Liczba osób uzależnionych rośnie, a hazard stał się nową pandemią. Oświadczył to podczas dyskusji nad problemem dyrektor szpitala psychiatrycznego „Św. Iwan Rilski” w rejonie. „Kurilo” w Novi Iskar Dr Tsvetislava Galabova . Według niej nie ma aktualnych statystyk, gdyż człowiek uzależnia się od hazardu niezauważalnie.

Obecnie na liście osób, którym zabroniony jest dostęp do gier hazardowych w naszym kraju, znajduje się około 43 000 osób. Mogą jednak uczestniczyć w grach hazardowych za pośrednictwem platform internetowych zarejestrowanych za granicą.

W trakcie dyskusji stało się jasne, że UE rozważa zmiany legislacyjne dotyczące hazardu.

Według Pawlina Pietrowa z Wydziału ds. Cyberprzestępczości Generalnej Dyrekcji ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (GDBOP) zakaz nielegalnego hazardu można obejść za pomocą serwerów proxy lub VPN. Podkreślił, że służby mogą otrzymać pomoc w zapobieganiu nielegalnym działaniom, jeśli strona internetowa znajduje się w kraju, w którym nie obowiązują przepisy dotyczące środowiska online.

Aleksandr Popow z Narodowej Agencji Podatkowej (NRA) podkreślił, że instytucja ta stara się rozwiązać ten problem. „To problem, który nie został rozwiązany w żadnym kraju ” – podkreślił. Popow dodał również, że niedawno wprowadzono regulację, zgodnie z którą osoba znajdująca się na liście osób objętych zakazem musi odczekać rok, zanim będzie mogła złożyć wniosek o usunięcie jej z listy. Jednocześnie bułgarska agencja podatkowa uzyskała dostęp do europejskich „czarnych list” nielegalnych witryn oferujących zakłady online.

Zdaniem przedstawicieli branży hazardowej, zbyt surowe regulacje sprzyjają nielegalnemu hazardowi.

Wicepremier Atanas Zafirow ogłosił, że w kwestii osób uzależnionych od hazardu zostaną podjęte prace mające na celu stworzenie systemu, który będzie działał zapobiegawczo , wcześnie wykrywał ryzyko, ograniczał dostęp i wspierał dotknięte nim rodziny, zanim dojdzie do rzeczywistego załamania.

Źródło: https://news.bg/society/hazartat-novata-pandemiya.html