Narodowy Bank Bułgarii opublikował nową serię pytań i odpowiedzi dotyczących zbliżającego się przystąpienia Bułgarii do strefy euro. Odpowiedz na pytanie, jaka jest gwarancja, że ​​po przystąpieniu do strefy euro Bułgaria nie zapłaci rachunku najbardziej zadłużonym krajom, takim jak Grecja. Problem wynika z dezinformacji na temat euro. Przynajmniej widzimy, że bułgarskie instytucje w końcu zaczynają tłumaczyć swoje członkostwo w strefie euro.

Czym jest Eurosystem i Europejski System Banków Centralnych (ESBC)?

Europejski System Banków Centralnych (ESBC) obejmuje Europejski Bank Centralny (EBC) i krajowe banki centralne państw członkowskich UE. Podstawowym celem ESBC jest utrzymanie stabilności cen. Bez uszczerbku dla tego celu ESBC wspiera wspólną politykę gospodarczą w ramach Unii, zgodnie z zasadą otwartej gospodarki rynkowej z wolną konkurencją.

W przeciwieństwie do ESBC, Eurosystem obejmuje jedynie EBC i banki centralne państw członkowskich, których walutą jest euro. Eurosystem definiuje i wdraża politykę pieniężną strefy euro, prowadzi operacje walutowe, zarządza oficjalnymi rezerwami walutowymi państw członkowskich oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie systemów płatniczych.

Jak zarządzany jest Europejski System Banków Centralnych (ESBC)?

ESBC jest zarządzany przez organy decyzyjne EBC – Radę Prezesów (GC), Zarząd Wykonawczy (EB) i Radę Ogólną (GC).

Rada Prezesów jest głównym organem decyzyjnym EBC. W jej skład wchodzi sześciu członków Zarządu oraz prezesi banków centralnych krajów strefy euro. Jego wytyczne i decyzje zapewniają realizację zadań powierzonych EBC i Eurosystemowi.

Zarząd składa się z Prezesa, Wiceprezesa oraz czterech pozostałych członków. Wszyscy członkowie są mianowani przez Radę Europejską, która stanowi większością kwalifikowaną.

W skład Rady Ogólnej wchodzą prezes i wiceprezes EBC oraz prezesi banków centralnych państw członkowskich UE, tj. przedstawiciele wszystkich krajów strefy euro i wszystkich krajów UE spoza strefy euro. Pozostali członkowie Zarządu EBC, Przewodniczący Rady UE oraz jeden członek Komisji Europejskiej mogą uczestniczyć w posiedzeniach Rady Ogólnej, ale nie mają prawa głosu. Prezes EBC informuje Zgromadzenie Ogólne o decyzjach Rady Prezesów EBC. Rada Ogólna EBC zostanie rozwiązana w chwili, gdy wszystkie państwa członkowskie UE przyjmą wspólną walutę.

Kto ustala politykę pieniężną Eurosystemu?

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ustala politykę pieniężną Eurosystemu, w tym podejmuje decyzje dotyczące pośrednich celów polityki pieniężnej, podstawowych stóp procentowych i utrzymywania rezerw w ESBC, a także przyjmuje wytyczne niezbędne do ich realizacji.

Zarząd spotyka się zazwyczaj dwa razy w miesiącu. Analizuje dynamikę ekonomiczną i monetarną oraz co sześć tygodni podejmuje decyzje w zakresie polityki pieniężnej. Na pozostałych posiedzeniach Rada omawia głównie kwestie dotyczące innych zadań i obowiązków EBC i Eurosystemu. Aby zapewnić rozdział obowiązków nadzorczych od zadań EBC związanych z polityką pieniężną i innymi obowiązkami, Rady Prezesów odbywają się oddzielne posiedzenia.

Decyzje dotyczące polityki pieniężnej są szczegółowo omawiane na konferencjach prasowych, które odbywają się raz na sześć tygodni. Konferencji prasowej przewodniczy Prezes, któremu pomaga Wiceprezes EBC.

Jak odbywają się głosowania w Radzie Prezesów EBC?

Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów członków uprawnionych do głosowania, z wyjątkiem sytuacji, gdy do podjęcia uchwały wymagana jest większość 2/3 głosów. Do głosowania w Zarządzie wymagana jest obecność dwóch trzecich członków uprawnionych do głosowania. Obecnie menedżerowie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza grupa ma cztery głosy w głosowaniu, druga zaś jedenaście głosów. Menadżerowie podlegają rotacji, a prawa są wykonywane na zasadzie miesięcznej rotacji. 

