Nigdy wcześniej dochody skarbu państwa nie wzrosły tak bardzo, jak planowano na rok 2025.
Prognozowany przychód wynosi 2,3 miliarda dolarów. BGN wyższy niż w budżecie rządu tymczasowego
Polityka pobierania 100% dywidendy jest kontynuowana
Łączne przychody, dotacje i darowizny w ramach skonsolidowanego programu fiskalnego w projekcie na rok 2025 wyniosła prawie 90,7 miliarda. BGN a Ministerstwo Finansów spodziewa się, że wzrosną one o prawie 18,3 miliarda. BGN lub o 25,4% w porównaniu do wyniku z roku poprzedniego. Największą część stanowią, jak się spodziewamy, wpływy z podatków i ubezpieczeń społecznych, które mają przekroczyć 70,8 miliarda. BGN, wzrastając o ponad 12,1 miliarda. BGN (20,7%).
Podobnego tempa wzrostu wpływów podatkowych i z ubezpieczeń społecznych nie osiągnięto nigdy od czasu stabilizacji monetarnej kraju, która stała się możliwa dzięki wprowadzeniu zarządu walutą w 1997 r. Dla porównania – w 2021 i 2022 roku. w związku z ożywieniem gospodarczym po kryzysie COVID-19 i działaniami mającymi na celu ograniczenie jego rozprzestrzeniania się oraz rosnącą inflacją wzrosły one odpowiednio o 14% i 14,5%. Ponadto w tym czasie wzrost popytu zewnętrznego na towary bułgarskie, zwłaszcza ze strony krajów europejskich, był znacznie wyższy, co oznaczało nie tylko większy eksport, ale i import.
W podanych latach wzrost dochodów ogółem faktycznie zbliża się do zakładanego celu na rok 2025, ale jest to spowodowane bardzo wysokim wzrostem dochodów niepodatkowych, pomocy i darowizn. Czynnikami wpływającymi na ten rozwój sytuacji były zarówno wysokie ceny energii elektrycznej, jak i zakończenie poprzedniego okresu programowania w ramach ogólnego budżetu Unii Europejskiej, co tradycyjnie prowadzi do znacznie wyższego wykorzystania środków na ukończone projekty. Jednak częste zmiany rządów w ostatnich latach oraz brak kompetencji i długoterminowej wizji wśród osób sprawujących władzę przyczyniły się do znacznych zaległości w przygotowywaniu nowych projektów, co znalazło odzwierciedlenie w latach 2024 i 2025.
Prawdopodobieństwo uzyskania zaplanowanych dochodów można ocenić na podstawie projektu budżetu przedstawionego przez rząd tymczasowy. Obejmuje całkowite przychody z podatków i ubezpieczeń społecznych za rok 2025. jest 73,7 miliarda. BGN i obejmują one dochody z proponowanych wówczas amnestii o wartości 5,15 miliarda dolarów. BGN Zatem bez tego środka przychody te wyniosłyby 68,5 miliarda. BGN Oznacza to, że przy założeniu niezmienionych ram makroekonomicznych i bardzo podobnych działań dyskrecjonalnych mających na celu zwiększenie dochodów w bieżącym budżecie, kwota ta wynosi 2,3 mld. BGN wyższe niż w rządzie tymczasowym.
Przypominam, że nawet według tego projektu przewidywano znaczny wzrost dochodów z podatków i ubezpieczeń społecznych o 16,8% (ponad 9,8 mld lewów), więc nawet osiągnięcie tego celu uznano za wyzwanie, biorąc pod uwagę osiągnięcia w roku 2024. wyższe niż oczekiwano przychody.
Podczas dyskusji nad projektem w Komisji Budżetu i Finansów Zgromadzenia Narodowego minister zwrócił uwagę, że proponowane dochody są wykonalne dzięki dobrej pracy organów skarbowych, których szefowie uczestniczyli w spotkaniu, ale nie mieli możliwości wyrażenia opinii, czy podzielają ten optymizm budżetowy. Przedstawicielom organizacji pracodawców i związków zawodowych w ogóle nie pozwolono zabrać głosu, ale opinie na temat projektu, oficjalnie im przesłane, znalazły odzwierciedlenie w protokole.
