Komisja Ochrony Konsumentów (KPK) stwierdziła nieuczciwe praktyki i nierówne klauzule w umowach niebankowych instytucji finansowych – tzw. szybkich pożyczek. Po raz pierwszy od wejścia w życie ustawy i utworzenia komisji skontrolowano wszystkie umowy szybkich pożyczek i stwierdzono wiele nieuczciwych praktyk, wprowadzających w błąd, agresywnych i wielu nierównych klauzul – wyjaśnił przewodniczący Komisji , Maria Filipova na konferencji prasowej.

Działania, jakie podjął KZP przeciwko agresywnym i wprowadzającym w błąd praktykom, mają charakter zbiorowego powództwa przed sądem, jeśli szybkie pożyczki nie uznają, że stosują nieuczciwe praktyki handlowe. 120 firm szybkiego kredytu udziela kredytów konsumenckich.

Przedstawiła także wiadomość od szybkich pożyczek skierowaną do konsumenta: „Jeśli myślisz, że spłaciłeś dług, to się mylisz, będą cię szukać, aż cię znajdą, niezależnie od tego, gdzie jesteś. Ja odpowiadam za pieniądze , zadzwoń do mnie natychmiast.” . Filipova zwróciła uwagę, że osoby korzystające z szybkich pożyczek sięgają po nie w celu sfinansowania potrzeb gospodarstwa domowego.

Filipova była bardzo zmartwiona i zaniepokojona, gdy otrzymała skargi i zobaczyła strach w oczach ludzi. Skontaktowała się ze stowarzyszeniem konsumentów, aby sprawdzić, gdzie leżą problemy i rozbieżności, ale nie spotkała się ze zrozumieniem.

Maria Filipova po raz kolejny zwróciła uwagę, że szybkie pożyczki oszukują co do rzeczywistego kosztu pożyczki. I podał przykład , że w przypadku szybkiej pożyczki na kwotę 1000 BGN odsetki wynoszą ponad 660 BGN.

„Ja jako prezes i niebankowe instytucje finansowe jesteśmy sługami prawa. Nie ma innego konkretnego powodu – na równi służymy prawu” – podkreśliła Filipowa i zagroziła pracą do czasu wyeliminowania wszelkich nieuczciwych praktyk w sektorze umowy na szybkie pożyczki. I zaapelował do konsumentów – ludzi, aby się nie bali, nie są sami, władza jest po ich stronie i jest ktoś, kto ich chroni przed szybkimi pożyczkami.

Źródło: news.bg