ułgaria naruszyła trzy dyrektywy prawodawstwa europejskiego dotyczące środowiska, energii i klimatu, usług finansowych i stabilności, ogłosiła Komisja Europejska.

Środowisko

Komisja pozywa Bułgarię przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niewypełnienie obowiązków określonych w dyrektywie 

dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (dyrektywa 91/271/EWG).Miasta (aglomeracje) muszą zbudować niezbędną infrastrukturę do gromadzenia i oczyszczania ścieków komunalnych. W lipcu 2017 r. Komisja przesłała Bułgarii oficjalne pismo, a w maju 2020 r. wydała uzasadnioną opinię. Komisja uważa, że ​​dotychczasowe wysiłki władz bułgarskich były niewystarczające i w związku z tym wniosła sprawę do sądu.

W Bułgarii 10 dużych aglomeracji liczących powyżej 10 000 mieszkańców nie spełnia wymogów dyrektywy o kanalizacji. W 20 dużych aglomeracjach ścieki komunalne trafiające do kanalizacji nie są odpowiednio oczyszczane.

Natomiast w 30 dużych aglomeracjach Bułgaria nie zapewnia bardziej rygorystycznego oczyszczania przed uwolnieniem ścieków do obszarów wrażliwych. Wszystkie te aglomeracje musiały spełnić wymogi do dnia 31 grudnia 2010 r. Chociaż zgodność z dyrektywą leży głównie w gestii władz krajowych, Bułgaria i Rumunia skorzystały ze znacznych funduszy UE na oczyszczanie ścieków komunalnych w ramach politycznych projektów zbliżenia.

Energia i klimat

Komisja skierowała do Bułgarii wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z niezłożeniem ostatecznego zaktualizowanego krajowego planu 

w zakresie energii i klimatu (NECP) zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu.Ostateczne zaktualizowane plany NEPC to kluczowe narzędzia gwarantujące, że państwa członkowskie ustalą konkretny plan działania umożliwiający osiągnięcie uzgodnionych przez UE celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Państwa członkowskie miały obowiązek przedłożyć swoje ostateczne zaktualizowane plany w dziedzinie energii i klimatu do dnia 30 czerwca 2024 r.

Do tej pory Komisja otrzymała 14 ostatecznych planów. Po intensywnej wymianie informacji po przedstawieniu projektów planów i przyjęciu zaleceń Komisji dla państw członkowskich, 13 krajów, w tym Bułgaria, nie przedstawiło jeszcze ostatecznie zaktualizowanych planów. Bułgaria ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi Komisji.

Stabilność finansowa, usługi finansowe i unia rynków kapitałowych

Komisja przesłała Bułgarii uzasadnioną opinię w związku z niepowiadomieniem Komisji o pełnej transpozycji do prawa krajowego zmienionej dyrektywy w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych (dyrektywa (UE) 2021/2118 zmieniająca dyrektywę 2009/103/WE).Dyrektywa ma na celu wzmocnienie ochrony ofiar wypadków drogowych i doprecyzowuje zakres tej ochrony, ułatwia kontrolę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu oraz tworzy mechanizm wypłaty odszkodowania ofiarom w przypadku niewypłacalności odpowiedzialnego ubezpieczyciela.

Ułatwia zmianę ubezpieczyciela ubezpieczającym, zapewniając równe i niedyskryminacyjne traktowanie potwierdzeń roszczenia. Termin transpozycji dyrektywy do prawa krajowego upłynął 23 grudnia 2023 r.

25 stycznia 2024 r Komisja przesłała oficjalne powiadomienie. W związku z brakiem zadowalającej odpowiedzi komisja podjęła decyzję o wydaniu uzasadnionej opinii. Bułgaria ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i podjęcie niezbędnych środków.

Źródło: https://www.dnevnik.bg/evropa/2024/11/14/4703133_ek_prediavi_iskove_sreshtu_bulgariia_za_tri/