- Niepokojąca jest wielkość kształcenia równoległego w Bułgarii – prawie 60% rodziców płaci za lekcje prywatne, a 20% tych, którzy nie płacą, wynika z braku możliwości.
- Jakość edukacji szkolnej pogarsza się, a analfabetyzm w niektórych bułgarskich gminach stanowi zagrożenie dla rozwoju gospodarczego kraju.
- Połowa uczniów uważa, że w szkole nie zwraca się uwagi na kluczowe umiejętności niezbędne do realizacji człowieka w XXI wieku
- Odsetek 15-letnich uczniów, którzy nie umieją czytać i pisać, jest dwukrotnie większy od średniej UE
- Dwie trzecie pracodawców ma trudności ze znalezieniem potrzebnych specjalistów i pracowników.
To część wniosków z kontroli Izby Obrachunkowej dotyczącej jakości edukacji w kraju, która uwzględnia opinię 1729 uczniów, 810 rodziców, 217 dyrektorów szkół, 2178 nauczycieli, 101 dziekanów wydziałów i kierowników innych głównych jednostek w szkołach wyższych. Uwzględniono dane od 2019 r. do połowy 2023 r.
Podstawowe pytanie, jakie stawia dokument, brzmi: czy działania na rzecz zapewnienia jakości edukacji szkolnej są skuteczne?
Stopień pogorszenia się produktu bułgarskiego systemu edukacji wzrasta z każdym wyższym etapem edukacji, jak pokazują wyniki krajowych ocen zewnętrznych po klasach czwartej, siódmej i dziesiątej.
W Bułgarii potrzebne są zmiany w edukacji, aby podnieść jej jakość, a jednym z głównych obszarów zmian są podręczniki i pomoce dydaktyczne – stwierdza także raport.
Egzaminy maturalne wykazują niepokojąco niski poziom umiejętności czytania i pisania. Aby zrekompensować braki w jakości procesu edukacyjnego, znaczna część rodziców dodatkowo opłaca lekcje pozaszkolne, aby przygotować uczniów w każdym wieku.
Zdaniem ankietowanych uczniów , w szkole nie poświęca się wystarczającej uwagi kluczowym umiejętnościom niezbędnym do realizacji człowieka w XXI wieku.
- Z analizy wynika, że 47% uczniów uważa, że tzw inteligencja emocjonalna jest mocno niedoceniana, a umiejętności takie jak samokontrola, samoświadomość i zarządzanie sobą są zaniedbywane.
- Ponad 40% studentów uważa, że nie otrzymują wystarczającego przygotowania do zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce, a także brak koncentracji na rozwiązywaniu problemów.
Największe deficyty wiedzy występują w dziedzinie matematyki. Pokazuje to analiza przeprowadzona na podstawie odpowiedzi uczelni .
Oprócz nauk ścisłych wielu z nich twierdzi, że muszą przezwyciężyć deficyty środowiska szkolnego w zakresie języka i literatury bułgarskiej, umiejętności czytania i pisania oraz kultury ogólnej
Z raportu Izby Obrachunkowej wynika również, że stanowisko Bułgarii w zakresie osiągnięcia celu ONZ, jakim jest wysokiej jakości edukacja, jest skrajnie negatywne.
Trzy ostatnie badania – z lat 2012, 2015 i 2018, pod względem umiejętności czytania uczniów, konsekwentnie plasują Bułgarię w grupie krajów z wynikiem znacznie poniżej średniej OECD, obok takich krajów jak Kolumbia, Brazylia, Malezja, Jordania, Meksyk , Czarnogóra, Cypr, Kostaryka, Urugwaj, Rumunia, Turcja, Trynidad i Tobago, Chile.
Średni poziom umiejętności czytania bułgarskich uczniów jest o około 60 punktów niższy od średniego poziomu dla wszystkich krajów biorących udział w trzech badaniach.
W porównaniu ze średnią UE mamy dwukrotnie większy odsetek 15-letnich uczniów, którzy są analfabetami funkcjonalnymi.
Wyniki bułgarskich uczniów z matematyki również wskazują na znacząco niższy poziom umiejętności czytania i pisania (o 55 punktów) w porównaniu do średnich wyników wszystkich uczestników badania. Nasze wyniki są porównywalne z Serbią, Turcją, Rumunią, Cyprem, Zjednoczonych Emiratami Arabskimi (ZEA) i Kazachstanem.
Według tego wskaźnika jesteśmy na przedostatnim miejscu wśród 27 krajów UE.
Odsetek uczniów ze słabymi osiągnięciami w matematyce w Bułgarii jest dwukrotnie wyższy w porównaniu ze średnią dla UE w całym badanym okresie, co wskazuje na znaczne luki w jakości edukacji matematycznej.
Jeśli chodzi o wyniki bułgarskich studentów w dziedzinie nauk przyrodniczych, wyniki są ponownie znacznie niższe w porównaniu ze średnią OECD.
Bułgaria znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w UE pod względem względnego odsetka młodych ludzi, którzy nie studiują ani nie pracują w wieku od 18 do 34 lat – na 23. miejscu z 27. Jednocześnie odsetek pracodawców, którzy mają trudności ze znalezieniem potrzebnych specjalistów i pracowników, wzrasta do 74,6%, brakuje im kluczowych kompetencji, takich jak inicjatywa i przedsiębiorczość, zdolności cyfrowe i umiejętności uczenia się, umiejętności pisania i wyrażania się w poprawnym i zrozumiałym języku bułgarskim.
Źródło: https://boulevardbulgaria.bg/