Filmy ip-fake krążą po sieci. W nich twarze znanych osób , w tym dziennikarzy NOVA, wykorzystywane są do reklamowania produktów za pomocą sztucznej inteligencji . Ale jak rozpoznać oszustwo?
„Najłatwiej rozpoznać manipulację po zamazanym obszarze ust danej osoby. Wypowiadane słowa nie odpowiadają ruchowi warg”. O tym oświadczył dyrektor Dyrekcji „Cyberbezpieczeństwa” w Departamencie Bezpieczeństwa Publicznego Stanu. kom. Władimir Dymitrow
Jego zdaniem oszuści wykorzystują znane osoby do obniżenia progu wrażliwości ofiar i wzbudzenia zaufania do promowanego przez nie produktu.
Sztuka. kom. Dymitrow skomentował także „Czarny piątek”.
„W tym roku zgłoszeń o naruszeniach było więcej niż zwykle. Zwykle dotyczyły one konsumentów, którzy dokonali zakupów w Internecie, ale otrzymali produkt inny niż ten, za który zapłacili” – wskazał.
Sygnały występowały od jednego do dwóch dziennie.
Ekspert zalecił, abyśmy robili zakupy na sprawdzonych stronach i w miarę możliwości wybierali opcję płatności po zapoznaniu się z towarem.
Zdaniem dyrektora „Cyberbezpieczeństwa” w GDBOP, fałszywe strony najczęściej kierują swoje ofiary na portalach społecznościowych.
„ Niemal codziennie Bułgar zgłasza oszustwo dotyczące pensjonatów i willi na Nowy Rok. Praktyka ta istnieje od kilku lat. Schemat działa w oparciu o skradzione zdjęcia rzeczywistych miejsc pobytu. Konsumenci rezerwują wakacje na wakacje, ale w rzeczywistości okazuje się, że ich pieniądze „utopiły się” – dodał.
Kolejnym oszustwem, o którym GDBOP jest regularnie ostrzegany, są czaty, w których nieznajomi oferują nam pracę lub informacje o tym, jak zwiększyć nasze środki finansowe.
Źródło: https://www.vesti.bg/bulgaria/kakvi-tajni-krie-tymnata-mrezha-i-kak-da-se-predpazim-6215278