Na jakiej zasadzie prezesi banków krajowych są podzieleni pomiędzy te dwie grupy decyzyjne?

Gubernatorzy są przypisywani do dwóch grup na podstawie udziału danego państwa członkowskiego w łącznym produkcie krajowym brutto w cenach rynkowych i w łącznym bilansie instytucji pieniężnych i finansowych państw członkowskich, których walutą jest euro.

Pierwsza grupa – obejmująca Niemcy, Francję, Włochy, Hiszpanię i Holandię – składa się z pięciu prezesów, druga zaś – z prezesów pozostałych banków centralnych. 

Jak często każdy z prezesów banków centralnych strefy euro uczestniczy w podejmowaniu decyzji w swoich grupach?

Badanie EBC pokazuje, że wśród 21 gubernatorów częstotliwość głosowania tych z pierwszej grupy wynosi 80%, a tych z drugiej – prawie 70%. 

Czy Bułgaria uczestniczy w Radzie Ogólnej EBC?

Od momentu przystąpienia Bułgarii do UE Narodowy Bank Bułgarii jest częścią Europejskiego Banku Centralnego (ESBC), prezes Narodowego Banku Bułgarii jest członkiem Rady Ogólnej EBC i uczestniczy w jej posiedzeniach, które odbywają się zazwyczaj cztery razy w roku. Do głosowania na posiedzeniach Rady Generalnej wymagana jest obecność dwóch trzecich członków lub ich zastępców. Decyzje Rady Generalnej podejmowane są zwykłą większością głosów, z możliwością podjęcia decyzji w drodze procedury pisemnej. System rotacyjny, który dotyczy podziału praw głosu pomiędzy członkami Rady Prezesów EBC, nie ma zastosowania do Rady Ogólnej EBC.

Jakie są obowiązki Rady Generalnej?

Do zadań Rady Ogólnej należy: prowadzenie w imieniu EBC konsultacji i konsultacje w zakresie projektów aktów Unii lub organów krajowych, w tym konsultacji dotyczących zakresu i stosowania prawodawstwa Unii dotyczącego nadzoru nad instytucjami kredytowymi i stabilności systemu finansowego; zbieranie informacji statystycznych; przygotowywanie rocznych sprawozdań EBC; ustanowienie niezbędnych zasad standaryzacji rachunkowości i sprawozdawczości operacji przeprowadzanych przez krajowe banki centralne; przyjęcie środków dotyczących algorytmu subskrypcji kapitału EBC; określenie wartości odniesienia, które należy stosować przy ocenie konwergencji gospodarczej według kryteriów z Maastricht, w tym określenie wyjątków przy stosowaniu kryterium stabilności cen; określenie warunków zatrudnienia pracowników EBC; przyczynia się do przeprowadzenia niezbędnych przygotowań do nieodwołalnego ustalenia kursów walut Państw Członkowskich UE objętych derogacją w stosunku do euro.

Czym jest Europejski Bank Centralny?

Europejski Bank Centralny (EBC) jest bankiem centralnym strefy euro. Jego głównym celem jest utrzymanie stabilnych cen. Najważniejszym sposobem realizacji tego celu jest ustalanie odpowiednich stóp procentowych, jednak na przestrzeni lat opracowano także inne instrumenty polityki pieniężnej.

EBC odpowiada również za nadzór nad bankami w ramach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM).

Jak powstaje kapitał Europejskiego Banku Centralnego?

W związku ze swym uczestnictwem w ESBC, każdy bank centralny wpłaca część kapitału EBC. Waga każdego krajowego banku centralnego w algorytmie subskrypcji kapitału EBC jest podobna do tej stosowanej przy ustalaniu praw głosu, ale w przeciwieństwie do niego waga każdego krajowego banku centralnego jest ustalana na podstawie udziału danego kraju w całkowitej liczbie ludności i w produkcie krajowym brutto UE w cenach rynkowych w ciągu ostatnich pięciu lat. Oba czynniki mają taką samą wagę w algorytmie kapitałowym. Europejski Bank Centralny aktualizuje udziały co pięć lat, a także zawsze, gdy zmienia się liczba krajowych banków centralnych wnoszących wkład do jego kapitału. Ostatnia zmiana miała miejsce 1.02.2020. Na dzień 1 stycznia 2024 r. kapitał EBC wynosił 10,8 mld euro. euro i tworzą ją banki centralne wszystkich państw członkowskich UE.

