Pełne członkostwo mogłoby oficjalnie rozpocząć się 12 grudnia
mianowany europejski komisarz ds. migracji Magnus Bruner (z Austriackiej Partii Ludowej) zapowiedział już, że popiera pełne członkostwo Bułgarii i Rumunii w Schengen. Jako członek austriackiego rządu Brunner dotychczas realizował oficjalne stanowisko weta wobec pełnego członkostwa obu krajów w strefie Schengen. Wiedeński „Kleine Zeitung” przypomina, że od dwóch lat Austria blokuje wjazd Bułgarii, argumentując, że kraj ten nie chroni dobrze zewnętrznej granicy UE i wpuszcza do Austrii dużą liczbę nielegalnych imigrantów – podaje Deutsche Welle .
Jednak blokada ta może wkrótce zostać zniesiona, pisze także publikacja, informując, że 22 listopada odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Austrii, Rumunii i Bułgarii, na którym zostanie omówiona kwestia członkostwa Bułgarii w strefie Schengen. Ponadto, jak podaje publikacja, prowadzone są równoległe rozmowy z Bułgarią i Rumunią.
Karner: Weto było i pozostaje słuszne
„Jesteśmy na dobrej drodze, ale to jeszcze nie koniec ” – powiedział przed spotkaniem austriacki minister spraw wewnętrznych Karner, cytowany przez Kleine Zeitung. Według niego dotychczasowe weto było i pozostaje słuszne. Jednak w międzyczasie zaszły pewne pozytywne zmiany. Karner twierdzi również, że kluczowa pozostaje „skuteczna ochrona granic zewnętrznych”, a w razie potrzeby także kontrole na granicach wewnętrznych. Spotkanie zaplanowane na 22 listopada w Budapeszcie powinno w każdym razie wiązać się z „jasnym wspólnym pakietem” środków.
Z takim pakietem wiązało się także częściowe przystąpienie Bułgarii i Rumunii do Schengen przed laty – zauważa wiedeńskie wydanie. Przypomina, że po tym, jak oba dotknięte kraje i szereg innych członków UE wyraziło swoje oburzenie wetem Wiednia, Karner dał zielone światło przynajmniej dla Schengen drogą powietrzną i od kwietnia br. ono obowiązuje.
Jednak koncesja Wiednia nie była bezwarunkowa i była powiązana z wymogami: wraz ze zwiększeniem funduszy europejskich na ochronę granic w obu krajach zażądano nie mniej, ale więcej kontroli granicznych między Rumunią a Bułgarią oraz między Węgrami a Rumunią. Przytoczono także statystyki austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, według których odnotowano znaczny spadek prób nielegalnego przekroczenia granicy austriackiej: we wrześniu br. było to 840 przypadków. wobec 5061 w tym samym miesiącu 2023 r. i 12716 we wrześniu 2022 r.
Dobre dane z Bułgarii i Rumunii
„Kleine Zeitung” przytacza kolejne dane: migracja na Bałkanach spadła o 62 proc. i nie tylko Austria odnotowuje spadek prób nielegalnego wjazdu – w Bułgarii spadek wynosi 46 proc., w Rumunii o 10 proc.
Jak podaje wiedeńskie wydanie, liczba wniosków o azyl w obu krajach również znacznie spadła. W Bułgarii spadek wynosi 43 proc., a w Rumunii aż 74 proc. Do tego dochodzi ruch w sprawie Porozumienia Dublińskiego: przyjdą osoby ubiegające się o azyl w Austrii, które były wcześniej zarejestrowane na terytorium Bułgarii czy Rumunii. w międzyczasie zostać przyjęte bez uzgodnień zwrotnych.
Dołączenie jest możliwe już 12 grudnia
W kontekście tych liczb można spodziewać się zmiany weta Wiednia – prognozuje Kleine Zeitung. Blokadę można by całkowicie znieść, ale to też prawdopodobnie wiązałoby się z pewnymi wymogami. Od tego momentu wszystko może nastąpić bez opóźnień – pełna akcesja (z warunkami lub bez) może stać się faktem już na kolejnym posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE 12 grudnia.
Źródło: vesti.bg