W ostatnich latach zmniejszyło się piętno wokół zdrowia psychicznego, co doprowadziło do zwrócenia większej uwagi na niektóre schorzenia z nim związane. W zasadzie jest to radosne, ale statystyki w tej sprawie nie są już tak radosne.
Nowa, zakrojona na szeroką skalę analiza populacji Europy pokazuje, w których krajach w 2019 r. wystąpił najwyższy poziom depresji. – rok przed pandemią. Okazuje się, że to Francja, gdzie 11% ankietowanych określa siebie jako osobę przygnębioną.

Analizę przeprowadziło francuskie Ministerstwo Zdrowia i Spraw Społecznych, a dane zebrano z Europejskiego Badania Zdrowia przeprowadzonego wśród mieszkańców UE, Norwegii, Islandii i Serbii.
Pojawia się w momencie, gdy staje się jasne, że w epoce po pandemii „kryzys zdrowia psychicznego” dotyka coraz większej liczby osób. Ogólnie rzecz biorąc, analiza pokazuje, że objawy depresyjne dominują w Europie Zachodniej i Północnej.
Młodzi ludzie w Europie Południowej i Wschodniej rzadziej zgłaszają takie schorzenia, ale liczba osób powyżej 70. roku życia borykających się z problemami psychicznymi wzrasta.
Głównymi czynnikami jest izolacja społeczna i utrata partnera życiowego – powiedzieli autorzy analizy Euronews.
Źródło: https://lifestyle.bg/tendencies/kade-v-evropa-zhiveyat-nay-depresiranite-hora.html