Czy Bułgaria obecnie wpłaca środki do Europejskiego Banku Centralnego?

W związku ze swoim uczestnictwem w ESBC od 2007 r. BNB, podobnie jak inne krajowe banki centralne (KBC) spoza strefy euro, zobowiązany jest do pokrywania kosztów operacyjnych EBC poprzez wpłacanie niewielkiego procentu swojego udziału w subskrybowanym kapitale EBC. 

Ile wynoszą obecnie składki banków centralnych krajów spoza strefy euro?

Od 29 grudnia 2010 r. wkłady banków centralnych państw spoza strefy euro stanowią 3,75% ich całkowitego udziału w kapitale subskrybowanym Europejskiego Banku Centralnego. Jednocześnie przed przystąpieniem do strefy euro krajowe banki centralne poszczególnych krajów nie były uprawnione do udziału w zyskach EBC podlegających podziałowi i nie były zobowiązane do pokrywania strat poniesionych przez EBC. Jako pełnoprawny członek Eurosystemu, BNB będzie musiał zwrócić pozostałą część swojego subskrybowanego udziału w kapitale EBC, która na dzień 1 stycznia 2024 r. stanowi 0,9783% całkowitego subskrybowanego kapitału EBC.

Czy krajowe banki centralne dostarczają EBC aktywa rezerwowe?

Narodowe banki centralne państw członkowskich dostarczają EBC aktywa rezerwowe inne niż waluty państw członkowskich, euro, pozycje rezerwowe MFW i specjalne prawa ciągnienia (SDR-y), do kwoty stanowiącej równowartość 50 miliardów euro. euro. Wkład każdego uczestniczącego banku centralnego ustalany jest proporcjonalnie do jego udziału w kapitale EBC. Cele zarządzania rezerwami walutowymi EBC są następujące: płynność, bezpieczeństwo i rentowność. Rezerwy walutowe EBC zapewniają wystarczającą płynność w celu przeprowadzania operacji walutowych, gdy jest to konieczne.

Kto wdraża politykę pieniężną Eurosystemu?

Zarząd realizuje politykę pieniężną zgodnie z wytycznymi i decyzjami Rady Prezesów. Realizując tę ​​działalność Zarząd wydaje niezbędne instrukcje krajowym bankom centralnym. 

Zarząd EBC składa się z prezesa, wiceprezesa i czterech innych członków.

Czy EBC ingeruje na rynku walutowym?

EBC przeprowadza interwencje na rynku walutowym jednostronnie lub we współpracy z innymi bankami centralnymi. Europejski Bank Centralny nie prowadzi polityki aktywnego ukierunkowania kursu wymiany euro, interweniował na rynku walutowym tylko w 2000 r. i 2011 r. W trzecim kwartale 2000 r. Europejski Bank Centralny, we współpracy z Bankiem Japonii i Rezerwą Federalną, interweniował na rynkach walutowych EUR/JPY i EUR/USD, odpowiednio o wolumenie 1,5 mld. euro i 1,6 miliarda. euro z uwagi na obawy o możliwe konsekwencje słabego kursu euro dla światowej gospodarki. W czwartym kwartale 2000 r. EBC jednostronnie interweniował na rynkach walutowych EUR/JPY i EUR/USD o łącznej wartości odpowiednio 1,5 mld. euro i 5,6 miliarda. euro z uwagi na obawy dotyczące wpływu słabego kursu wymiany euro wobec głównych walut na stabilność cen w strefie euro. W pierwszym kwartale 2011 r. EBC interweniował we współpracy z Bankiem Japonii na rynku walutowym EUR/JPY o łącznym wolumenie 0,7 mld. euro z powodu wahań kursu jena po klęsce żywiołowej w Japonii.

Jakie znaczenie ma obecnie polityka pieniężna EBC dla dobrobytu obywateli Bułgarii? A po wprowadzeniu euro?

