Oczekujemy, że w połowie roku usłyszymy odpowiedź KE i EBC dotyczącą naszego przyjęcia do strefy euro od 1 stycznia 2026 r. W związku z tym BHB publikuje odpowiedzi na pytania, które praktycznie nas dotyczą i są istotne w pierwszych miesiącach przed (możliwym) przejściem na euro w Bułgarii.
Poniżej znajdują się odpowiedzi Narodowego Banku Bułgarii na niektóre bieżące pytania dotyczące naszego przystąpienia do strefy euro:
Co powinienem zrobić, jeśli zauważę, że banknoty i monety Leva, które chcę wymienić na euro, są uszkodzone?
Instytucją, która wymienia uszkodzone banknoty i monety lewa, jest Narodowy Bank Bułgarii. Będziesz mógł dokonać wymiany, która zostanie dokonana w oficjalnej walucie Cypru, zgodnie ze wskazaniem BHB.
Czy w okresie podwójnego obiegu dwóch walut – lewa i euro – mogę wypłacić pieniądze z bankomatu?
Od dnia wprowadzenia euro przy wypłacaniu pieniędzy w banku za pośrednictwem urządzeń samoobsługowych, w tym bankomatów, wypłacane będą wyłącznie banknoty euro.
Czy w okresie podwójnej konwersji będę mógł spłacać wszystkie zobowiązania publiczne (podatki, opłaty państwowe itp.) w lewach?
Długi z tytułu obciążeń publicznych można spłacać tylko w całości i tylko w przypadkach, gdy jest to możliwe. Jeśli płatność musi zostać dokonana przelewem bankowym, można ją dokonać wyłącznie w euro. Od dnia wprowadzenia euro systemy płatności w lewach /RINGS, VISERA 6/ zaprzestaną działalności.
Czy mogę dokonać transakcji w kasie banku w lewach w okresie podwójnej konwersji?
Tak, w okresie podwójnej konwersji możesz dokonać transakcji w lewach w banku. Przykładowo w okresie podwójnego obiegu można uregulować dług wobec budżetu gotówką w banku, czyli dokonać przelewu pieniężnego w lewach.
Jeżeli podczas operacji dokonywanej w okienku bankowym konieczne będzie wprowadzenie przez pracownika waluty, waluta ta obowiązkowo musi być w banknotach i monetach euro.
Czy będę mógł płacić lewami po wprowadzeniu euro?
Przez okres jednego miesiąca od daty wprowadzenia euro w danym kraju, banknoty i monety w lewach będą prawnym środkiem płatniczym, obok banknotów i monet euro. Po upływie miesięcznego okresu obiegu obu walut nie będzie można kupować towarów ani płacić za usługi banknotami i monetami lewa.
W okresie podwójnego obiegu polecenia zapłaty za pośrednictwem banków będą mogły być realizowane wyłącznie w euro. Systemy płatności w lewach bułgarskich (VISERA 6, RINGS) przestaną działać z dniem wprowadzenia euro.
Czy banki mogą odmówić wymiany lewów na euro?
Dopóki nie upłynie 12 miesięcy od daty wprowadzenia euro jako oficjalnego środka płatniczego, banki nie mają prawa anulować wymiany lewów na euro. Po upływie tego okresu każdy bank podejmie decyzję, czy nadal będzie świadczyć tę usługę. BNB będzie wymieniać banknoty i monety z lewa na euro bezterminowo.
Jeśli prowadzę własną działalność gospodarczą, w jaki sposób mogę otrzymać monety i banknoty euro przed datą wprowadzenia euro?
- Do dnia wprowadzenia euro dostawą banknotów i monet euro do przedsiębiorców zajmują się banki, gdyż dostawa ta opiera się na umowach zawartych pomiędzy bankami a przedsiębiorcami.
- Banknoty i monety euro otrzymane od sprzedawców nie mogą być używane do dnia wprowadzenia euro. Możesz skontaktować się ze swoim bankiem i wyjaśnić warunki, na jakich możesz zaopatrzyć się w banknoty i monety euro przed datą wprowadzenia euro, aby zabezpieczyć swoje działania również po wprowadzeniu euro.