Rząd przyjmie w środę 37 środków bezpieczeństwa drogowego. Celem jest osiągnięcie 20-procentowej redukcji liczby ofiar śmiertelnych. Poinformował o tym wicepremier i minister transportu Grozdan Karadżow po spotkaniu części rządu z przedstawicielami sektora pozarządowego w sprawie „wojny na drogach”.

Premier Rosen Żeliazkow powiedział, że nie powinniśmy szukać winnych za poważne problemy odziedziczone po przodkach, lecz szukać rozwiązań.

Podczas środowego posiedzenia rządu zostanie przeanalizowany raport międzyresortowej grupy powołanej dwa miesiące temu w celu zidentyfikowania wszystkich niebezpiecznych odcinków dróg w kraju.

Jak wyjaśnił premier, zostanie wyznaczony termin wdrożenia zidentyfikowanych środków, a obywatele będą monitorować ich realizację, wskazując zarówno ich zalety, jak i wady.

„Będziemy brać jasną odpowiedzialność polityczną za działania, które zostaną przedstawione publicznie” – powiedział.

Środki na rzecz wojny drogowej

Jednym z działań jest równoczesne identyfikowanie i karanie osób naruszających przepisy ruchu drogowego, powiedział Grozdan Karadżow.

Inne wiążą się ze zwiększeniem kontroli nad transportem dzieci i uczniów. Karadżow powiedział, że wprowadzone zostaną urządzenia techniczne, które uniemożliwią uruchomienie silnika, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Obecnie nie ma organu, który mógłby zająć się badaniem poważnych wypadków drogowych. Planujemy stworzyć taką możliwość poprzez zmiany legislacyjne – dodał wicepremier.

Planowane jest również przekazanie środków z funduszu bezpieczeństwa ruchu drogowego gminom i administracji centralnej w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Uruchomienie nowych odcinków dróg

Pod koniec czerwca zostanie oddany do użytku nowy odcinek autostrady Hemus, a droga Botewgrad – Mezdra zostanie przejezdna, obiecał minister regionu Iwan Iwanow.

Zobowiązał się, że biuro podróży publicznie ogłosi na swojej stronie internetowej informacje o podjętych przez siebie środkach, podając odpowiednie terminy i osoby odpowiedzialne, najpóźniej w czwartek.

Zarząd RIA co miesiąc informuje ministra regionalnego o otrzymanych sygnałach dotyczących złego stanu odcinków dróg i o podjętych działaniach. Iwan Iwanow stwierdził, że zidentyfikowano słabości w przetwarzaniu sygnałów.

Przy 130 km/h na autostradach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stawia na obniżenie dopuszczalnej prędkości na autostradach z dozwolonych 140 km/h do 130 km/h. Wymaga to jednak zatwierdzenia zmian prawnych przez parlament.

Planowane jest również zatrzymanie sprawców naruszeń przepisów poruszających się pojazdami cywilnymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Eksperyment przeprowadzono w dniach od 3 do 6 kwietnia i przynosi on efekty – poinformował przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wspólnie z Żandarmerią i Strażą Graniczną zwiększy kontrolę na drogach, co umożliwi wydawanie nakazów karnych osobom przekraczającym granicę państwową.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że w tym roku odnotowano o 230 wypadków mniej, o 278 obrażeń mniej, a liczba ofiar śmiertelnych spadła o cztery w porównaniu z analogicznym okresem w 2024 r.

Przesłuchanie zarządcy drogi i sprawdzenie asfaltu

Tymczasem Prezes Zarządu Agencji Infrastruktury Drogowej (API) inż. Jordan Walczew został przesłuchany w Narodowej Służbie Śledczej przed spotkaniem w Radzie Ministrów. Przesłuchanie jest częścią śledztwa w sprawie śmierci 12-letniej Siyany na drodze Łukowit – Plewen, w związku z informacją, że na tym odcinku znajdowały się dziesiątki sygnalizacji świetlnych, ale przed tragicznym zdarzeniem nie podjęto żadnych działań.

Valchev odmówił komentarza, wyjaśniając, że trwa dochodzenie. Podkreślił, że droga między Plewen i Telisz jest w miarę przejezdna. Ten odcinek drogi nie może zostać zamknięty, ponieważ nie będzie wówczas połączenia między północą a południem Bułgarii – powiedział Wałczew.

Gdyby zbudowano „Hemusa”, nie byłoby tego problemu. Powtarzam, że do tej pory nie mieliśmy żadnych umów i to było przeszkodą. „Są już kontrakty” – powtórzył Yordan Valchev.

Dziś śledczy zebrali orzechy z asfaltu drogi, na której 31 marca doszło do nieszczęśliwego wypadku, w którym zginęła 12-letnia Siyana. Są to próbki, które pozwolą sprawdzić, jak dobry i gruby był asfalt i powłoka asfaltowa przed wypadkiem. Eksperymenty badawcze prowadzono również na odcinku Radomirci-Telisz.