Oszustwa finansowe stają się coraz bardziej wyrafinowane, a ofiary oddają swoje pieniądze dobrowolnie.

Szybko rozwijający się świat cyfrowy narzuca, szczególnie wśród młodego pokolenia, trendy podejmowania decyzji pod wpływem mediów społecznościowych i wpływowych postaci ogłaszających strategie inwestycyjne. Agresywna kampania marketingowa na platformach społecznościowych osiąga znaczącą skalę, co przyczynia się do wzrostu poziomu ryzyka wśród użytkowników usług finansowych pozabankowych, ze względu na wprowadzanie ich w błąd, błędną ocenę w stosunku do ich poziomu wiedzy finansowej lub niewłaściwe świadczenie usług inwestycyjnych bez oceny doświadczenia, wiedzy i zdolności podejmowania ryzyka użytkowników – ostrzega Stowarzyszenie Aktywnych Konsumentów.

Na szczeblu europejskim trwają dyskusje pomiędzy właściwymi organami krajowymi a ESMA – Europejskim Urzędem Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) w celu podjęcia skoordynowanych działań z głównymi platformami mediów społecznościowych w celu skuteczniejszego identyfikowania i zwalczania oszukańczych działań podejmowanych przez nielicencjonowane firmy. Rozważana jest możliwość zawarcia dobrowolnej umowy o współpracy między ESMA a tymi platformami społecznościowymi w celu ograniczenia możliwości świadczenia usług inwestycyjnych lub udzielania porad inwestycyjnych przez firmy nieposiadające licencji.

Fakty pomocnicze

– Pod koniec stycznia Dyrekcja Biura ds. Zwalczania Korupcji i Oszustw Finansowych rozbiła grupę przestępczą zajmującą się oszustwami finansowymi w Sofii i Łom, która wyrządziła obywatelom Bułgarii szkody na kwotę setek tysięcy lewów. Organizatorzy działalności przestępczej stworzyli sieć powiązanych firm i osób-przykrywek, które wykonywały telefony do losowo wybranych obywateli z różnymi propozycjami inwestycyjnymi dotyczącymi działań na ich korzyść na światowych giełdach i rynkach kryptowalut, a także udziału w firmach typu start-up. Działalność ta odbywała się za pośrednictwem call center, których lokalizacja okresowo ulegała zmianie, a potencjalnym „klientom” obiecywano wielokrotne zyski z zainwestowanych środków i to w krótkim okresie czasu. Ofiary zorientowały się, że padły ofiarą oszustwa, dopiero gdy postanowiły wypłacić „zgromadzone środki”. – Oszustwa finansowe stają się coraz bardziej wyrafinowane, a ofiary coraz częściej przekazują swoje pieniądze oszustom z własnej woli – bez włamań czy przymusu. Paysera, wiodący portal usług płatniczych w krajach bałtyckich, ostrzega użytkowników przed najpopularniejszymi sztuczkami, które oszuści wykorzystują, aby wyłudzić pieniądze: oszustwa reklamowe, oszustwa inwestycyjne, phishing, kradzież danych kart płatniczych, oszustwa związane z pieniędzmi romantycznymi. – Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega przed oszustwami, z którymi mogą zetknąć się bułgarscy konsumenci, ujawniając najniebezpieczniejsze z nich.

Oszukańcze schematy

Klonowanie firm licencjonowanych dostawców usług finansowych spoza sektora bankowego – fałszywe strony internetowe i profile w mediach społecznościowych imitujące licencjonowane firmy inwestycyjne. Firmy klony wykorzystują sklonowane profile, aby przyciągnąć inwestorów i przekonać ich o swojej wiarygodności.

Schematy pump and dump — firmy wykorzystują media społecznościowe do sztucznego zawyżania cen akcji, rozpowszechniając fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje. Kiedy cena sztucznie wzrośnie, sprzedają swoje akcje z zyskiem, pozostawiając inwestorów detalicznych samym sobie, którzy muszą ponieść konsekwencje spadku cen.

Oszustwa phishingowe – podobne do firm fasadowych, polegają na tworzeniu fałszywych profili lub stron w mediach społecznościowych, które imitują licencjonowane firmy inwestycyjne. Konta te służą do kradzieży danych osobowych, np. haseł i numerów kart kredytowych, pod pretekstem udzielania porad lub świadczenia usług inwestycyjnych.

Oszustwa związane z romansami– użytkownicy są wciągani w związki za pośrednictwem mediów społecznościowych lub aplikacji randkowych, co ostatecznie skłania ich do inwestowania w fałszywe lub oszukańcze schematy inwestycyjne. Po przelaniu zainwestowanej kwoty oszust znika.

Fałszywe rekomendacje i influencerzy – influencerzy są opłacani lub tworzone są fałszywe profile celebrytów w celu zbudowania zaufania do konkretnych oszukańczych schematów, na przykład nielicencjonowanych funduszy inwestycyjnych. Aby przekonać potencjalnych klientów do zainwestowania w konkretne fundusze, wykorzystuje się wizerunki zaufanych osób publicznych lub sławnych. Rosnące zainteresowanie młodego pokolenia poradami udzielanymi przez wpływowych ludzi (finfluencerów) na temat inwestowania w instrumenty finansowe wymusza konieczność zwiększenia wiedzy finansowej i świadomości zagrożeń wynikających z wpływu finfluencerów.

Handel PROP poprzez grywalizację – firma, która przedstawia swój model biznesowy jako nastawiony na rozwój edukacyjny i ewolucyjny, oferując traderom najnowocześniejszą platformę symulacyjną w celu oceny ich umiejętności. Ryzyko dla uczestników wynika z kosztów uczestnictwa w szkoleniu, które często są wysokie; czasami wymagana jest umowa abonamentowa na usługę dostarczania danych finansowych. Działalność spółek Prop nie jest regulowana przepisami prawa dotyczącymi usług finansowych poza systemem bankowym, a w przypadku naruszenia praw konsumenta, może on szukać ochrony jedynie na drodze postępowania prawnego.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i możliwością generowania przez takie systemy rekomendacji inwestycyjnych, FSC rozszerza kampanię informującą użytkowników usług finansowych, zwłaszcza młodszego pokolenia, o korzyściach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą stosowanie algorytmów i systemów uczenia maszynowego, poprzez inicjatywy i seminaria ogólnokrajowe w zawodowych szkołach ekonomicznych i na uniwersytetach.

Źródło: https://www.pariteni.bg/novini/potrebiteli/po-kakvi-shemi-ni-iztochvat-smetkite-252482