bułgarów, Łowecz zawsze kojarzy się z dwiema rzeczami – liliowymi nocami i krytym mostem Kolyu Ficheto, zbudowanym w latach 70. XIX wieku. I podczas gdy bzy co roku na krótki czas obdarzają gości i mieszkańców Łoweczem swoim zapachem, most być może najsłynniejszego bułgarskiego budowniczego czeka na Ciebie za każdym razem, gdy zdecydujesz się zatrzymać w mieście i nadal łączy starą dzielnicę Varosha z nowoczesną miasto, rozciągające się nad rzeką Osam.

Drewniany kryty most z kamiennym fundamentem jest unikatowy i niepowtarzalny na Bałkanach. A w Europie są tylko trzy inne tego typu, wśród których najbardziej znany jest kryty most we Florencji  
( Włochy ).  Podobne arcydzieła można podziwiać także w Lucernie w Szwajcarii i Erfurcie w Niemczech.

W momencie powstania mostu znajdowało się na nim około 60 małych sklepów rzemieślników oferujących swoje towary. Dziś można przy moście kupić także pamiątki, biżuterię i przedmioty artystów z regionu, z już okrojonej tuziny. Na krytym moście można także dowiedzieć się więcej o wszystkich atrakcjach Łowecza i zobaczyć modele niektórych z nich w Centrum Informacji Turystycznej, które również wybrało na swoją siedzibę arcydzieło Kolyu Ficheto.

Początkowo most miał charakter zarówno pieszy, jak i transportowy i został zbudowany przez słynnego bułgarskiego mistrza budowlanego Kolyu Ficheto na zamówienie państwa osmańskiego. W budowę w latach 1874-1876 zaangażowanych było wielu mieszkańców miasta Bzy. Pierwotnie most miał 84 metry długości, 7 metrów wysokości i 10 metrów szerokości, z czego połowę stanowiła jezdnia, a pozostała część ścieżka dla pieszych. Jest zbudowany w całości z drewna, bez żadnych metalowych części. Kamiennych fundamentów, na których stoi, jest pięć i mają 4,5 metra wysokości.

Zdobią go wizerunki lwa, orła, a nawet plagi zniewolonych

Podobnie jak wszystkie arcydzieła mistrza Kolyu Ficheto, most został ozdobiony wizerunkami lwa, dwugłowego orła, bicza przedstawiającego bicza zniewolonego, postać kobiety. Most oświetlały latarnie gazowe. Niestety w 1925 roku most doszczętnie spłonął. Na jego miejscu ponownie zbudowano kryty most, ale żelbetowy i ze szklanym dachem. W latach 80. XX wieku odbudowano go na wzór oryginalnego arcydzieła ust Kolyu Ficheto. Jednak łoś nie ma części transportowej i jest całkowicie pieszy. Jego długość jest już dłuższa i sięga 106 metrów.

Spacerując po nim naprawdę przenosimy się do innego świata. Kiedyś w dzielnicy Varosha faktycznie mieszkali kupcy, którzy oferowali swoje towary w sklepach na krytym moście. Ich domy były specjalnie budowane, zwrócone w stronę wewnętrznego dziedzińca, ponieważ sklepy znajdowały się na moście i nie było potrzeby zaglądania do domów.

Źródło: https://trud.bg/pokritiyat-most-na-kolyu-ficheto-v-lovech-e-edin-ot-4-te-v-evropa/