Część obszaru chronionego „Pobiti kamani” w pobliżu Warny została zaorana buldożerem i zamieniona w nielegalny tor motocyklowy.
Naoczni świadkowie twierdzą dla Nova TV, że widzieli w okolicy ciężki sprzęt i rowery crossowe. Policja przybyła po zgłoszeniu i uznaniu sprawców za przestępstwo.
Dotknięte jest około 5 akrów obszaru chronionego, a lokalna inspekcja ekologiczna rozpoczęła kontrolę.
„Motocykle stoją na terenie Słonecznej od kilku lat, po zaimprowizowanej trasie przy asfaltowej drodze, w pobliżu wsi. Jednak 23 grudnia zauważyłem, że na terenie miejscowości stał buldożer gąsienicowy, który korygował masę gruntową w terenie. na teren chroniony, na który niedopuszczalny jest wjazd sprzętu gąsienicowego.

„Koparka poszerzała i korygowała istniejącą trasę dla rowerzystów. Wjeżdżając na teren chroniony, wyznaczała dodatkowe trasy” – powiedział w rozmowie z Novą nadawca sygnału Siergiej Panajotow. TELEWIZJA.
Według niego w okolicy odbywają się zaimprowizowane wyścigi motocrossowe.
Panayotov złożył raport i w ciągu 10 minut na miejsce przybyły dwa zastępy policji. Nieco później otrzymał telefon z Regionalnego Inspektoratu Środowiska i Wody (RIOSV) w celu potwierdzenia sygnału.
Wyjaśnił też, że w miejscu, gdzie jest on chroniony, znajdują się znaki. RISV zapowiada, że złoży doniesienie do prokuratury.
„Pobiti kamani” to pierwszy oficjalnie uznany za pomnik przyrody i obszar chroniony w Bułgarii już w 1937 roku. Wtedy teren ten nazywano także Dikili tasz i był ulubionym miejscem cara Borysa III, który zachwycał się pięknem i tajemnicą wznoszących się w niebo słupów skalnych.
Miejscowość położona jest na terenie 4 gmin – Aksakovo, Devnya, Suvorovo i Beloslav.
Ubite kamienie to tak naprawdę wapienne kolumny o różnej wysokości – od 5 do 7 m, grubości – od 0,3 do 3 m i różnych przekrojach. Wyglądają, jakby zostały wrzucone w drobny piasek, stąd ich nazwa. Kolumny nie mają solidnych fundamentów, są puste i wypełnione piaskiem. Część z nich zlokalizowana jest na piętrach o łącznej wysokości 5 m.
Istnieje wiele hipotez na temat ich pochodzenia, które można podzielić głównie na dwie grupy – organiczne (z koralowców na dnie morza) i nieorganiczne (wietrzenie skały).
Ich dziwny kształt prowadzi także do powstania szeregu nienaukowych hipotez. Niektórzy współcześni pisarze bułgarscy, lubiący spiski i mistyfikacje, twierdzą, że kamienie pozostawiła starożytna cywilizacja zwana „Czarnomorską Atlantydą”.
Dowody naukowe obalają te teorie. Naukowe wyjaśnienie jest takie, że kamienie były częścią dna starożytnego morza. Nauka datuje ich powstanie na około 50 milionów lat temu.