Symulacja wojny nuklearnej, źródło: Instytut Future of Life
Wojsko amerykańskie zbada, jakie będą konsekwencje użycia broni nuklearnej dla sektora rolnego w Europie Wschodniej. Tak wynika z federalnego ogłoszenia o zamówieniach opublikowanego 10 września w Rządowym Rejestrze Federalnych Zamówień i Kontraktów Stanów Zjednoczonych.
„Korpus Inżynierów Armii Stanów Zjednoczonych, Centrum Badań i Rozwoju Inżynierii zamierza podpisać umowę z Terra Analytics, Inc., amerykańską firmą z Kolorado, na badania i rozwój aktywnych programów badawczych, które koncentrują się na modelowaniu wpływu na środowisko i wpływie broni nuklearnej na Agriculture Systems, który optymalizuje AgriShock, pakiet kodów do modelowania wpływu broni nuklearnej na systemy rolnicze” – czytamy w federalnym dokumencie dotyczącym zamówień Pentagonu.
Wykonawca ma „poszerzyć zakres geograficzny symulacji o kraje byłego bloku wschodniego, a także zaktualizować kod programu dla regionów spoza Europy Wschodniej i zachodniej Rosji”.
Praca polega na symulowaniu sytuacji globalnej wojny nuklearnej, która doprowadzi do zniszczenia gospodarstw rolnych. W tym celu zostanie użyte oprogramowanie umożliwiające odtworzenie takiej sytuacji. Wykonawca musi zapewnić personel, sprzęt, pomieszczenia i inne zasoby. Szacunkowa wartość kontraktu to 34 miliony dolarów.
W ogłoszeniu określono następujące cele i wymagania wobec wykonawcy:
Celem tego projektu jest wykorzystanie wcześniejszych wysiłków badawczych w celu opracowania i optymalizacji AgriShock, pakietu kodów do modelowania wpływu broni nuklearnej na systemy rolnicze.
Minimalne wymagania niniejszego zamówienia obejmują zapewnienie przez wykonawcę całego personelu, sprzętu, obiektów, nadzoru i innych elementów niezbędnych do przeprowadzenia badań wykazujących modelowanie wojny nuklearnej w skali globalnej, która spowodowałaby zniszczenie systemów rolniczych, takich jak gospodarstwa rolne .
Wykonawca musi umieć wykonać następujące czynności: 1) używać AgriShock – pakietu kodów w celu zwiększenia zasięgu geograficznego w celu uwzględnienia krajów byłego bloku wschodniego i wdrożenia kodu oprogramowania na zasobach superkomputerowych o ściśle tajnym poziomie; 2) zaktualizować kod oprogramowania AgriShock dla regionów poza Europą Wschodnią i Zachodnią Rosją… w celu modelowania skutków zdarzeń nuklearnych; 3) korzystać z oprogramowania AgriShock umożliwiającego wykonanie map lotniczych; 4) rozszerzenie kodu oprogramowania AgriShock o opracowanie modelu absorpcji radioizotopu beta w nieniszczącym zdarzeniu nuklearnym; oraz 5) zapewnić możliwość wdrożenia zaktualizowanego oprogramowania Agrishock w istniejących i/lub nowych bezpiecznych systemach komputerowych.