Klasztor Aładża położony jest w pięknej okolicy, 14 km na północ od Warny , w pobliżu kompleksu wypoczynkowego Złote Piaski oraz w centralnej części parku przyrody „Złote Piaski”. Nie ma wiarygodnych danych historycznych na temat pochodzenia klasztoru, wiadomo jednak, że istniał on już w X-XII wieku.

Klasztor Aładża jest jednym z niewielu klasztorów skalnych w Bułgarii, w którym wyraźnie można wyróżnić oddzielne pomieszczenia o różnych funkcjach. Teren klasztoru jest wykuty na dwóch poziomach w wapiennej skale o wysokości prawie 40 metrów.

Na pierwszym poziomie znajduje się kościół klasztorny, cele mnichów, jadalnia, kuchnia, mały kościółek cmentarny, krypta (ossuarium) i pomieszczenia gospodarcze. Drugi poziom to naturalna nisza skalna, na wschodnim krańcu której dobudowana jest kaplica klasztorna.

600-700 m na zachód od klasztoru znajduje się grupa jaskiń zwana Katakumbami. Odkryte znaleziska – ceramika, monety, graffiti itp. świadczą o tym, że Katakumby były zamieszkane już w czasach wczesnochrześcijańskich (V-VIc).

Po upadku Bułgarii pod panowaniem osmańskim pod koniec XIV wieku klasztor Aladzha stopniowo podupadał i prawdopodobnie został ostatecznie opuszczony w XV-XVI wieku. Chrześcijańska nazwa klasztoru nie jest znana. Nazwa „alaja” oznacza po turecku „różnorodny”. Pierwszy odkrywca klasztoru – K. Shkorpil zanotował tradycję, zgodnie z którą patronem świętego klasztoru był św. Spas (od Chrystusa Zbawiciela).

Dziś klasztor Aładża jest popularną atrakcją turystyczną odwiedzaną przez tysiące turystów. Skalny klasztor położony jest w centralnej części parku przyrody „Złote Piaski” – obszaru chronionego z rzadkimi gatunkami drzew. Piękna okolica w połączeniu z zabytkami historycznymi i chrześcijańskimi czynią ją wspaniałym miejscem do uprawiania turystyki kulturalnej , pielgrzymkowej i ekologicznej . Od 2009 roku w klasztorze Aładża, który jest nową atrakcją turystyczną dla gości Warny i Morza Czarnego,

 Klasztor został uznany za zabytek architektury i budownictwa o znaczeniu krajowym pod nr. 16 Dziennika Urzędowego z 1968 r. Oprócz klasztoru zwiedzający mogą zwiedzić także muzeum, w którym prezentowane są modele. W budynku można zakupić pamiątki i materiały informacyjne.

Źródło i zdjęcia : https://opoznai.bg/view/aladja-manastir