Obecnie polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego ma pośredni wpływ na dobrobyt obywateli Bułgarii. Dzieje się tak, ponieważ w Bułgarii obowiązuje system izby walutowej, w którym lew jest powiązany z euro. Wszelkie zmiany stóp procentowych EBC mogą mieć wpływ na oprocentowanie kredytów i depozytów w Bułgarii, choć z pewnym opóźnieniem i mniej wyraźnym skutkiem w porównaniu z krajami strefy euro. Po wprowadzeniu euro wpływ polityki pieniężnej EBC będzie bardziej bezpośredni. Bułgaria stanie się częścią strefy euro i będzie miała dostęp do instrumentów EBC, takich jak programy luzowania ilościowego i mechanizmy stabilizacyjne. Może to prowadzić do obniżenia stóp procentowych, lepszych warunków udzielania pożyczek i większej stabilności finansowej.

Co zmieni się w polityce pieniężnej Bułgarii po przystąpieniu do strefy euro?

W ramach zarządu walutą (obecnie), gdzie obowiązuje nieodwracalny stały kurs wymiany lewa wobec euro, wpływ EBC na gospodarkę Bułgarii jest pośredni, gdyż lew jest stały wobec euro. Zmiany stóp procentowych EBC mogą w pewnym stopniu wpłynąć na koszty udzielania kredytów i rentowność depozytów. Bułgaria nie dysponuje wystarczającą elastycznością, aby prowadzić niezależną politykę pieniężną, co utrudnia radzenie sobie z wewnętrznymi kryzysami gospodarczymi. Wszelkie zewnętrzne wstrząsy gospodarcze muszą zostać zrekompensowane za pomocą polityki fiskalnej i reform strukturalnych.

Gdy Bułgaria stanie się częścią strefy euro, znajdzie się pod bezpośrednim wpływem polityki pieniężnej EBC, co jednak nie będzie znaczącą zmianą, ponieważ w ramach systemu izby walutowej możliwość niezależnego działania jest już i tak poważnie ograniczona. Oznacza to, że EBC ustali stopy procentowe i inne instrumenty pieniężne, które będą miały bezpośredni wpływ na udzielanie pożyczek, oszczędzanie i inwestycje w danym kraju. Ponadto Bułgaria zyska dostęp do mechanizmów stabilizacyjnych, takich jak Europejski Mechanizm Stabilności (EMS), który może pomóc w przypadku kryzysów gospodarczych. Zwiększy to stabilność finansową i zaufanie do gospodarki.

Jakie minimalne rezerwy muszą utrzymywać instytucje kredytowe w Eurosystemie?

Eurosystem nakłada na instytucje kredytowe obowiązek utrzymywania minimalnych rezerw na rachunkach w krajowych bankach centralnych. Każda instytucja kredytowa jest zobowiązana do przechowywania określonego procentu depozytów klientów (a także niektórych innych zobowiązań bankowych) na rachunku depozytowym we właściwym krajowym banku centralnym, średnio w okresie utrzymywania rezerw określonym przez EBC (sześć tygodni). Rada Prezesów EBC może przyjmować rozporządzenia dotyczące obliczania i określania wymogów dotyczących rezerw obowiązkowych. W przypadku niezastosowania się do wymogów EBC ma prawo nałożyć odsetki karne i inne sankcje o podobnym skutku. 

Do stycznia 2012 r. banki były zobowiązane do utrzymywania w swoim banku centralnym zabezpieczenia na poziomie co najmniej 2% niektórych zobowiązań, głównie depozytów klientów. Po styczniu 2012 r. poziom ten został obniżony do 1%.

Jak zmienią się rezerwy banków w BNB?

W dniu przystąpienia do strefy euro zobowiązania BNB wobec banków denominowane w lewach zostaną przekształcone po oficjalnym stałym kursie wymiany lewa do euro na zobowiązania BNB wobec banków denominowane w euro. Banki będą nadal zarządzać swoimi środkami w BNB, a od pierwszego dnia po przyjęciu euro wysokość ich rezerw może i prawdopodobnie ulegnie zmianie w wyniku przeprowadzanych operacji, a także z powodu czynników opisanych poniżej.

Po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro stawka rezerw obowiązkowych (MRR) dla banków zostanie obniżona z obecnych 12% do obecnego 1%, a jednocześnie obniżona zostanie podstawa, na podstawie której obliczana jest ta stopa.

