Rządy Bułgarii i Izraela zatwierdziły „Porozumienie o współpracy w dziedzinie wody”, które zostało ogłoszone w Dzienniku Urzędowym 9 sierpnia 2024 r.
Samo porozumienie zostało potwierdzone decyzją Rady Ministrów już 9 kwietnia 2021 r., ale weszło w życie dopiero 29 lipca br. Podpisali się pod nim była Minister Rozwoju Regionalnego i Robót Publicznych Petya Avramova oraz Ambasador Izraela Yoram Elron. W ceremonii wziął także udział dyrektor wykonawczy „Bulgarian Plumbing Holding” EAD Iliyan Iliev.
Izrael ma ogromny problem z wodą. Całą południową część kraju zajmuje pustynia Negew. „Izrael jest punktem odniesienia w zakresie gospodarki wodnej. „Bułgaria nie rozwiązała jeszcze problemu zaopatrzenia w wodę, oczyszczania, strat wody w sieci wodociągowej i jej ponownego wykorzystania” – czytamy w komunikacie prasowym regionalnego ministerstwa .
Dlaczego potrzebne jest takie porozumienie między dwoma krajami, które nie mają wspólnej granicy? Jeśli korzyścią dla Bułgarii jest nauczenie się od Izraela, jak radzi sobie z brakiem zasobów wodnych poprzez odsalanie wody morskiej, to jaka korzyść dla Izraela – z podpisanego porozumienia nie wynika jasno. Stwierdza, co następuje:
„Rządy Bułgarii i Izraela, uznając, że szereg kwestii w dziedzinie wody wymaga współpracy dwustronnej i wielostronnej oraz że taka współpraca może przyczynić się do zarządzania sektorem wodnym nie tylko na poziomie lokalnym i krajowym, ale także na poziomie poziom globalny;
mając wspólny interes w rozwoju gospodarczym i społecznym swoich narodów oraz pragnąc zachęcać i wspierać dwustronną współpracę w sprawach wodnych w duchu partnerstwa;
Mając na celu poprawę potencjału instytucjonalnego i technicznego poprzez bliższą współpracę w kwestiach wodnych;
dzielenie wspólnych wyzwań w sektorze wodnym, w tym potrzeby zabezpieczenia zasobów wodnych na przyszłość z korzyścią dla ich społeczeństw, gospodarek i środowisk, co doprowadziło je do opracowania znaczących konkurencyjnych na arenie międzynarodowej możliwości i technologii wodnych możliwych do eksportu na całym świecie;
uznając zasadnicze znaczenie zrównoważonego wykorzystania wody i pragnąc współpracować we wspólnym interesie w rozwiązywaniu problemów związanych z zaopatrzeniem w wodę, uzdatnianiem wody i zarządzaniem nią, bezpieczeństwem wodnym, wydajnością, gospodarką ściekami i ponownym ich wykorzystaniem, a także ochroną i odsalaniem wody,
Zgodzili się co do następujących kwestii:
Artykuł 1
Strony będą ułatwiać możliwości współpracy w dziedzinie wody na poziomie krajowym i międzynarodowym w celu promowania możliwości i innowacji na rzecz rozwoju przemysłu wodnego, stawiając czoła wyzwaniom w sektorze wodnym na poziomie lokalnym i globalnym.
Współpraca ta może koncentrować się na następujących obszarach tematycznych, a także wszelkich innych obszarach współpracy odnoszących się do wód, co do których Strony uzgodniły:
a) Magazynowanie wody;
b) Wykorzystanie i ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków, w tym poprzez systemy dystrybucji i zamykanie obiegu wody w przypadku wykorzystania wody do celów przemysłowych i rolniczych, modele partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wyzwania infrastrukturalne;
c) Efektywność wykorzystania wody, w tym nowe technologie i zmiany praktyk biznesowych zwiększające produktywność wykorzystania wody;
d) Wody podziemne, w tym identyfikacja nowych zasobów wód podziemnych, podejścia do zarządzania i kontrolowane uzupełnianie warstwy wodonośnej oraz techniki magazynowania wody na miejscu;
e) Odsalanie, w tym gospodarka ściekami o wysokiej zawartości soli, modele partnerstwa publiczno-prywatnego, efektywność energetyczna;
f) Gospodarka wodna, w tym zintegrowane podejście do zarządzania zasobami wodnymi, w tym między innymi ustalanie cen wody;
g) Inteligentne systemy, w tym optymalizacja sieci wodociągowej, czujniki, big data i monitoring satelitarny;
h) Bezpieczeństwo wodne, w tym aspekty cybernetyczne;
i) Edukacja społeczna i świadomość krajowego sektora wodnego;
j) Adaptacja i łagodzenie zmian klimatycznych oraz zrównoważony rozwój sektora wodnego;
k) Projektowanie urbanistyczne i woda deszczowa uwzględniające wodę, w tym gromadzenie, oczyszczanie i ukierunkowane wykorzystanie wody deszczowej.
