KZP może nałożyć na przedsiębiorców kary do 5 tys. BGN.
Jak wynika z kontroli Komisji Ochrony Konsumentów (CPPC), handlowcy oszukują nas fałszywymi rabatami. Na przykład sprzedawcy obliczają procent rabatu nie na podstawie najniższej ceny towaru z ostatnich 30 dni przed obniżką, jak wymaga tego prawo, ale na podstawie jakiejś nieznanej ceny.
Sprzedawcy wskazują także procentową obniżkę, która znajduje odzwierciedlenie przy kasie, bez dodatkowego informowania konsumenta o nowej cenie – podała KZP.
Zdarzały się także przypadki, w których przedsiębiorcy ogłaszali obniżkę poprzez ogłoszenie terminu, formalnie przestrzegając prawa. Po upływie ogłoszonego terminu, zamiast korygować ceny przecenionych towarów, sprzedawcy zmieniają jedynie terminy wyprzedaży.
W realnym przykładzie z kontroli KPCh cena produktu, nie wiadomo w jaki sposób została obliczona, została wskazana na kwotę 539,90 BGN. W Czarny Piątek cena produktu jest obniżona do 349,90 BGN. Najniższa cena z ostatnich 30 dni, od której zgodnie z prawem należy dokonać obniżki, wynosi 399,90 BGN. Rzeczywista zniżka wynosi 13%, ale na stronie ogłaszana jest zniżka w wysokości -35%. W ten sposób konsumenci są oszukiwani, że rabat jest większy od rzeczywistego, a celem przedsiębiorcy jest sprawienie, aby towar wydawał mu się atrakcyjniejszy do zakupu na podstawie przekazywanych mu wprowadzających w błąd informacji.
Za takie naruszenia bułgarskim handlowcom grozi kara do 5000 BGN. CPC nie może podejmować bezpośrednich działań przeciwko przedsiębiorcom prowadzącym działalność z innych państw członkowskich UE. W takich przypadkach Komisja zwraca się o pomoc do organów kontrolnych danego kraju w celu zajęcia stanowiska w tej sprawie. Podczas kontroli z okazji tegorocznego „Czarnego Piątku” wykryto naruszenia niektórych z największych europejskich sprzedawców internetowych. CPC powiadomiło już organy ochrony konsumentów w swoich krajach o podjęciu przewidzianych prawem działań.
W ciągu blisko miesiąca KZP z okazji akcji „Czarny Piątek” przeprowadził 400 kontroli dużych serwisów internetowych i placówek handlowych. Naruszenia stwierdzono w 6% z nich. Dane liczbowe pokazują spadek wskaźnika naruszeń w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Komisja Ochrony Konsumentów ponownie wzywa konsumentów do zachowania ostrożności i wcześniejszego sprawdzania sprzedawcy, u którego robią zakupy, a także obserwowania zmian cen wybranych towarów, które tuż przed obniżkami są podejrzanie podwyższone. W przypadku naruszenia praw KZP apeluje do użytkowników o niezwłoczny kontakt.