Właściciele hoteli w Słonecznym Brzegu stoją w obliczu skandalicznej aukcji dzierżawy gruntów znajdujących się obok ich nieruchomości, należących do Sunny Beach AD. Firma jest właścicielem infrastruktury w ośrodku i w większości należy do państwa, przy czym głównym udziałowcem jest Ministerstwo Turystyki.

Spółka Sunny Beach AD ogłosiła 10 przetargów na dzierżawę nieruchomości lub ich części. Są to działki położone przed lub w sąsiedztwie hoteli w ośrodku, za które do tej pory płacono czynsz firmie. Służą jako miejsca parkingowe dla gości ośrodków.

„Teraz stoimy w obliczu sytuacji, w której te obszary zamienią się w stragany, kebaby lub parkingi, którymi będą zarządzać osoby trzecie. Ta decyzja jest skandaliczna i będziemy ją atakować w sądzie i prokuraturze” – powiedziała TravelNews Jelena Iwanowa, zastępca przewodniczącego Związku Właścicieli Słonecznego Brzegu.

Ponadto będą nalegać na odwołanie aukcji przez ministra turystyki Miroslava Borshosha . Według Jeleny Iwanowej wszystko jest absolutnym spiskiem dyrektorki firmy, Sonii Enilowej, wzorowanym na Janku Kiesarowskim, którego syn prowadzi firmę parkingową. 

„W ten sposób hotelarze są pozbawieni możliwości korzystania z terenów, ponieważ to oni są najbardziej zainteresowani. Firma powinna pobierać od nich pieniądze, a nie dawać ich osobom trzecim. W ten sposób wszystko będzie spokojne. To jest intryga, oszustwo i brudna historia, aby oddać parkingi i tereny innym osobom” – skomentowała Jelena Iwanowa.

„Znów zaczynamy sezon od skandali” – podkreśliła Iwanowa.

Jednym z poszkodowanych hotelarzy jest Venelin Tashev, właściciel hotelu „Kotva” w Słonecznym Brzegu. Jest zgorszony faktem, że jedno z boisk znajduje się przed wejściem na jego teren. Używał go do parkowania. Obecnie obiekt jest wystawiony na publiczną licytację, jednak istnieją obawy, że nowi gracze mogą postawić stragany lub barierę, która uniemożliwi dotarcie do hotelu. „Autobusy nie będą mogły dojechać do hotelu i wysadzić turystów. Spodziewam się również skandali, ponieważ nie pozwolą turystom przejść przez teren” – powiedział Tashev.

„Sezon nie rozpocznie się normalnie, ponieważ państwo niszczy ośrodek i biznes” – zauważył Venelin Tashev.

Ma inną sprawę. W 1996 roku państwo sprzedało mu kolejną działkę pod parking hotelowy. W 2013 roku zwrócił się do Agencji Prywatyzacyjnej z prośbą o sprzedaż nieruchomości i zapłacił 20% jej wartości. Podpisano umowę, ale od tego czasu nie udało mu się jej sfinalizować ani uregulować pozostałej kwoty. „Wszyscy dyrektorzy Sunny Beach AD zażądali łapówek od swoich kolegów za ziemię. Nie dam łapówki” – jest kategorycznie. Tashev złożył skargę do sądu i prokuratury.

Sunny Beach AD skomentowało, że przetargi odbywają się w ścisłej zgodności z wymogami prawnymi i ustalonymi terminami. Decyzja o wszczęciu postępowania jest efektem gruntownej kontroli i analizy wewnętrznej, w trakcie której ustalono, że blisko 3000 m kw. terenów należących do „Słonecznego Brzegu” AD jest od lat nielegalnie użytkowane przez osoby trzecie, bez płacenia czynszu i jakiegokolwiek wynagrodzenia na rzecz spółki. Przedmioty te zostały na tych terenach zlokalizowane nielegalnie, a dochody z tego tytułu – głównie z opłat pobieranych od turystów za parkowanie i inne usługi – były bezpodstawne i bez żadnych korzyści dla prawowitego właściciela.

Poprzez te otwarte i przejrzyste przetargi Sunny Beach AD pragnie nie tylko odzyskać kontrolę nad swoimi aktywami, ale również położyć kres długotrwałej praktyce nadużywania wspólnej infrastruktury. Oczekiwany roczny dochód z nowych umów dzierżawy wynosi minimum 100 000 BGN, co przy 3-letnim okresie obowiązywania umów oznacza ponad 300 000 BGN. bezpośrednie wpływy. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę i modernizację kompleksu, zgodnie z przyjętym planem biznesowym i w interesie wszystkich udziałowców.

W procedurach mogą uczestniczyć wszystkie zainteresowane strony, w tym poprzedni użytkownicy gruntów, którzy do tej pory nie mieli ważnych stosunków umownych ze spółką. Wzrosło zainteresowanie ze strony nowych potencjalnych najemców, a cała niezbędna dokumentacja jest publicznie dostępna.

Sunny Beach AD podtrzymuje swoje kategoryczne stanowisko, że strefy o ograniczonym dostępie lub nieuregulowane użytkowanie, które utrudniałoby swobodne przemieszczanie się turystów i szkodziłoby wizerunkowi miejsca, nie mogą być i nie będą dozwolone na terenie kurortu. Nowe procedury przetargowe położą kres praktyce umieszczania przedmiotów na terenie spółki bez zezwolenia, co wiąże się z generowaniem dochodów prywatnych kosztem własności publicznej.

Wszystkie obszary przeznaczone do dzierżawy są zgodne z planami katastralnymi i regulacyjnymi i nie utrudniają dostępu do hoteli, obiektów i innych sąsiednich nieruchomości. Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia takiego ograniczenia, wynajmem objęte są jedynie określone części nieruchomości. 

Zarząd spółki „Słoneczny Brzeg” AD w dalszym ciągu realizuje politykę transparentną i odpowiedzialną, leżącą w interesie zarówno państwa – jako większościowego udziałowca, jak i wszystkich osób fizycznych i prawnych, będących udziałowcami spółki.

Zmarły minister turystyki Miroslav Borshoshzajął się problemem aukcji. Ministerstwo Turystyki poinformowało, że Borshosh pilnie zorganizował wczoraj w Słonecznym Brzegu spotkanie pomiędzy zarządem firmy a trzema stowarzyszeniami hotelarzy z tego regionu. Dyrektor wykonawcza Sunny Beach AD, Sonya Enilova, wyjaśniła w nim, że hotelarze nie płacą czynszu za parkingi, z których korzystają od 5 lat. W związku z tym ogłoszono przetargi, których celem jest zawarcie nowych umów i pozyskanie funduszy. Jak wyjaśnił departament, w przypadku niektórych nieruchomości aukcje będą kontynuowane, a hotelarze będą mogli w nich uczestniczyć. W przypadku nieruchomości spornych będziemy czekać na decyzję sądu.

Źródło: https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Golyam-problem-v-Slunchev-bryag-zaradi-nyakoi-parkingi-2536553