Podstawę rezerwy, na podstawie której ustala się obecnie wysokość rezerw obowiązkowych, stanowią środki pozyskiwane przez banki od rezydentów i nierezydentów, przy czym 50% gotówki w kasie, w tym w bankomatach banków, jest również uznawane za rezerwę obowiązkową. Banki nie utrzymują obowiązkowych rezerw minimalnych dla środków pozyskiwanych z budżetów państwowych i lokalnych. Po przystąpieniu BNB do Eurosystemu baza rezerwowa będzie obejmować depozyty i wyemitowane papiery dłużne. Zobowiązania wobec instytucji kredytowych w strefie euro zostaną wyłączone z podstawy rezerwowej, co doprowadzi do wyłączenia środków pożyczonych od banków macierzystych w strefie euro z podstawy rezerwowej. W przypadku depozytów z uzgodnionym terminem zapadalności powyżej 2 lat, depozytów wypłacanych za wypowiedzeniem powyżej 2 lat, umów odkupu oraz papierów dłużnych wyemitowanych z pierwotnym terminem zapadalności powyżej 2 lat, stosowana będzie stawka 0%. Do wszystkich pozostałych zobowiązań włączonych do podstawy rezerwy będzie stosowana stawka 1%.

Według szacunków z danymi na październik 2024 r. podstawa, od której obliczana jest stopa ZMR, zmniejszyłaby się o ok. 6,3 mld. BGN, a wymagania dotyczące rezerw bankowych spadłyby o około 15 miliardów. lewa.

W przypadku środków przekraczających wymagane rezerwy minimalne banki mające dostęp do instrumentów polityki pieniężnej będą mogły otrzymywać dochody z BNB za pośrednictwem depozytu w wysokości stopy procentowej ustalonej przez Eurosystem dla tego instrumentu.

Czy banki otrzymują odsetki od wymaganych rezerw minimalnych?

Rezerwy obowiązkowe przechowywane są na rachunkach rezerwowych denominowanych w euro w odpowiednich bankach centralnych każdego państwa członkowskiego strefy euro, w którym mają siedzibę instytucje kredytowe. Zgodnie z nowelizacją art. Zgodnie z art. 9 Rozporządzenia (UE) 2021/378 w sprawie stosowania wymogów dotyczących rezerw obowiązkowych, od dnia 20 września 2023 r. obowiązkowe rezerwy będą oprocentowane stawką 0% (zero procent). 

Zgodnie z decyzją EBC/2019/31 nadwyżki rezerw (stanowiska rezerw przekraczające rezerwy obowiązkowe) są oprocentowane według stawki 0% (zero procent) lub stopy depozytowej, w zależności od tego, która jest niższa.

Czy można spodziewać się zmian odnośnie depozytów rządowych w BNB?

W dniu przystąpienia do strefy euro zobowiązania BNB wobec rządu denominowane w lewach zostaną przekształcone po oficjalnym stałym kursie wymiany lewa do euro w zobowiązania BNB wobec rządu denominowane w euro. Rząd będzie nadal przechowywał swoje środki w BNB bez żadnych ograniczeń, a od pierwszego dnia po przyjęciu euro będzie mógł ich używać do przeprowadzania operacji budżetowych w euro. 

Nie oczekuje się, że przystąpienie Bułgarii do strefy euro spowoduje zmianę czynników determinujących wielkość depozytów rządowych w BNB. Nadal będą one związane głównie z polityką fiskalną prowadzoną przez rząd, która określa cele dotyczące salda budżetowego i jego finansowania, polityką zarządzania długiem publicznym (związaną z emisją papierów wartościowych rządowych na rynkach międzynarodowych i krajowych oraz profilem spłaty długu w obiegu), a dodatkowy wpływ na wielkość depozytu rządowego będzie miała kwota netto środków otrzymanych w ramach finansowania programów europejskich. Przy założeniu niezmienności wszystkich innych czynników, realizacja deficytu budżetowego jest czynnikiem wpływającym na wypłatę środków płynnych z depozytu rządowego w BNB, podczas gdy realizacja dodatniego salda budżetowego powoduje akumulację środków w depozycie rządowym w BNB.

Jaka jest gwarancja, że ​​po przystąpieniu do strefy euro Bułgaria nie zapłaci rachunku najbardziej zadłużonym krajom, takim jak Grecja?

Po kryzysie finansowym w 2010 roku wprowadzono istotne zmiany w kontroli zadłużenia i stabilności finansowej w strefie euro. Zasady dyscypliny fiskalnej (monitorowanie i sankcje za nieprzestrzeganie zasad budżetowych) zostały wzmocnione poprzez wprowadzenie Paktu Fiskalnego, który wymaga od państw członkowskich utrzymywania zrównoważonych budżetów i ograniczenia deficytu strukturalnego do 0,5% PKB.

