Steadfast Dart 2025 (STDT25) to największe ćwiczenia NATO na rok 2025 z rzeczywistym rozmieszczeniem formacji Sojuszniczych Sił Reagowania (ARF), które odbędą się na terytoriach Bułgarii, Grecji i Rumunii w pierwszym kwartale 2025 roku. Bierze w nim udział około 10 000 żołnierzy z 9 państw sojuszniczych – Bułgarii, Francji, Grecji, Włoch, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, Turcji oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Ćwiczenia zostały zaplanowane przez Naczelnego Dowódcę Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SHAPE), a przeprowadzone przez Dowództwo Połączonych Sił NATO w Neapolu (JFCNP). Steadfast Dart 2025 to główne ćwiczenia w okresie pełnienia obowiązków przez Sojusznicze Siły Odpowiedzi NATO, siły strategiczne o wysokiej gotowości, zdolne do działania w wielu obszarach w krótszym czasie.
Celem ćwiczeń jest przetestowanie możliwości rozmieszczenia i procedur Sojuszniczych Sił Odpowiedzi (ARF), a także interoperacyjności między uczestnikami i państwami-gospodarzami.
W ćwiczeniach biorą udział siły powietrzne, lądowe, morskie i siły specjalne; 17 statków; ponad 20 samolotów i helikopterów, w tym samoloty transportowe EF2000, F16, AV 8B HARRIER i A400; ponad 1500 jednostek sprzętu bojowego, w tym czołgów, wyrzutni rakiet, artylerii samobieżnej, bojowych wozów piechoty (IPV) i transporterów opancerzonych (APV).
Steadfast Dart 2025 demonstruje jedność, determinację i siłę NATO w obronie wolności i integralności terytorialnej państw członkowskich, wspólnych wartości i międzynarodowego porządku prawnego. Jest to zgodne z polityką NATO polegającą na prowadzeniu ćwiczeń obronnych z zachowaniem zasad przejrzystości i pełnego poszanowania umów międzynarodowych.
Rozmieszczenie na ćwiczenia Sojuszniczych Sił Reagowania (ARF) z Francji, Włoch, Hiszpanii, Słowenii, Turcji i Wielkiej Brytanii nastąpi od początku stycznia do początku lutego 2025 r. na terytorium Bułgarii, Grecji i Rumunii. W związku z tym przez terytorium naszego kraju od 12 stycznia do 9 lutego 2025 r. uczestnicy ćwiczeń z bronią osobistą, amunicją i sprzętem wojskowym sił zbrojnych Hiszpanii – do 100 żołnierzy i do 290 pojazdów bojowo-transportowych, Włochy – do 200 żołnierzy i do 90 pojazdów bojowo-transportowych, Grecja – do 50 personelu wojskowego i do 25 pojazdów bojowych i transportowych, Turcja – do 60 personelu wojskowego i do 12 wozy bojowe i transportowe, z Wielkiej Brytanii – do 900 żołnierzy i do 450 pojazdów bojowo-transportowych, a z Holandii – do 10 żołnierzy i do 6 pojazdów transportowych. Od 22 lutego do 30 marca będą wracać z Rumunii, aby powrócić do swoich stałych punktów rozmieszczenia.
W ramach ćwiczeń trwających od 3 do 28 lutego elementy Sojuszniczych Sił Odpowiedzi (ARF) z sił zbrojnych Hiszpanii, Korpusu Szybkiego Rozmieszczenia NATO we Włoszech (NRDC-ITA), oficerowie sztabowi Dowództwa Połączonych Sił NATO w Neapolu ( JFCNP) i inne. Łącznie w naszym kraju będzie przebywać do 460 żołnierzy z bronią osobistą i amunicją, do 95 wozów bojowych i transportowych; do 2 śmigłowców NH90; do 2 samolotów transportowych A400 „AIRBUS” i do 6 samolotów AV-8 HARRIER
Liczba uczestników ćwiczeń przebywających na terenie kraju, a także przelatujących z Grecji i Turcji do Rumunii i odwrotnie, nie będzie przekraczać umów międzynarodowych.
Przyjęcie elementów Sojuszniczych Sił Reagowania (ARF), uczestników ćwiczenia STDT25 i zapewnienie ich wsparcia jako państwa-gospodarza przyczyni się do potwierdzenia roli Bułgarii jako znaczącego sojusznika Po stronie bułgarskiej w ćwiczenia STDT 25 zaangażowane zostaną siły i środki Ministerstwa Obrony Narodowej i Armii Bułgarskiej w rejonie Specjalistycznego Kompleksu Szkoleniowego „Tsrancha”.
Od 12 do 14 stycznia przejadą pierwsze konwoje wojskowe republikańskiej infrastruktury drogowej do udziału w ćwiczeniach na terytorium Rumunii – podaje Ministerstwo Obrony.
Stanowią część sił zbrojnych Włoch i będą strzeżeni i eskortowani przez zespoły Żandarmerii Wojskowej.
Dokładne trasy przejazdu kolumn wojskowych zostaną ustalone w zależności od aktualnej sytuacji drogowej w porozumieniu z Komendą Główną Policji i Agencją Infrastruktury Drogowej.