Wejście Bułgarii do strefy euro z pewnością spotka się ze sceptycyzmem opinii publicznej, który stał się powszechny w ostatnich latach. Świadczy o tym szybkie niezależne badanie telefoniczne agencji socjologicznej „Measure” przeprowadzone w dniach 29–31 stycznia.
Pytanie „Czy zasadniczo jesteś „za” czy „przeciw” przyjęciu przez Bułgarię euro jako waluty?” daje odpowiedź: poniższy wykres: 57,1% jest zasadniczo „przeciw”, a 39% jest zasadniczo „za”. Reszta się waha.
Dane te potwierdzają obraz przedstawiony w szeregu badań różnych agencji przeprowadzonych na przestrzeni lat. Na tym tle nie zaskakują wyniki odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytanie o to, kiedy Bułgaria powinna przystąpić do strefy euro – zadano je z rozmysłem, zaznaczając, że przyjęcie euro jest częścią porozumień naszego kraju o finalizacji integracji europejskiej.
Przy opcjach 1 stycznia 2026 r., odroczenia lub praktycznej odmowy nie wyłania się wyraźna większość, ale nadal najpoważniejsza kumulacja pozostaje w opcji „Nigdy nie przyjmuj euro” – 41,4%.
30,8% akceptuje wprowadzenie, ale chce, aby było ono wdrożone później, a 25,7% opowiada się za wdrożeniem od 1 stycznia 2026 r. Pozostali są niezdecydowani.
Dane pokazują, że osoby starsze są również tymi, które wykazują więcej obaw. Można to przypisać większej wrażliwości na kwestie suwerenności, większej nostalgia, brak odpowiednich informacji, złośliwe kampanie, większy strach przed możliwym wzrostem kosztów utrzymania i wiele innych czynników. Tylko celowo dogłębne badanie może przeanalizować przyczyny. W każdym razie na tym tle wprowadzenie euro będzie wymagało poważnej woli menedżerskiej, perswazji i pracy informacyjnej.
Dane pochodzą z niezależnego badania telefonicznego agencji socjologicznej „Measure”, przeprowadzonego między 29 a 31 stycznia 2025 wśród 801 dorosłych obywateli Bułgarii. Maksymalne odchylenie standardowe wynosi ±3,5 przy udziale 50%. 1% próby to około 54 000 osób.