Artykuł 2
Działania w ramach współpracy w ramach niniejszej Umowy mogą obejmować:
a) Budowa lepszych połączeń w sektorze wodnym pomiędzy Republiką Bułgarii a Państwem Izrael, co może zapewnić nowe rezultaty w rozwoju przemysłu wodnego poprzez koncentrację na rynkach światowych;
b) Wymiana doświadczeń, know-how, dobrych praktyk, informacji naukowo-technicznych i danych o wodzie;
c) Wspólna organizacja seminariów, warsztatów i spotkań z udziałem naukowców, ekspertów, decydentów i innych osób z obu krajów;
d) Partnerstwa w sferze zawodowej, naukowej, edukacyjnej i szkoleniowej w celu budowania niezbędnych umiejętności dla sektorów wodnych w obu krajach;
e) działania w zakresie budowania potencjału i pomocy technicznej;
f) Identyfikacja źródeł międzynarodowego finansowania projektów oraz możliwości udziału sektora prywatnego i działań na rzecz realizacji partnerstw publiczno-prywatnych;
g) Wszelkie inne formy współpracy, co do których Strony osiągną wzajemne porozumienie.
Artykuł 3
Strony zachęcają do wymiany ekspertów, dzielenia się dobrymi praktykami, organizowania programów szkoleniowych, wizyt studyjnych i innych podobnych działań, w tym pokazowych szkoleń pilotażowych, w celu budowania potencjału w obszarach, o których mowa w art. 1.
Artykuł 4
- Wszelkie działania prowadzone na mocy niniejszej Umowy będą zgodne z krajowymi przepisami ustawowymi, wykonawczymi i procedurami każdej ze Stron.
- Niniejsza Umowa nie ma wpływu na prawa i obowiązki którejkolwiek ze Stron wynikające z jakiegokolwiek odpowiedniego traktatu międzynarodowego. Republika Bułgarii wywiązuje się ze swoich zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
Artykuł 5
Wszelkie spory powstałe pomiędzy Stronami dotyczące stosowania lub interpretacji niniejszej Umowy będą rozstrzygane polubownie w drodze wzajemnych konsultacji lub negocjacji.
Artykuł 6
- Każda ze Stron zapewni środki prawne w celu ochrony praw własności intelektualnej do materiałów uzyskanych na mocy niniejszej Umowy, zgodnie ze swoimi krajowymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi.
- Prawa własności intelektualnej wynikające ze wspólnych działań w zakresie realizacji niniejszej Umowy przydzielane i regulowane są na podstawie odrębnych umów zawieranych każdorazowo.
Artykuł 7
- Żadna ze Stron nie może przekazywać informacji poufnych, które zostały w ten sposób oznaczone i uzyskane w wykonaniu niniejszej Umowy, osobie trzeciej bez pisemnej zgody Strony, od której takie informacje uzyskano.
- Żadne informacje dotyczące osoby fizycznej ani informacje umożliwiające jej identyfikację nie mogą być przekazywane osobie trzeciej bez pisemnej zgody Strony, od której informacje te uzyskano.
Artykuł 8
Działalność prowadzona w ramach niniejszej Umowy finansowana jest na warunkach wspólnie ustalonych i uzgodnionych pomiędzy Stronami i uzależniona od dostępnych środków finansowych i innych zasobów Stron.
Artykuł 9
- Niniejsza Umowa może być zmieniana w razie potrzeby za pisemną zgodą Stron.
- Wszelkie zmiany obowiązują zgodnie z procedurami niezbędnymi do wprowadzenia w życie niniejszej Umowy zgodnie z art. 10 i stanowią integralną część niniejszej Umowy.
Artykuł 10
- Niniejsza Umowa wchodzi w życie w dniu otrzymania ostatniej z not dyplomatycznych, w których Strony powiadamiają się wzajemnie o zakończeniu swoich wewnętrznych procedur prawnych niezbędnych do wejścia w życie niniejszej Umowy.
- Niniejsza Umowa pozostaje w mocy na czas nieokreślony. Każda ze Stron ma prawo rozwiązać niniejszą Umowę w dowolnym momencie w drodze pisemnego powiadomienia przesłanego drugiej Stronie kanałami dyplomatycznymi. Umowa ulega rozwiązaniu po upływie 3 (trzech) miesięcy od dnia otrzymania powiadomienia.
- Rozwiązanie niniejszej Umowy nie ma wpływu na bieżącą działalność w ramach tej Umowy, chyba że Strony postanowią inaczej” – czytamy w dokumencie.