Budżet na 2024 rok zakończy się deficytem na poziomie 3%, podało w czwartek Ministerstwo Finansów. Uzyskane przychody wyniosą 6,1 mld. BGN mniej niż poniesione wydatki. W warunkach wyjątkowo napiętego budżetu wstępne szacunki wskazują, że pozycja budżetowa Bułgarii odpowiada tej, jaką zapisano w skonsolidowanym programie fiskalnym (WPRyb) w preliminarzach przyjętych pod koniec 2023 roku. Ustawa o budżecie państwa Republiki Bułgarii na rok 2024. (ZDBRB na rok 2024). Szacunki przewidują, że deficyt wykaże poprawę w stosunku do ustalonego w szacunku rocznym poziomu wskaźnika (deficyt w wysokości 6,2 mld BGN). Ministerstwo Finansów stwierdziło, że podjęto ogromne wysiłki zarówno w celu poprawy ściągalności dochodów, jak i kontrolowania presji wydatkowej.

Prognoza Ministerstwa Finansów przedstawia obecnie deficyt sektora „Administracja Publiczna” na rok 2024. utrzymać się w granicach wartości referencyjnej zawartej w Paktie Stabilności i Wzrostu wynoszącej 3 procent prognozowanego PKB.

Dochody, świadczenia i darowizny w ramach WPRyb na rok 2024. ma wynieść ok. 72,0 mld BGN, co stanowi 95,6% rocznych szacunków. Niezrealizowanie szacunków dochodów w ramach WPRyb wynika głównie z uzyskanych niższych od planowanych wpływów z pomocy i darowizn na rachunki z funduszy UE (w związku z niezrealizowaniem drugiej i trzeciej transzy Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności). . Dochody budżetu państwa kształtują się na poziomie zbliżonym do planu na ten rok, przy czym nadmierna realizacja szacunków dochodów podatkowych w dużej mierze kompensuje niepełne wykonanie szacunków dochodów niepodatkowych.

Dochody podatkowe w ramach WPRyb (w tym wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne) wynoszą 58,7 mld. BGN, co oznacza realizację na poziomie 101,3 proc. w porównaniu do szacunków za rok. W porównaniu do roku 2023 przychody grupy nominalnie wzrosły o 6,4 mld. BGN (12,2 proc.). Dochody niepodatkowe wynoszą około 9,7 mld. BGN, pozostając jednocześnie niższym niż planowano w szacunkach ZDBRB na 2024 rok. głównie na skutek niższych wpływów ze sprzedaży aktywów niefinansowych (głównie wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych), niższych od planowanych podatków państwowych, gminnych i innych. Dochody z pomocy i darowizn (głównie dotacji w ramach programów i funduszy unijnych) wynoszą około 3,6 mld. BGN, pozostając znacząco poniżej szacunków na 2024 r. dla ZDBRB. (7,1 mld BGN). Wynika to z niezrealizowania planowanej drugiej i trzeciej transzy w ramach Planu Odbudowy i Zrównoważonego Rozwoju oraz części planowanych dochodów w ramach programów operacyjnych UE (niezrealizowanie szacunków dochodów z pomocy i darowizn w ramach WPRyb na kwotę ok. BGN 3,5 miliarda).

Wydatki w ramach WPRyb (w tym wkład Republiki Bułgarii do budżetu UE) na rok 2024. wynieść 78,1 mld BGN i stanowią 95,8% rocznych budżetów na 2024 rok. W porównaniu do roku poprzedniego wzrost nastąpił głównie w kosztach socjalnych, w efekcie wyższych wypłacanych emerytur, po podwyżkach, które weszły w życie od lipca 2023 roku. i lipca 2024 r., a także w kosztach osobowych, po podwyżce wynagrodzeń pracowników dydaktycznych i pozostałych administracji wraz z ZDBRB na 2023 r. i ZDBRB na 2024 rok i inne.

Rozpatrywane przez poszczególne systemy budżetowe, tworzące skonsolidowany program fiskalny, wykazywane są znacznie wyższe od planowanych wydatki na budżety gmin i znacznie niższe od planowanych wydatki na kontach funduszy unijnych.

Wkładka Republiki Bułgarii do budżetu UE płatna według stanu na 31.12.2024 r. z budżetu centralnego wynosi 1,6 mld BGN, co jest zgodne z aktualnie obowiązującym ustawodawstwem w zakresie zasobów własnych UE.

Dane statystyczne i Biuletyn Informacyjny o wykonaniu budżetu państwa i głównych wskaźnikach skonsolidowanego programu fiskalnego na podstawie danych z miesięcznych sprawozdań z wykonania kasowego budżetów dzierżawców pierwszego stopnia z budżetem na rok 2024. zostaną opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pod koniec stycznia 2025 r.

Źródło: https://www.mediapool.bg/byudzhetat-za-2024-g-priklyuchva-s-3-defitsit-news366648.html