Komisja Europejska wszczyna trzy nowe postępowania przeciwko Bułgarii w związku z nieprzestrzeganiem prawa europejskiego
Bułgaria nie zastosowała się do europejskiej dyrektywy w sprawie hałasu i ma dwa miesiące na reakcję, podaje Komisja Europejska (KE). Jest to jedno z trzech nowych postępowań wszczętych przez Komisję przeciwko temu krajowi, obok innych, które przechodzą do kolejnego etapu. Procedury obejmują kwestie związane ze środowiskiem, wymiarem sprawiedliwości i usługami finansowymi.
Nasz kraj nie przekazał Komisji wszystkich niezbędnych informacji dotyczących strategicznych map hałasu, w tym narażenia ludności na hałas. Zgodnie z dyrektywą w sprawie hałasu państwa członkowskie muszą przyjąć mapy pokazujące narażenie na hałas w dużych aglomeracjach, na głównych liniach kolejowych, głównych drogach i wokół głównych lotnisk.
Mapy te stanowią podstawę do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia hałasem. Państwa członkowskie są również zobowiązane do informowania Komisji o wynikach map strategicznych, aby mogła ona sporządzić sprawozdanie dotyczące sytuacji w UE. Bułgaria, Grecja, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry nie przedstawiły jednak takich informacji. Z tego powodu Komisja przesłała pisma powiadamiające, dając im dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie stwierdzonych braków. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wydaniu uzasadnionej opinii, co stanowi drugi etap postępowania administracyjnego poprzedzającego postępowanie karne.
KE sygnalizuje także, że Bułgaria jedynie częściowo i nieprawidłowo transponowała Decyzję Ramową Rady w sprawie zwalczania rasizmu i ksenofobii , w sprawie której sporządzono uzasadnioną opinię. Zdaniem Komisji w prawie bułgarskim motywy rasistowskie i ksenofobiczne nie są zdefiniowane lub nie są prawidłowo zdefiniowane jako okoliczność obciążająca w przypadku wszystkich naruszeń porządku lub nie ma gwarancji, że sądy krajowe będą mogły uwzględnić te motywy przy ustalaniu wysokości kar .
Uzasadniona opinia pojawia się także na temat dyrektywy w sprawie prawa dostępu do adwokata i realizacji kontaktów w trakcie zatrzymania, która również została błędnie transponowana do ustawodawstwa krajowego. Błędy dotyczą zakresu uprawnień procesowych i skutecznego udziału adwokata w przesłuchaniu, a także odstępstw od prawa dostępu do adwokata ze względu na potrzeby śledztwa.
Odnotowano również nieprzestrzeganie decyzji ramowej w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedur wydawania osób między państwami członkowskimi . Komisja uważa, że kraj nie dokonał prawidłowej transpozycji przepisów dotyczących decyzji o zatrzymaniu osoby poszukiwanej oraz warunków materialnych niezbędnych do faktycznego przekazania osoby poszukiwanej.
Do kraju wysłano oficjalne pismo z powiadomieniem w sprawie stabilności finansowej i usług finansowych. Zdaniem KE Bułgaria nie dokonała prawidłowej transpozycji dyrektywy w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych. Ustawodawstwo bułgarskie zakłada, że obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów mechanicznych w przypadku niektórych osób poszkodowanych obejmuje odszkodowanie za szkody niemajątkowe spowodowane śmiercią bliskiej osoby w wypadku. Kwota ta jest jednak niższa od kwoty minimalnej wymaganej dyrektywą.
Jednocześnie Komisja Europejska obniży wysokość sankcji finansowych wobec kraju zaproponowanych Trybunałowi Sprawiedliwości UE w związku z dyrektywą w sprawie europejskiej usługi elektronicznego poboru opłat drogowych (ZPUE). W kwietniu 2023 r. Komisja złożyła pozew przeciwko Bułgarii przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z brakiem transpozycji dyrektywy do swojego prawodawstwa. Od tego czasu kraj poczynił jednak postęp w tej kwestii, dlatego proponuje się zmniejszenie pierwotnie proponowanych sankcji.
Zdjęcie: Bloomberg Finance LP