Zgodnie z projektem spodziewane wpływy z podatku od towarów i usług w 2025 r. przekroczy 24,8 miliarda. BGN i tym samym wzrośnie o 33,7% w porównaniu do roku 2024. (ponad 6,3 mld BGN), biorąc pod uwagę, że nominalne stopy wzrostu produktu krajowego brutto i jego składników w ujęciu wydatkowym są liczbami jednocyfrowymi. Płatności za dostawy sprzętu wojskowego dokonane w ciągu roku również podlegają opodatkowaniu i zwiększą podstawę opodatkowania. Ponadto próg obowiązku rejestracji zgodnie z ustawą o VAT został obniżony ze 166 tys. na 100 tysięcy BGN pomimo kierunku zmian w UE i tendencji, zwłaszcza w ostatnich latach, do wzrostu obrotów na skutek wysokiej inflacji. W związku z tym powstaną dodatkowe przychody, jednak nie będą one wystarczające.
Również w ciągu ostatnich 10 lat najwyższy wzrost dochodów z tytułu VAT wyniósł 18,1% (tj. był niższy o ponad 15 punktów procentowych) i został zrealizowany w 2022 r. w warunkach znacznie wyższej inflacji niż oczekiwało Ministerstwo Finansów. Co więcej, historycznie rzecz biorąc, w dłuższej perspektywie (2014–2024) dochody z podatku VAT wynosiły średnio około 9% PKB, natomiast w 2025 r. powinny osiągnąć 11,5% PKB, co stanowiłoby znaczne odchylenie.
Kolejnym najważniejszym źródłem dochodów są składki na ubezpieczenia społeczne, które stanowią 9,7% PKB i również znacznie przekraczają swoją średnią wartość z ostatnich lat (8,4% PKB). Szacuje się, że wyniosą one prawie 21 miliardów. BGN i powinien wzrosnąć o 16,3% lub ponad 2,9 miliarda. BGN Wzrostowi temu będzie sprzyjać prognozowany wzrost płac w całej gospodarce o 9,1%, wzrost minimalnego i maksymalnego dochodu z zabezpieczenia społecznego odpowiednio o 7,5% i 15,4%, wzrost zatrudnienia o 0,5% i średniego dochodu z zabezpieczenia społecznego. Jednakże zmiany te nie oznaczają aż tak dużego wzrostu dochodów z ubezpieczeń społecznych i wydaje się, że zbyt mocno polegamy na środkach mających na celu odciążenie gospodarki, co nie może przynieść tak szybkich rezultatów.
W 2025 roku Oczekuje się, że podatki dochodowe od osób fizycznych przewyższą podatki akcyzowe pod względem przychodów. Oczekiwane przychody z tego tytułu przekraczają 8 miliardów. BGN i równa się 3,7% PKB. Planowany wzrost wynosi 13,3% i uzależniony jest od wysokości wynagrodzeń, pensji i innych dochodów. Jednak, jeśli inne czynniki pozostają niezmienne, wyższe progi ubezpieczeniowe prowadzą również do niższych wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ obniżają podstawę opodatkowania. Jednak tutaj prawdopodobieństwo negatywnego odchylenia od planu jest znacznie niższe.
W przypadku podatku akcyzowego planowane jest przyspieszenie kalendarza podwyżek podatków od tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływ tego środka wyniesie łącznie 252 mln. BGN, co obejmuje również dodatkowe przychody z podatku VAT, gdyż podstawa opodatkowania tego podatku wzrasta. Tak więc spodziewane przychody w 2025 r. wyniosłoby 7,7 miliarda. BGN, co oznacza roczny wzrost o 11,4%. Dochody z akcyzy wyniosą zatem 3,6% PKB i jest to jedyny podatek, w przypadku którego wskaźnik ten jest niższy od średniej z okresu 2014-2024. (4,3% PKB). Tak naprawdę trend ten rozpoczął się już w 2022 roku.
Oczekuje się, że dochody z podatku od osób prawnych wyniosą prawie 6 miliardów. BGN, tj. Jest. 2,8% PKB, ale ten wyższy udział wynika z podatku wprowadzonego od początku 2024 r. dodatkowa stawka 15% dla przedsiębiorstw wielonarodowych i krajowych (lub ich części) o obrotach przekraczających 1,5 miliarda. BGN Oczekiwany wzrost w 2025 r. wynosi 23,2% po spadku w poprzednim roku, przy czym głównym źródłem były banki i inne przedsiębiorstwa finansowe. duże sieci handlowe, operatorzy telefonii komórkowej itp.