ESM został utworzony jako stały fundusz mający na celu udzielanie pomocy krajom strefy euro znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Pożyczki udzielane są po przeprowadzeniu analizy zdolności obsługi zadłużenia i na ściśle określonych warunkach, w ramach programu dostosowań gospodarczych wdrażanego przez kraj pożyczający. Pożyczka udzielana jest w kilku transzach, a przed każdą z nich wszystkie państwa członkowskie omawiają raport monitorujący Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (gdyż w większości przypadków stosuje się współfinansowanie ze środków Funduszu).

Dzięki utworzeniu unii bankowej wprowadzono mechanizmy nadzoru bankowego i jego restrukturyzacji, w tym Jednolity Mechanizm Nadzorczy (SSM) i Jednolity Mechanizm Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRM), których celem jest zapobieganie przyszłym kryzysom bankowym. Wprowadzono nowe przepisy wymagające od banków utrzymywania wyższego poziomu kapitału i płynności, aby mogły radzić sobie ze wstrząsami gospodarczymi bez konieczności interwencji państwa.

Zmiany te mają na celu zapobieżenie powtórzeniu się kryzysów podobnych do tego z 2010 r. i zapewnienie większej stabilności finansowej w strefie euro.

Które banki w Bułgarii podlegają nadzorowi EBC?

 EBC odpowiada za nadzór nad instytucjami uznanymi za istotne w Bułgarii we wszystkich aspektach ich działalności, w tym za nadzór zdalny, kontrole na miejscu, ocenę modeli oraz ocenę rzetelności i odpowiedniości członków organów zarządzających banków. 

Tak zwane „instytucje o mniejszym znaczeniu” (LSI) podlegają nadzorowi krajowych organów kompetentnych, których liczba w UE wynosi 2475 (instytucje kredytowe, oddziały, holdingi finansowe i mieszane holdingi finansowe) o aktywach o wartości 1,8 biliona euro. Nadzór nad „mniej istotnymi instytucjami” jest bezpośrednią odpowiedzialnością właściwych organów krajowych, przy czym EBC, za pośrednictwem odpowiedniej struktury SSM, wykonuje odpowiednią funkcję nadzorczą – połączenie pomocniczych funkcji metodologicznych i bezpośrednich uprawnień.

Która instytucja jest uprawniona do wydawania i cofania licencji instytucjom kredytowym?

Od czasu ustanowienia Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM) Europejski Bank Centralny (EBC) odgrywa kluczową rolę w wydawaniu licencji bankom w strefie euro. Po złożeniu wniosku o licencję krajowe banki centralne lub krajowe organy nadzoru (jeśli nie są ich częścią) dokonują wstępnej oceny. Obejmuje ona ocenę zgodności z wymogami adekwatności kapitałowej, zasadami zarządzania i innymi kryteriami. Na tej podstawie organ krajowy przygotowuje rekomendację dla EBC, który podejmuje ostateczną decyzję o wydaniu lub odmowie wydania licencji bankowej. Dzięki temu banki w strefie euro spełniają jednolite standardy, co pozwala na jednolitą i przejrzystą regulację działalności bankowej w strefie euro i zapobiega ryzyku związanemu z niestabilnością finansową.

Oprócz wydawania i cofania licencji instytucjom kredytowym, EBC jest uprawniony do oceny nabywania kwalifikowanych pakietów akcji w instytucjach kredytowych, przeprowadzania przeglądów nadzorczych, w tym testów warunków skrajnych i ich ewentualnego ujawniania publicznego, ustalania, czy zasady, strategie, procesy i mechanizmy wdrożone przez instytucje kredytowe oraz posiadane przez nie fundusze własne zapewniają należyte zarządzanie ryzykiem i jego pokrycie, a także, na podstawie tego przeglądu nadzorczego, nakładania na instytucje kredytowe szczególnych dodatkowych wymogów kapitałowych, szczególnych wymogów dotyczących ujawniania informacji publicznych, wymogów dotyczących płynności i innych środków oraz zapewniania zgodności z unijnymi przepisami ostrożnościowymi. 

Źródło: https://frognews.bg/novini/balgariia-evrozonata-shte-plashta-smetkata-zadlajnelite-darjavi-bnb-obiasni-zashto-tova-dezinformatsiia.html