Miniony rok 2024 jest o około 0,5 stopnia Celsjusza cieplejszy niż w poprzednim rekordowym roku 2023. i jest najcieplejszym rokiem w Bułgarii od 1930 r. – wynika z analiz Narodowego Instytutu Meteorologii i Hydrologii (NIMH).
Średnia temperatura w kraju była o około 2,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm klimatycznych . Charakteryzuje się rekordowo ciepłymi zimami i latami, najcieplejszymi od lat trzydziestych XX wieku. dotychczas. Wiosną i jesienią średnie temperatury sezonowe również kształtują się powyżej norm klimatycznych, ale ze znacznie mniejszymi dodatnimi odchyleniami. W sezonach przejściowych zanotowano także jedyne 2 miesiące z temperaturami poniżej normy – maj (minus 0,8 st.C) i listopad (minus 1,2 st.C).
Czerwiec jest najcieplejszym czerwcem od 1930 roku. tędy. W lipcu i sierpniu Bułgarię ogarnia seria fal upałów (kolejne dni z maksymalną temperaturą powietrza ≥ 32 stopni Celsjusza). Występują zawsze w okresach 6–24 lipca i 8–19 sierpnia. W lipcu w regionie Sandanski zanotowano rekordowe 9 dni z rzędu z maksymalną temperaturą powietrza powyżej 40 stopni Celsjusza. W sierpniu na dużych obszarach środkowej i wschodniej części północnej Bułgarii fala upałów trwa do 26-28 sierpnia.

W południowej części kraju kolejne dni z tak wysokimi temperaturami wynoszą ponad 25 (od 26-27 lipca do 19 sierpnia) – na nizinie górnotrackiej, Jambolsku i w skrajnie południowo-zachodnich regionach. W Dułgopolu w obwodzie warneńskim okres gorący trwa 33 dni (od 26 lipca do 28 sierpnia).
Opady deszczu
Opady w zeszłym roku 2024 średnio w kraju są one zbliżone do norm klimatycznych , znacznie różniących się w poszczególnych miesiącach. W większości miesięcy odchylenia od normy są ujemne. Deficyt opadów w ciągu roku jest najbardziej wyraźny w lutym (minus 63%) i październiku (minus 66%). Z największą ilością opadów występuje grudzień, z dodatnim odchyleniem od średniej miesięcznej dla kraju o około 127%. Wstępne szacunki wskazują, że na 2024 r średnia roczna ilość opadów wynosi 610 mm (l/m2), czyli o około 8% poniżej normy klimatycznej.
Niebezpieczne zjawiska
W niemal wszystkich miesiącach minionego roku 2024. W różnych regionach kraju zarejestrowano szereg ekstremalnych zjawisk pogodowych , z których część doprowadziła do znacznych zniszczeń, a nawet ofiar w ludziach.
W okresie kwiecień-wrzesień burze, którym towarzyszą intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i grad , powodują szkody w gruntach rolnych, budynkach mieszkalnych, samochodach i infrastrukturze w różnych regionach kraju. Bardziej znaczące były szkody spowodowane przez burze, które miały miejsce 25 kwietnia, kiedy prawie 5000 dekar produkcji rolnej zostało całkowicie zniszczonych w środkowej południowej Bułgarii i w dolinach subbałkańskich.
W pierwszych dniach czerwca burze konwekcyjne, którym towarzyszył grad i silne podmuchy wiatru , spowodowały również zniszczenia na terenach rolniczych, zniszczeniu uległy także budynki mieszkalne, samochody i infrastruktura. Miejscami opady w godzinach sięgają 80% normy miesięcznej, a wielkość gradu waha się od orzecha laskowego po jajko. Najbardziej dotknięte są regiony Sofia, Wielkie Tyrnowo, Łowecz, Szumen i Stara Zagora. 22 lipca piorun spowodował pożar w bloku mieszkalnym w Płowdiwie, a na Bałkanach Środkowych spowodował śmierć dwóch turystów. 11 września w wyniku silnej burzy i ulewnego deszczu w skrajnych północno-wschodnich częściach kraju odnotowano powodzie w miastach Beloslav i Kawarna. Ilość opadów zmierzona w ciągu 3 godzin na stacji pomiaru opadów w Beloslavie dwukrotnie przekracza miesięczną normę dla regionu. Powódź dotknęła 52 gospodarstwa domowe w mieście.
Wysokie temperatury latem 2024 roku, brak opadów i zaniedbania człowieka są przyczyną kilkudziesięciu pożarów szalejących w różnych miejscach kraju . Silne podmuchy wiatru powodują powstawanie frontów pożaru i utrudniają gaszenie. W niektórych gminach ogłoszono częściowy stan wyjątkowy, ewakuowano mieszkańców kilku wsi. 17 lipca pożar, który wybuchł we wsi Voden w gminie Bolyarowo, zniszczył 35 domów, spaliło się także dziesiątki zwierząt domowych. Wieś została ewakuowana.