Polska z dumą ogłasza priorytety Prezydencji Rady Unii Europejskiej, która będzie trwać od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku.

Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Schlapka podkreślił wagę tej chwili, mówiąc:

     Bezpieczeństwo, Europo! To nasza dewiza, odzwierciedlająca aktualne wyzwania stojące przed naszym kontynentem.

Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w okresie niepewności i niepokoju. Europa stoi przed konsekwencjami militarnej agresji Rosji na Ukrainę i koniecznością wzmocnienia własnego potencjału obronnego. Jesteśmy świadkami rosnących napięć geopolitycznych i erozji międzynarodowego porządku opartego na zasadach oraz ataków hybrydowych na demokrację europejską.

     Polska prezydencja będzie wspierać działania na rzecz stabilizacji bezpieczeństwa europejskiego we wszystkich jego wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, gospodarczym, informacyjnym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym – określił minister Adam Szlapka.

Podczas prezentacji priorytetów miała miejsce premiera logo Polskiej Prezydencji, będącego hołdem dla historii Polski. Jak podkreśliła zastępca sekretarza stanu Magdalena Sobkowiak-Czarnecka:

Logo symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i nawiązuje do tradycji Solidarności. Polska flaga przenikająca litery WE podkreśla ponad 20-letnie członkostwo Polski we Wspólnocie.

Polska Prezydencja jest otwarta na udział społeczeństwa. Chcemy włączać w nasze prace przedstawicieli biznesu, nauki i społeczeństwa obywatelskiego. Zostanie to osiągnięte poprzez reprezentacyjne konferencje międzysektorowe, które odbędą się w wielu polskich miastach i zgromadzą gości z całej UE. To także szansa dla Polski na zaprezentowanie naszej wrażliwości w kluczowych dla nas sprawach – powiedział sekretarz stanu Ignatsy Nemczycki o wydarzeniach organizowanych przez polską prezydencję.

Polska prezydencja to ogromne wyzwanie organizacyjne. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy nasz kraj gościć będzie 40 000 uczestników, w tym szefów rządów i ministrów państw członkowskich UE. Planowane są 22 nieformalne rady i ponad 300 formalnych wydarzeń. Zespół prezydencji liczy 3 tys. osób, a w obsłudze delegacji zagranicznych zaangażowanych jest ponad 100 oficerów łącznikowych.

Polska stawia na przejrzystość i współpracę, a jej budżet na prezydencję wyniesie około 415 mln zł. Główne wydarzenia odbędą się w Warszawie, ale prezydencja ma charakter ogólnopolski, a spotkania zaplanowane są w około 20 miastach.

Rada Unii Europejskiej, złożona z ministrów z 27 państw członkowskich, jest głównym organem decyzyjnym w UE. Polska jako Prezydent będzie odpowiedzialna za koordynację prac Rady i będzie reprezentować UE w stosunkach z innymi instytucjami i krajami.

W nadchodzących miesiącach Polska zamierza nie tylko przewodniczyć pracom Rady, ale także zadbać o bezstronną prezentację wyników posiedzeń i utrzymać zaufanie między europejskimi partnerami.

Więcej informacji na temat priorytetów polskiej prezydencji można znaleźć na stronie Poland25.eu

Źródło: https://www.gov.pl/web/bulgaria-bg/—1———-?fbclid=IwY2xjawHKF4VleHRuA2FlbQIxMQABHaaDnl9okMA3aNqDhAmaE56EXdTiozB5pnHVKOyWY33t3__bEoH-RN6wsg_aem_eGNSBtOzLsxKqZjGAbGDgQ