Zgubiłeś niebieską kartę. Chcesz zmienić swojego lekarza rodzinnego. Potrzebujesz informacji o tym, jak długo Twoje polecenie jest ważne.

Co zrobić, jeśli nie znasz odpowiedzi?

0800 14 800

To jest numer Greenline NHIF.

Linia jest bezpłatna i można dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, niezależnie od tego, czy przebywasz w Bułgarii, czy za granicą. Rozmowy toczą się w całości kosztem NFZ.

Centrum Informacyjne istnieje niemal od chwili powstania NFZ. Codziennie czterech przeszkolonych ekspertów odpowiada na pytania obywateli. Są zaznajomieni z każdą nową informacją, zmianą w przepisach prawa lub regulacjach, które dotyczą pracy Funduszu Zdrowia. Dzięki temu informacje, które od nich otrzymujesz, są możliwie najbardziej aktualne i zgodne z najnowszymi zmianami.

Można się z nimi kontaktować w każdy dzień roboczy od godziny 9:00. do 17:30 Eksperci odbierają codziennie około 1200 telefonów .

Jakie są najczęściej zadawane pytania pod numerem 0800 14 800 w ostatnim miesiącu?

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Są na to określone terminy. Jeśli nie tylko uważasz, że trafiłeś na lepszego kolegę swojego obecnego lekarza, możesz umawiać się z nim na wizyty co roku w regulowanych okresach – 1-30 czerwca i 1-31 grudnia.

Jeśli jednak przeprowadzisz się do innej miejscowości, nie musisz dotrzymywać tych terminów. Zmiana może nastąpić o każdej porze roku, gdyż należy złożyć formularz zmiany lekarza osobistego/formularz rejestracyjny w celu stałego przydzielenia lekarza pierwszego kontaktu na nowego lekarza https://www.nhif.bg/bg/ ludzie/request_opl/ . O tej zmianie nie trzeba informować starego lekarza.

Ponownie, niezależnie od terminów, możesz umówić się na wizytę u innego lekarza pierwszego kontaktu, a w przypadku braku możliwości udzielenia pomocy lekarskiej /śmierć, choroba/. Ponownie potrzebny jest formularz selekcji stałej /formularz rejestracji selekcji stałej lekarza pierwszego kontaktu https://www.nhif.bg/bg/people/request_opl/ . Będziesz także potrzebował tego formularza, jeśli NHIF rozwiąże umowę z Twoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Możesz także tymczasowo zmienić lekarza rodzinnego. Odbywa się to w przypadkach, gdy obywatele przeprowadzają się do innej miejscowości na okres do 5 miesięcy. Tym razem zmiany dokonuje się poprzez formularz rejestracyjny zmiany tymczasowej /https://www.nhif.bg/bg/people/request_opl/ . Rozpoczyna się okres, na który potrzebne są usługi nowego lekarza, a po jego upływie powrót do starego następuje automatycznie.

W jaki sposób wydawane jest ubezpieczenie zdrowotne /niebieska/karta, niezbędna do wykonywania prac stomatologicznych?

Pierwsza książeczka jest bezpłatna. Wydawana jest przez Kasę Ubezpieczenia Zdrowotnego według wyboru lekarza rodzinnego lub oddziału odpowiedniego funduszu. Należy przedstawić dowód osobisty lub jeśli jesteś rodzicem, akt urodzenia dziecka.

Jeżeli książeczka ubezpieczenia zdrowotnego jest pełna, możesz ponownie skontaktować się z Kasą Ubezpieczeń Zdrowotnych lub jej oddziałem, gdzie zostanie Ci wydany dodatek. Usługa jest bezpłatna.

W przypadku jednak, gdy chodzi o utratę karty ubezpieczenia zdrowotnego, można udać się wyłącznie do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych wybranego przez osobistego lekarza /bez oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych/. Ta usługa jest płatna. Nowa karta będzie kosztować 7,44 BGN.

Przypominamy, że od 2024 roku w przypadku konieczności udania się do lekarza pierwszego kontaktu, który ma podpisaną umowę z NFZ w innym miejscu, w celu uzyskania pomocy medycznej, nie trzeba mu przedstawiać ubezpieczenia zdrowotnego /niebieski/ karta.

Jaki jest okres ważności skierowań?

Termin ten wynosi 30 dni kalendarzowych od dnia wystawienia. Dotyczy to także badań specjalistycznych, badań i hospitalizacji.

Od 01.07.2024r wyjątek stanowi jedynie „kierunek lekarski do działalności medyczno-diagnostycznej/bł. MH-NHOC nr 4/ dla wysokospecjalistycznych badań medyczno-diagnostycznych „mammografia obu gruczołów sutkowych” i „USG gruczołów sutkowych” z pakietu „Diagnostyka obrazowa” przy okazji badania profilaktycznego osób ubezpieczonych powyżej 18 roku życia pełnoletni. Skierowanie jest ważne aż do 60 dni kalendarzowych od dnia wystawienia.

Jaka jest ważność protokołów i na czym polega ich ruch?
Od początku września 2024 r. każdy ubezpieczony, który otrzymuje leki lub wyroby medyczne zgodnie z protokołem, zostaje powiadomiony komunikatem w VIBER lub SMS o przesunięciu jego protokołu.

Przypominamy również, że wystawiając protokół warto poprosić o jego numer i tym samym samodzielnie śledzić jego przemieszczanie się na oficjalnej stronie NFZ w zakładce usługi elektroniczne https://reports.nhif.bg//

Czy obywatele preferujący komunikację online mogą otrzymać odpowiedzi na swoje pytania od NFZ?

Tak. Zrobisz to w zakładce „Konsultacje online”. Termin udzielenia odpowiedzi na pytania wynosi do 5 dni roboczych. Istnieje również możliwość otrzymania go w ciągu jednego dnia, jednak nie jest to obowiązkowe, biorąc pod uwagę ogromną liczbę wpływających zapytań.

Na początku roku szkolnego rodzice są najbardziej aktywni, jeśli chodzi o pytania dotyczące testów dzieci, dokumentacji szkolnej, szczepionek i przeprosin.

Odpowiedzi w „Konsultacjach online” nie są zgodne z kolejnością zgłaszania pytań. Publikowane są na stronie wyłącznie w dni robocze. Pożądane jest, aby użytkownicy wyszukiwali je według daty złożenia zapytania.

Do składania raportów i skarg wraz z dołączoną dokumentacją można użyć adresu e-mail: nzok@nhif.bg .

NHIF przypomina: część pytań, zarówno pod numerem 0800 14 800, jak i w formularzu internetowym NHIF, dotyczy Twojego stanu zdrowia, ale leży w kompetencjach innych instytucji. NHIF przypomina kilka najważniejszych, które mogą przydać się również Tobie:

Ministerstwo Zdrowia (MOH) – zagadnienia związane z problemami w udzielaniu ratownictwa medycznego, wraz z trybem przeprowadzania badania zdolności do pracy przez organy LCC, TELC/NELC;

Krajowy Urząd Skarbowy (NAA) – pytania o status ubezpieczenia zdrowotnego (jak wygląda tryb opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i jakie są ich kwoty, w tym w jaki sposób można przywrócić uprawnienia do ubezpieczenia zdrowotnego);

Narodowy Zakład Ubezpieczeń (NII) – zagadnienia związane z procedurą wydawania zwolnień lekarskich i wypłatą za nie świadczeń pieniężnych;

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – zagadnienia związane z prawem do renty inwalidzkiej z powodu choroby ogólnej.