Największy udział w przychodach niepodatkowych mają opłaty, koncesje, przychody i dochody z nieruchomości, grzywny itp. Od początku 2025 r. Opłata za wydanie dokumentów osobistych wzrosła drastycznie o około 0,2 pensa. P. do inflacji, ale przyniesie dodatkowe dochody do budżetu państwa. Oczekuje się, że skutki wprowadzenia opłat drogowych będą miały neutralny wpływ na równowagę budżetową. Wkład Narodowego Banku Bułgarii wyniesie 550 milionów. BGN, podczas gdy w ubiegłym roku było to 600 milionów. BGN
W tym roku kontynuowana jest polityka pobierania 100% dywidend od przedsiębiorstw z co najmniej 50-procentowym udziałem państwa lub gminy. To już przynosi „rezultaty” – istnieje potrzeba dokapitalizowania niektórych przedsiębiorstw, a co za tym idzie, istnieje potrzeba większych emisji długu publicznego. W praktyce wygląda to następująco – pobierana jest maksymalna kwota dywidend, które stanowią dochód budżetu państwa, a jednocześnie zwiększa się kapitał przedsiębiorstw, na co niezbędne środki finansowe pozyskiwane są poprzez emisję obligacji, co traktowane jest jako finansowanie. Oznacza to, że obecnym efektem jest poprawa równowagi budżetowej, ale odbywa się to kosztem wzrostu długu o tej samej wielkości – tj. Jest. wyższe odsetki spłacane każdego kolejnego roku.
Stało się już jasne, że planowana pomoc ze strony UE i w ramach Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności niemal na pewno nie zostanie otrzymana z powodu niespełnienia wymogów. W związku z tym dochody z tego źródła i w ogóle muszą zostać zmniejszone nawet o 1,3 miliarda dolarów. BGN Tego niepowodzenia spodziewali się wszyscy, którzy znali warunki narzucone przez rząd Bułgarii. Zawierają one takie środki, jak przyjęcie ustawy o upadłości konsumenckiej, która mogłaby zagrozić stabilności systemu licencjonowanego udzielania pożyczek osobom fizycznym i zaszkodziłaby zwykłym dłużnikom ze względu na bardzo prawdopodobne podniesienie stóp procentowych i warunków udzielania im pożyczek.
Należy również zwrócić uwagę na szereg działań mających negatywny wpływ na zatrudnienie formalne, bodźce zwiększające podaż pracy i pogarszające warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładem takich działań jest podwyższenie płacy minimalnej oraz minimalnych i maksymalnych progów ubezpieczenia. Ponadto projekt zakłada podwyższenie stawek Funduszu Emerytalnego w latach 2027 i 2028. Proponuje się również zrównanie wynagrodzeń z umowami o pracę pod względem opodatkowania i składek na ubezpieczenia społeczne, co jest niepoprawne zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców.
Proponowane wprowadzenie standardowego pliku audytowego i obowiązkowe wystawianie faktur elektronicznych w celu ułatwienia pracy organom podatkowym znacznie zwiększy koszty administracyjne, zwłaszcza dla małych firm. Wyższe wskaźniki ściągalności nie są jednak gwarantowane, a pewne są dodatkowe koszty dla przedsiębiorstwa. Dlatego też przed przyjęciem tych wymogów konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej, szczegółowej oceny skutków.
Zgodnie z alternatywnym szacunkiem dochodów na rok 2025 przygotowanym przez Radę Fiskalną, istnieje „ryzyko niewykonania zobowiązań podatkowych w wysokości do 6,3 mld”. “lew.” w porównaniu do obecnie dostępnego projektu. W związku z tym istnieje zwiększone ryzyko niezrealizowania części dochodowej obecnego projektu budżetu na rok 2025. Zauważyłem, że co najmniej 3,6 miliarda. BGN, a jeśli oprzeć się na szacunkach Rady Fiskalnej dotyczących dochodów z podatków i składek na ubezpieczenia społeczne – nawet 7,6 mld. BGN